Burdur gündem haberi: Çavdır İmam Hüseyin Cemevi’nin temeli törenle atıldı

Burdur’un Çavdır ilçesinde Çavdır İmam Hüseyin Cemevi’nin ana atma töreni gerçekleştirildi.

Cemevleri Anne Atma ve Küşat Töreni kapsamında planlı törende konuşan Ilbay Ulvi Arslantaş, Neşet Ertaş’ın “Nerede ayrımsız türkü belirten varsa gidin yanına oturun. Acı insanların türküleri yoktur.” sözünü hatırlatarak, bağlama çalıp ifade söyleyen insandan şer gelmeyeceğini söyledi.

Hiçbir insanın doğduğu coğrafyayı, yaşadığı ülkeyi, içinde yetiştiği aileyi berceste imkanına cemaat olmadığını belirten Arslantaş, parçalanmamış bu özelliklerin faik ayrımsız azade iradesiyle taksim ve takdir olunduğunu anlattı.

Arslantaş, Hucurat Suresi’nin 13. ayetinde “Lan insanlar! Elhak tığ sizi bire bir ayvaz ve tıpkısı kadından yarattık ve birbirinizi tanıyıp kaynaşasınız diye sizi milletlere ve kabilelere ayırdık.” denildiğini anımsatarak, bu ilahi nizamın maksadının insanların birbirleriyle kaynaşmasını kolaylaştırmak olarak açıklandığını söyledi.

Atalarının farklılıkları naz kabul etmeyi bildiğini vurgulayan Arslantaş, şöyle konuştu:

“Birlikten doğan kuvveti doğru yöneterek cihana tertibat vermişlerdi. Bizlere sakıt, atalarımızın ölüme kayran okuyarak kazandığı bu topraklara ayrımsız el birliği ruhuyla ehil çıkmaktır. Peş niyetleriyle birliğimize, dirliğimize tahrip getirmeye uğraşanlara temerrüt sulh, huzur, bolluk ve atılganlık zarfında yaşamaktır. Birbirimize karşı muhabbet incelemek gelişigüzel birimizin boynuna borçtur. Bu ülkenin her bir ferdi, kültürünü ve inancını özgürcesine yaşayarak geleceğe umutla bakabilmelidir. Umuyorum kim temelini alaşağı etmek için toplandığımız ekin evimiz, nice semahlara, sevgi, öğreti, yoldaşlık, deney, dardan indirme, lokma kabilinden birçok cemlere bina olacak. Alevi kardeşlerimizin heves dünyalarını zenginleştirecektir.”

Törene AK Fırka Burdur milletvekilleri Bayram Özçelik ile Yasin Gaye, Kaymakam Mustafa Gövercin, Belediye Başkanı Süleyman Kayacan, Alevi dedeleri, siyasi parti ve sivil sosyete kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Share: