Cumhur Reisi Erdoğan, “İlk Evim İlk İşyerim Projesi” temel atma töreninde sıra verdi: 2028’e büyüklüğünde 500 bin konutun tamamını bitireceğiz

8 milyona andıran kayırıcı başvurduğu “İlk Evim, İlk İş Yerim” projesi kapsamındaki 5 bin 615 sosyal konutun geçmiş temelleri atılıyor. Reisicumhur Erdoğan Ankara’üstelik planlı törende konuşuyor.

“KENTSEL DÖNÜŞÜMLE ÜRETİLEN GÖZ SAYISI 3 MİLYONU BULDU”

Cumhur Reisi Erdoğan, “Göreve geldiğimizde TOKİ marifetiyle inşa edilmiş basamak sayısı 43 destek. Zaman 1 milyon 170 binin konusunda çıkardık. Halihazırda kentsel dönüşümle üretilen göz sayısı 3 milyonu buldu. Ülkemizde 28.5 milyon konutun 13.5 milyonunun serencam 20 yılda mensur edildiğini görüyoruz. Bugün Ankara’bile 2 bin 171, Kırşehir’bile 458, Yozgat’ta 141, Konya’dahi 206, Kahramanmaraş’ta 210, Diyarbakır’üstelik 158, Elazığ’da 88, Tunceli’dahi 118, Erzurum’birlikte 158, Amasya’bile 87, Bolu’da 206, Zonguldak’ta 595, Afyonkarahisar’birlikte 364, Uşak’ta 158, Manisa’bile 78, Görgülü’da 265 ve Muğla’dahi 154 ev atılmak üzere 5 bin 615 konutun temeli atılıyor.” dedi.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

“Geçmiş Kovid-19 salgını ile sarsılan sonra Rusya- Ukrayna Savaşı ülkemizi da etkiledi. Kira fiyatlarında aile sahipleri, kiracılara zulmetti. İşte bunun üzerine icar artış sınırlamaları kadar tedbirleri hayata geçirirken senkronik namına bile arzdaki artışı realizasyon edecek bu çalışmaları başlattık. Serencam dönemde 2019’de 50 bin tıpkı sonraki sene birlikte 100 bin haneyi havi iki ayrı toplumsal konut projesine milletimizin gösterdiği ilgiden bile aldığımız cesaretle Cumhuriyet Altını tarihinin arz büyük kampanyasını planladık. Milletimizle paylaştığımız 500 bin bölük, 250 bin yer ve 50 bin hisse senedi yeri kampanyamız işte bu hazırlığın neticesidir.

“SUNMA NAZIK MÜKAFAT, ALDIĞIMIZ DUADIR”

Elan sonraları yer sayısını ne yaptık 1 milyona çıkardık. Hangi dedik? Kura ile bu arsaların dahi dağıtımını yapacağız. TOKİ desteği ile kişi evini açmak isteyen birlik vatandaşlarımızı bu kampanyaya karışma ettik. Atacağımız kadem nedir? Atacağımız adım şu; Altyapıyı biz yapacağız konutu bile vatandaşımız yapacak. Ülkemizde TOKİ’nin kendilerine sunduğu imkanlarla aile sahibi olabilmiş şu anda milyonlarca vatandaşımız var. Bizim için arz büyük mükafat bu vatandaşlarımızdan aldığımız duadır.

“REFERANS SAYISI 8 MİLYONA YAKLAŞTI”

Kampanyaya başvuru sayısının 8 milyona yaklaşması hangi kadar makul bir iş yaptığımızı, hangi iri tıpkı ihtiyacı karşıladığımızı göstermektedir. Bölük ve arsalarımızın hacısı hocası hizmete girdiğinde tahminî 6 milyon vatandaşımız elan huzurlu, henüz güvenli yuvasına kavuşmuş yaklaşık natamam milyon insanımızı istihdam edecek hareket yerleri faaliyete esbak olacaktır. Projemizi açıkladığımız tarihten yalnız 40 çağ sonra yaptığımız bu temel atma töreni birlikte milletimize olan taahhütlerimiz konusundaki hassasiyetimizin yanında aksiyon ika kapasitemizin büyüklüğünü göstermektedir. Temelini attığımız önce aşama 5 bin 615 basamak Ankara, Zonguldak, Kırşehir, Kahramanmaraş, Vazıh, Bolu, Konya, Afyonkarahisar, Diyarbakır, Uşak, Erzurum, Muğla, Yozgat, Manisa, Amasya, Tunceli ve Elazığ illerimizi kapsıyor.

“TEMELLERİ 81 İLİMİZİN TAMAMINDA YAYGINLAŞTIRACAĞIZ”

Hazırlıklar tamamlandıkça bu temelleri gelişmemiş aynı sürede 81 ilimizin ve ilçelerinin tamamına yaygınlaştıracağız. Türkiye ekonomisi proje kapsamında yapılacak 900 milyar teklik bakir yatırımla 2 trilyon liralık ivme kazanacaktır. İnşallah alay verdiğimiz şekilde 2 sene ortamında 250 bin konutluk ilk etabı 2028’e kadar dahi 500 bin konutun tamamını bitirip doğruluk sahiplerine konfirmasyon edeceğiz. Akşam eksantrik sabahleyin apayrı, hile namevcut ha. Hangi dediysek o. Bugüne büyüklüğünde hangi dediysek o. TOKİ’nin yapılmış konutlarını biliyorsunuz bunları bilcümle görüyorsunuz. Asıl atma törenimizi Malatya ve Elazığ depremlerinin üçüncü, İzmir depreminin ikinci yılında yapıyor olmamız bile antrparantez anlamlıdır. Depremle sarsılan şehirlerimizdeki vatandaşlarımızı 40 bin göz inşa ederek bittabi arz gelişmemiş sürede yuvalarına kavuşturduysak inşallah bu projeyi bile aynı kararlılıkla hayata geçireceğiz. Bu tarihi projenin hazırlıklarını yürüteç ve icrasını gerçekleştiren Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımıza, TOKİ’mize, müteahhit firmalara, mimar, mühendis ve işçilerimize şahsım, milletim adına teşekkür ediyorum.”

Share: