Çiftçiler gelişigüzel sene artımlı bir hasat yılı üzere kurban kesip aşındırmak dağıtıyor

Çiftçiler gelişigüzel yıl çoğalan bire bir hasat yılı için kurban kesip kemirmek dağıtıyor

ÇORUM Çorum’un Kargı ilçesinde, çiftçiler sezonun çoğalan geçmesi, natürel facia ve beis olmaması amacıyla kurban keserek yaklaşık 2 bin kişiye şükür yemeği dağıttılar.

Çorum Kargı ilçesinde Adayalı Mevkii Tarımsal Kalkınma Kooperatifi aracılığıyla değme sene anadan görme yerine yapılan şükür yemeğine bu yılda ortaklık oldukça ağırbaşlı oldu. Kestirmece 2 bin kişinin katıldığı şükür yemeğine Kargı Şehremini Zeki Rahat, MHP Çorum İl Başkanı Agah Karapıçak, MHP Kargı İlçe Başkanı Kasıt Soruk, hava amirleri, çiftçiler ve vatandaşlar katıldı.

‘Amacımız bu geleneği neşelendirmek’

Şükür yemeğinin seçkin yıl anadan görme olarak yapıldığını belirten Çorum Kargı Adayalı Mevkii Zirai Kalkınma Kooperatifi Başkan Yardımcısı Cahit Rüşvet, “Kargı’nın ekincilik ovası amacıyla bire bir kurban kestik, bu kurbanı da cemi halkımızla kabullenmek istedik. Onun üzere bütün ilçe halkımıza yemek veriyoruz. Allah kurbanımızı akseptans etsin, hasadımızı dokuncasız dokunmaz kaldırmayı yıldız etsin. Amacımız seçme sene bu geleneği neşelendirmek. Verilen yemekte katkısı olan aksiyon adamlarımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

Yemeğin peşi sıra yılın artağan geçmesi ve katıksız kıyamet ve kötülük olmaması amacıyla topluca dua edildi.Share: