Bursalı karı alpinist 5 yılda 81 ilde zirve yaptı

Bursalı dağcı Ferişte Ibik Ziyalı, 5 yılda Türkiye’nin 81 ilindeki zirvelere tırmanış yaptı.

Dağcı Okumuş, yaşadığı Bursa’da, 2017 yılında “81 ilde 81 doruk” hedefiyle iklim toprak dolaşıp, buralardaki efdal noktalara tırmanış yapmaya başladı.

Hedefini gerçekleştirmek üzere tırmanış yapmadığı biricik el olan Ardahan’a mevrut Ziyalı, Iğdır ZİRVE Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü’nün organizasyonuyla Posof ilçesindeki 2 bin 950 metre rakımlı Ilgar Dağı’na dahi tırmanıp 81. tırmanışını da gerçekleştirdi.

Yaptığı tırmanışları basamak ve görsellerle pusat altına alan Aydınlık, bu çalışmasıyla “Rum Parsı” unvanı ahzetmek istiyor.

“Bire Bir dağlara gitmek sıradan geldi ve bu projeye başladım”

Dağcı Işıklı, AA muhabirine, 10 yıldır dağcılık yaptığını ve 5 senedir birlikte arzulu anlamda tırmanış gerçekleştirdiğini söyledi.

Projesini kişiselleştirmek için okkalı tıpkısı mücahede harcadığını tabir eden Işıklı, “Alpinizm sporunu haddinden fazla seviyorum. Birçok dağa tırmandım, bilahare tıpkı dağlara müracaat etmek bana sıradan geldi ve böyle tıpkısı projeye başladım.” dedi.

Projeyi hayata geçirirken eşinin çok desteğini aldığını anlatan Münevver, “Eşimin önerisiyle bu projeyi hayata geçirdim. Eşim, ‘Anadolu Parsı’ unvanıyla bu spora devam etmemi istedi ve beni destekledi. Bu manada rastgele ilin imkan varsa arz yüksek zirvesine tırmandım. Fakat bazı yerlerde terörden dünya izin verilmeyen keskin olması durumunda tırmanışa cevaz sunulan sunu büyük dağa tırmandım.” diyerek konuştu.

Aydınlık, 2017 yılında başladığı projesine Kovid-19 salgını esnasında bire bir müddet ara verdiğini ve şartların normale dönmesiyle çalışmalara devam ettiğini belirterek, ” Ağrı’nın Eleşkirt ilçesindeki Kösedağ’üstelik başladığım ’81 ilde 81 şahika’ projemi, Ardahan’ın Ilgar Dağı’yla, güllabi oluyorum. Bu projeyle gençlere örnek olmak istiyorum, darısı bu projeyi fethetmek talip gençlerin başına.” ifadelerini kullandı.

Share: