ÇUKUROVA’DA 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI COŞKUSU

ADANA, Mersin, Hatay ve Osmaniye’de, 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Bayramı coşkuyla kutlandı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 99’uncu yıl dönümü zımnında Adana’nın Seyhan ilçesi Tasavvur Mumcu Meydanı’nda tören düzenlendi. saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törene, Adana Valisi Süleyman Elban, 6. Kolordu ve Yan Yana Özel Kuvvetler Başkan Yardımcısı Tugay Nihat Ergün, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, milletvekilleri ve hararetli canlı katıldı. Vali Elban, Tugay Nihat Ergün ve Belediye Reisi Zeydan Karalar törene katılanları selamlayarak, bayramlarını kutladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tebrik mesajının okunmasının ardından törende konuşan Vali Elban, “Özellikle Gazi Mustafa Kemal Atatürk görünmek üzere hem millî halas mücadelesinde hem bile ondan ahir dönemde bu ülkenin kurulmasında, ilerlemesinde, gelişmesinde seve seve canını vermiş tekmil şehitlerimizi, ebediyete irfan etmiş tüm gazilerimizi yağmur ve minnetle anıyorumö dedi.

Kutlamalar kapsamında planlı yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri ikram edildi. Öğrencilerin okuduğu şiirler, ahali oyunları gösterisi ve merasim yürüyüşü izleyenler yoluyla şişman beğeni topladı. Sazak’de renkli 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlaması

MERSİN

Mersin Ağacı’birlikte 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Altını Bayramı’nın 99’uncu sene dönümü kutlamaları çerçevesinde, Cumhuriyet Altını Meydanı’nda tebrik töreni düzenlendi. Törene, Vali Şanlı Hamza Pehlivan, Akdeniz Nahiye ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Fuat Boşluk, Büyükşehir Şehremini Vahap Seçer, nahiye milletvekilleri belediye başkanları, şehir protokolü, gaziler ve öğrenciler katıldı. Ilbay Güreşçi, Tuğamiral Ara ve Komutan Seçer’in törene katılanları selamlamasıyla başlayan tebrik, saygı duruşu ve bağımsızlık marşının okunmasıyla devam etti. Törende müşavere eden Ilbay Güreşçi, mecmu vatandaşların 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı. Konuşmaların ardından bitirmiş komandoların tüfekli hareketler gösterisi ve ağabey oyunu nazik alkış aldı. Merasim geçit töreni ile son buldu.

HATAY

Hatay’da 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Bayramı’nın 99’uncu yapı sene dönümü etkinlikleri kapsamında Antakya’da tören düzenlendi. Vali Rahmi Doğan’ın makamında tebrikleri kabulünün arkası sıra, Gündüz Caddesi’nde geçit resmi düzenlendi. Törene Ilbay Rahmi Doğan’ın birlikte Garnizon Komutanı Piyon Albay Tarık Pahal, Hatay Büyükşehir Şehremini Lütfü Cidal, askeri ve mülki erkan ile çok sayıda vatandaşın katıldı. Kutlamalar, geçit töreni ile akıbet buldu.

OSMANİYE

Osmaniye’dahi Mehabet Bahçeli Bulvarında tören düzenlendi. Törene Vali Erdinç Yılmayan, Garnizon Komutanı ve 39. Mekanize Piyon Tuğgeneral Başkan Yardımcısı Topçu Miralay Kağan Kocabaş ile Şehremini Paha Karaca, öğrenciler ve çokça sayıda yaşama katıldı. Vali Yılmayan ve Belediye Reisi Şayan Yağız, törene katılan öğrencilerin ve vatandaşların bayramını kutlamasının peşi sıra, gocunmak duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı okundu. Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajının okunmasının peşi sıra konuşan Ilbay Yılmaz, yaptığı konuşmayla Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı. Tebrik programı, şiirlerin okunmasının arkası sıra Osmaniye Belediyesi Mehter Takımı gösterisi ile bitmeme etti. Tören Düzeni ve vatandaşlar, mehterin seslendirdiği eserlere ellerindeki Türk bayrakları ile haremlik etti. Samet Aybaba Spor Lisesi halk oyunları ekibi ve Osmaniye Belediyesi 7 Familya Ahali Oyunları Topluluğu ekibi gösterilerini sundu. Garnizon Komutanlığı Piyon Komando Er Bölüğünde görevli askerler, Komando Andı’nı okudu. Jandarmanın eğitilmiş bomba arama ve narkotik köpeklerinin gösterisi ise candan izlendi. İl Uyanık Komutanlığı Özel Harekat Küme Komutanlığı’na mecbur komandoların sunduğu tüfekli eylem ise balaban gusto kazandı. Izlence, tören geçişi ile sona erdi.

Share: