Çubukluların depremzedelere desteği sürüyor

Ankara’nın Çubuk ilçesinde Kahramanmaraş merkezli 10 ilin etkilendiği depremde beis görenlere müteveccih başlatılan müzaheret kampanyasına vatandaşların ilgisi sürüyor. İlçedeki arkalama kampanyalarına çocuklarda kumbaralarını, oyuncaklarını ve takılarını getirerek bindi oluyor.

“Asrın felaketi” namına nitelenen ve Akdeniz, Şark Anadolu ve Güneydoğu Küçük Asya bölgelerinde 10 ili etkileyen depremlerin ardından halkın yaraları sarılmaya çalışılıyor. İlçedeki yekpare sivil sosyete kuruluşların katılımıyla oluşturulan Çubuk Yardım Platformu vasıtasıyla benzeri taraftan yardımlar toplanırken gayrı taraftan bile “Evim Evindir” ünlü kampanya başlatılarak mevrut depremzedelerin öğrenci yurtlarında ve misafirhanelerde barınması sağlanıyor.

Kampanyalara büyüklerin olduğu kadar beribenzer yaştaki torunlar üstelik bağlam gösteriyor. Çubuk’ta 11 yaşındaki Melisa Yılmayan, gönderdiği paketin içerisine tıpkı üstelik tezkere ekledi. Çubuk Belediye Başkanı Kalıcı Demirbaş marifetiyle açılan paketteki pusula okuyanları duygulandırdı.

Babasıyla ve kardeşiyle Esenlik Hayır Çarşısına gelen 5 yaşındaki Ulu Alparslan Gülber de kumbarasında biriktirdiği 500 lirayı görevlilere çevirmek istedi. Görevliler yoluyla ayni yardıma yönlendirilen Gülber, “Paralarımı biriktirdim ve depremzedelere yüklemek üzere getirdim.” ifadesini kullandı.

Çocuğundan gelen istek doğrultusunda bağışta bulunmaya geldiklerini anlatan ata Atak Gülber, AA muhabirine, ‘”Televizyonda izleyip etkileniyorlar. Annesiyle birlikte hakeza tıpkısı madde yarmak istemişler. Ben dahi kendisiyle birlikte kumbarasını de alarak buraya geldim” diye konuştu.

Öte yandan bazı çocuklarda evlerindeki olanları, aldıkları yahut kişi yaptıkları takılar ile oyuncakları hareket bölgesinden ilçeye barınmak amacıyla gelen depremzede ailelerin çocuklarına bizzat gelerek veriyor.

Bunlardan biri birlikte 8 yaşındaki Hatun Kişi Ziyalı, kişi yaptığı bileklikleri bir mektupla yardım çokluk merkezine getirdi. Mektubunda Temiz, “Yaralarımız bütün gelişigüzel saracağız. Bunları sizin üzere yaptım. Güle Güle kullanın” ifadesine meydan verdi.

İlçenin ciharıyek yanından mevrut vatandaşlar, aldıkları malzemeleri afetzedelere ulaştırılmak için Afiyet Yarayışlı Çarşısına getirerek görevlilere teyit ediyor. Kızılöz Mahallesi sakinleri de ark odunları keserek yakacak adına kullanılmak üzere traktörle ‘Esenlik Hayır Çarşısına’ getiriyor.

İlçeye gelen depremzedelerin yakacak ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla mahalle sakinleri olarak düzentileme başlattıklarını anlatan Kızılöz Mahallesi Muhtarı Halil Semavi, “Mahalle sakinleri namına bizde bu şekilde arkalamak istedik. Bilcümle mahallelimiz evimizdeki hazır arık odunları topladık, kırdık ve çuvallayarak amade hele getirdik. Bu kış gününde kimse üşümesin istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Çubuk Kaymakamı Yokluk Bahadır ve Şehremini Kalıcı Demirbaş üstelik depremzede vatandaşları konuşma ederek seçme ihtiyaçları olup olmadığını soruyor.

İhtiyaçlarını ahzetmek için Afiyet Faydalı Çarşısına gelen Kahramanmaraş nüfusuna mukayyet depremzede Sevinçli Özdem ise, “Evimiz vahim hasarlı, tamamen kullanılmaz halde. Tığ bile barınmak için geçici kendisine buraya geldik. Tanrı razı olsun seçkin şeyimizle ilgileniyorlar.” ifadesini kullandı.

Share: