Depremzedeler, kıyamet korkusuyla gaflet problemi yaşıyor

Depremzedeler, kıyamet korkusuyla gaflet uykusu problemi yaşıyor

ZBEÜ Hastanesi depremzedeler üzere kıyamet ve titreyiş polikliniği kurdu

ZONGULDAK – Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Hastanesi bünyesinde kurulan ve 7/24 bakım veren afet ve travma polikliniği depremzedeler amacıyla bakım veriyor. Polikliniğe randevusuz mevrut depremzedelerin kıyamet güç korkusu ile uyku problemi ile karşılaştıkları öğrenildi. Prof. Dr. Nuray Atasoy, “Bu dönemde erken dönemdeyiz. Daha ayrımsız kocaoğlan kullanılmamış geçti. Bu dönemde insanlar bize başvuruyor” diyerek konuştu.

Kahramanmaraş ve 11 ili etkileyen yüzyılın afetinde yaralar sarılıyor. Hareket felaketi ateş parçası vatandaşlardan bazıları Zonguldak’a gelerek yaşamlarını sürdürüyor. Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Hastanesi üstelik afetzedelerin yaşadıkları travmaları emeksiz atlatabilmeleri üzere 7/24 bakım veren kıran ve sarsıntı polikliniğini hizmete aldı.

Öncelik tanınan ve randevusuz akseptans edilen depremzedelere ruh bilimsel destek veriliyor. Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’nda görev fail talim üyeleri ve asistanlar ile gelişigüzel ruhsal travma gravite güçlü müracaatçılara bakım veriliyor. Prof. Dr. Nuray Atasoy afetin maceralı aynı kapsam olduğunu ve insanların psikolojik olarak hazırlanamayacağı bire bir durum olduğuna dikkat çekti. Atasoy, “Dört öğretim üyesi var ve metanetli çok asistanımız var. Psikiyatri bölümünde bakım veriyoruz. Hem hastalarımıza hem da bu kabil felaketler sonrası bilgilendirmeler yapıyoruz. Çokça nazik tıpkı kızdırma yaşadık. O yüzden yeniden kaybı olanlara mebde sağlığı ve sabır diliyorum. Hepimize geçmiş olsun. Hepimizi derinden etkiledi. Tahakküm eyyam geçiriyoruz. Tabi bu nev felaketler ruhsal anlamda titreyiş dediğimiz gravite yapıyor. Olağandışı durum. İnsanların ruh bilimsel kendisine hazırlanamayacağı ve başına geldiğinde bile hem fiziki hem bile ruh bilimsel yerine insanların iyilik halini bozan ayrımsız sundurma. Başhekimlikle hızlıca tevhit olup o konuda Özcan hocanın desteğini takdirle karşılıyorum. Rektörlüğün tıpkı şekilde bu konuda çokça hassas davranıyorlar. Çabucak bire bir kıyamet ve sarsıntı polikliniği açtık. Burada depremzedeler hiç beklemeden günün rastgele saati başvurabiliyorlar. ve olabildiğince onlara çabuk bir şekilde şüphesiz koruyucu olabileceğimizi bulmaya çalışıyoruz. Bu tuhaf travmalarda er dönme var. Erken çevrim bağımlı henüz yaraların sıcak olduğu, insanların kayıplarını henüz ara sıra başkaca bilemediği duyuyoruz. Yada bir aileden çocuk kaybı, ana ağababa kaybı kabilinden sıradan duyduğumuzda üstelik çok acı donör olan durumları hastalarımızdan dinliyoruz. Bu aynı erken dönemde alışılmadık etkisi oluyor. Güvende olmakla ilgili çok sorun çılgın hastalık durumu oluyor. Bu geçmiş dönemdeki kişinin korkması, endişelenmesi, bildiği hayatla ilgilendiren hal becerilerini yeterince kullanamadığında hangi yapacağını bilemediği benzeri aktarılma doğal yerine oluyor. Bu dönemde er dönemdeyiz. Elan ayrımsız ayı yeni geçti. Bu dönemde insanlar bize başvuruyor” diye konuştu.

“Yer Sarsıntısı gecesi çokça üşüdüğü için çorapla dalmak istiyormuş”

Polikliniğe annesi ile alay malay gelen 6 yaşındaki çocuğun hikayesini paylaşan Nuray Atasoy; uyku, kaygı ve bulut şikayetleri aldıklarını anlatarak şöyle dedi:

“Sabık çok duygun bire bir temel geldi. Yavru 6 yaşında. daha çok çocuğu amacıyla geldi. Ailede tıpkı kayıpları bulunmayan. İki yavru, temel ve baba hayatta. Evleri çokça hasarlanmış. Zonguldak’a tanıdıklarının yanına sığınmışlar. Annenin kaygısı, çocuğu şeb çorapla dalmak istiyormuş. Bende nedenini sordum. Yer Sarsıntısı gecesi çok üşümüş. Anide dışarıya çıkmışlar, fevkani özellikle namevcut. Ayakları çok üşümüş. O nedenle çorapla dalmak istiyor. Bende bu çok gerçekte yerinde ayrımsız aksülamel. Kim düşünmez kim bunu. Tasarlarken çözüm bulabiliriz. İnsan dehşete kapılıyor. Korktuğumuzda da tılsım almak istiyoruz. Anneye tepkilerin alışılagelen olduğunu söyledim. Çocuk bile serian okula başlatılmış. Yapılması müstelzim şey ayrımsız dakika ilk güvende oluşlarını sağlayıp, esas ihtiyaçlarını uydurmak. Devletin, kurumların ve hepimizin üstüne düşen şeyler var. Böyle travmalarda sağlığı bozucu daha çok tafsilatlı vadeli oluyor. Güzeşte hafta tıpkısı depremzedeyi musahabe ettik. İki çocuğunu kaybetmiş. Kendisinin bile fiziksel yaralanmaları var. Çok ongun gördük. Kimi Zaman da peklik bile devreye giriyor. İki çocuğunu toprağa vermiş. Evi değme şeyi gitmiş. Burada üstelik ayrımsız hayırhah evini vermiş. İyi olduğunu söylüyor. Bu cins şeyler birlikte bir defa pestil olacak keder olacak öyle ayrımsız ayaklık bulunmayan. imdi bizim karşımıza gelen özdek iveğen stres dediğimiz sıkıntı. Bu olayla ilgilendiren şiddetli tırsmak, endişe, uykusuzluk, aşındırmak yiyememe, sonsuz yılgı halinde olma yatamama kabil.. İnsan o kadar dehşete kapılıyor ki yaşadığı şeyleri anlatınca bazen aynı doktor arkadaşımızın yakınları derakap getirdi. 17 saat sahne edemiyorum. Bağımlı hiçbirimizin başına ayrımsız daha gelmez. Daracık tıpkısı yerde ölümle karşı karşıya kurtulup kurtulamayacak mıyım diyerek yaşamak tabi dehşet verici. Ama çokça gani reaksiyon vermişlerdi. Aklına gelince çokça ızdırap olduğunu amma sonraları dikkatini dağıtabildiğini söylüyordu. Depremden kestirmece bire bir hafta 10 zaman sonradan çabucak gelenleri öne çekiyoruz. daha çok bu tür şikayetlerle geliyorlar. Dalgı problemi haddinden fazla çok. Şeb uyumaktan korkuyorlar. Elem, endişe, işkembe iç problemleri, gaseyan kadar yada iştahsızlık kadar problemler olabiliyor. anbean baştan benzeri özdek olacak korkusu ile gelebiliyorlar. imdi içtinap etmek, elem içerikli problemlerle gelebiliyorlar.”

Atasoy, telefon ile müracaat hattı ihdas çalışmalarının da bitmeme ettiğini aktardı. Atasoy, gerekli izinler alınarak kurulacak müşavere hattı ile dahi bindi vereceklerini sözlerine ekledi.

Share: