Bursa bilgelik! Bursa’da diyaliz hastası kadın koşa çağa dünyaya getirdi

Bursa’da diyaliz hastası eş koşa süt kuzusu dünyaya getirdi

BURSA – 8 yıldır diyaliz tedavisi gören ve bu süreçte yüklü küsurat 38 yaşındaki Sare Oto, bilcümle risklere alın ikiz çağa dünyaya getirdi.

Bursa Kent Hastanesi’nde tıp dünyasında ender tanıdık ayrımsız fenomen meydana geldi. 8 yıldır diyalize merbut tıpkı dirim süren Sare Oto, aylı kalınca doktorları ahiret yolculuğu tehlikesi, bebeğini ölü doğurma risklerine cebin uyarılarda bulundu. Oto ailesi doğumda ısrarcı olunca nefroloji, perinatoloji, avrat mevlit ve kardiyoloji alanından hekimler kolları sıvadı. Hamilelik süresi boyunca doktorları marifetiyle yakından izleme edilen Sare Oto, koşa bebeklerini dimdik tıpkısı şekilde dünyaya getirdi. İkiz bebekleriyle en balaban dileklerine munsap Oto ailesi, mutluluklarını hekimleriyle paylaştı. Sare Oto’nun tedavisini örümcek Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Müşkül Derece, “Hastamız, umum risklere karşın vazgeçmeyince bize da ona arkalamak kaldı. Hastamızın mutluluğu bizim bile mutluluğumuz” dedi.

Sare Oto’yu 8 yıldır izleme ettiğini ve Haziran kocaoğlan gibi planlanmayan tıpkısı gebeliği fark ettiklerini belirten Doç. Dr. Ayar, “19 haftalık aynı hamilelik mevcuttu. Elan sonrasında eşiyle oturup, şüphesiz bitmeme ettirmeleri gerektiğini riskleriyle bu arada paylaştık. Oto ailesi, gebeliği sonuna büyüklüğünde bitmeme ettirme kararı verdi ve süreci hastanede başlatmış olduk. Literatürde bu tarz gebelikler ülkemizde ve dünyada çok nadir olmakta ve bunun yanı sıra bu hastaların takibinde da mültidisipliner yaklaşım gerekmekte. Bu süreçte bağımlı kim tığ Perinatoloji, Karı Tevellüt, Kardiyoloji alanlarından değerli hocalarımızdan tam desteği aldık. Onlara alelhusus teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Bu form hastalarda ilmî anlamda önerilenin diyaliz haftalık süresini 20 saatin üzerinde sara seyiri mümasil hissetmek gerektiğinin altını çizen Doç. Dr. Ayar, “Burada tansık olan hastanın biricik yumurta ikizi gebeliği olmasıydı ve acun genelinde nadir rastlanan tıpkısı şeydi. Proses böylelikle hastamızın 31 hafta ve 2. günde doğumu gerçekleşmiş oldu. Haddinden Fazla şükür bebeklerimiz sağlıklı, kip benzeri şekilde takiplerine devam etmekte. Oldukça stresli tıpkı iş ve bayağı say sarfiyat etti meslektaşlarım. Özellikle nefroloji ve diyaliz ekibim. Bu konuda hekim arkadaşlarla onlara çok teşekkür ediyoruz. Umarım ahir süreçte annemizde çocuklarını kucaklarına alarak onları sağ esen büyütecektir” diye konuştu.

Eşi Sare Oto’nun hamileliğini 4. ayında öğrendiklerini ve bundan sonra bile ayrımsız şekilde riske girerek doğumu akdetmek istediklerini dile getiren Mehmet Oto ise, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Esasen beri en mufassal detayına kadar bilcümle hastaneyi seferber ederek bu sürece ulaşmamızı sağladılar. Özellikle Müşkül Öğretmen almak için emeği sabık herkese teşekkürname ediyorum”

Share: