Çandır hayvanları GPS vericili tasma ve fotokapanlarla doğasında izleniyor

Tarım ve Orman Bakanlığı Natür Esirgeme ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü, mevki genelindeki melez hayvanı çeşitliliğini kurduğu 3 bin 180 fotokapanla izlerken 10 yılda 260 melez hayvanına taktığı GPS vericili tasmayla üstelik bu hayvanların hayat döngülerini takip ediyor.

AA muhabirinin, Tarım ve Orman Bakanlığından edindiği bilgiye bakarak, Türkiye’deki çandır hayatına müteveccih icraat andıran zamana büyüklüğünde bundan sonra direkt lahana dayalı kendisine gerçekleştiriliyordu.

Son dönemde ise tabiatla savaşım ve strüktürel zorlukların aşılmasına müteveccih geliştirilen teknolojiler faal olarak kullanılıyor. Aşılanmamış hayatını gözlemede canlıların hareketini algılayarak elektrik yapabilen fotokapanlarla gerçekleştirilen çalışmalar, koca faktörünün emek sahasına etkisini cins olduğunca aza indiriyor.

Fotokapan çalışmalarıyla türlerin yayılış alanları, kişi dinamikleri, kişi yoğunlukları, bireylerinin teşhisi kabil bilgiler değişmez verilerle ortaya konulabiliyor. Cins gösteri planı, yönetim ve evolüsyon planı çalışmaları ile türlerin korunması faaliyetlerinde bu verilerden faydalanılıyor.

Ülke genelinde doğaya yerleştirilen tahminî 3 bin 180 fotokapan ile Küçük Asya aşılanmamış koyunu, kocaoğlan, sırtlan, kızılgeyik, kara ve aldanmaz üzere karışık hayvanları izleniyor.

GPS tasmalı yaban hayvanları

Bakanlığın tezyit istasyonlarında üretilen ya birlikte aşılanmamış hayvanı rehabilitasyon merkezinde tedavi edilerek elbette alanlarına bırakılan ve bilimsel araştırı üzere katıksız hayat alanlarında yakalanan aşılanmamış hayvanları, hayatta kalma oranları ve yayılış alanlarının belirleme edilebilmesi amacıyla peyk vericili evet üstelik GPS’li tasmalar takılarak izleniyor. Yapılan izlemeler, karışık hayvanlarının tenasül, konaklama ve kışlama alanlarının tespitine imkan verdiğinden, bu alanların yöntemine dayalı bile alınacak kararlara altlık oluşturuyor.

Bu kapsamda sonuç 10 yılda, 24 türden 260 melez hayvanına GPS vericili toht takılarak strateji çalışmaları yapıldı.

Bu verici uygulamasıyla 2013’te Adıyaman’daki tıpkı yollu sırtlanın 10 ayda kestirmece 2 bin 894 kilometrelik alanda, 1518 kilometre yayan Kahramanmaraş’a gittiği belirleme edildi. Yine bu çalışmayla 2016’bile Aksaray Ekecik Dağı’nda doğaya bırakılan ve 2 yıl izlenen ayrımsız Küçük Asya karışık koyununun kısaca 2 bin 300 hektarlık alanı kullandığı kayıtlara geçti.

Kaçak avcılarla uğraş

Ayrıca fotokapanlar gayrikanuni avcılık ile mücadelede faaliyetin başarısını tasarruf etmek için Genel Müdürlük marifetiyle av dulda ve kontrol çalışmalarında büyüklük çapında aheste şekilde kullanılmaya başlandı.?

Kişmiri Avcılığı Kanunu kapsamında av ve yaban hayvanı kaynaklarını gönül alanlarıyla alay malay koruyarak bu kaynakları ati kuşaklara aktarma etmek üzere Nezaret birimleri yoluyla av siper ve kontrolü faaliyetleri yürütülüyor. bahis konusu çalışmalar 15 nahiye müdürlüğü, 81 toprak ofis müdürlüğünce 2 bin 94 av himaye, 400 yerey ara bulucu, 3 bin 180 fotokapan ve 25 dron ile ülke genelinde yıl süresince sürüyor. DKMP ekipleri vasıtasıyla 2012 yılından bugüne kadar yasadışı avlanan 72 bin 297 can için iş yapıldı ve 79 milyon 714 bin 542 lira idari para cezası kesildi.

Vekâlet, nesli kızdırma altındaki aşılanmamış hayvanları ve bunların türevlerine ilgilendiren Konfedere Uluslar Nesli Ateş Altındaki Türlerin Ticaretine İlişkin Sözleşmesi’nin (CITES) paydaşı yerinde bulunuyor. Bu kapsamda gümrüklerden Türkiye’ye antre ve depar yapacak nesli acı altındaki çandır hayvanları ve bunlardan elde edilen ürünlerin ticaretiyle ait iş ve işler yaparak arama altında tutup, fal yapılıyor. Kanun gereği bugüne büyüklüğünde 44 bin 808 evrak düzenlendi.

Share: