Başbuğ Odabaşı, ‘Başarısızlık Zirvesi’nde gençlere seslendi: “Yer iyiyi hedefleyin”

İstanbul Gençlik Platformu’nun düzenlediği, Türkiye’nin yüce iş, yüksekokul, tekellüm ve sivil toplum kuruluşu liderleriyle gençleri benzeri araya getiren Başarısızlık Zirvesi Caddebostan Hars Merkezi’nde gerçekleşti. Zirvede müracaat eden Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Denge Odabaşı, gençlere ‘en iyiyi hedefleyin’ mesajı verdi.

Üyeleri ortaöğretim ve üniversite öğrencilerinden oluşan İstanbul Bilgisizlik Platformu kurulduğu günden bu yana binlerce gencin ve çocuğun hayatına yapışık projeler üretiyor ve vicdanlı liderlerin yetişeceği modeller ihdas etmek, bunları uygulamak ve ısınmak amacı ile İstanbul Toyluk ve Önderlik Derneği çatısı altında çalışmalarını sürdürüyor. Platformun herhangi bir yıl düzenlediği Başarısızlık Zirvesi bu yıl 15 Ekim Cumartesi günü Caddebostan Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Türkiye’nin yetişkin hareket, akademi, sanat ve sivil topluluk kuruluşu liderlerini gençlerle buluşturan zirvede Kadıköy Belediye Reisi Şerdil Dara Odabaşı benzeri enformasyon yaptı. Odabaşı konuşmasına, Bartın’dahi meydana gelen maden kazasında hayatını kaybedenlere yağmur, ailelerine başsağlığı dileyerek başladı. Odabaşı “Artık kazaları hayatımızdan çıkartmamız gerekiyor” dedi.

“Bu engebe hayata elbet baktığımızı gösteriyor”

Komutan Odabaşı, “Bartın’üstelik adı kaza olan ama artık kaza olmaktan çıkan aynı maden kazasında hayatını kaybeden herkese yağmur, ailelerine başsağlığı diliyorum. Ama imdi kazaları hayatımızdan çıkartmamız gerekiyor. Bu engebe bizim dünyaya, hayata şüphesiz baktığımızı gösteren belalar. Tığ seçkin sene canlarımızı, emekçilerimizi, dostlarımızı kaza adı altında kaybediyoruz. Umarım bu son peki” dedi.

“Arz iyiyi hedefleyin”

Odabaşı, 12 yaşındaki oğluyla bir diyaloğundan bahsederek konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ego oğluma şurası söylemiştim, terbiye hayatında 5’le birlikte geçiliyor, 10’la de geçiliyor, bizim dönemimizdeki ibret notları bu şekildeydi. O da bana dedi kim ‘ben bütün 10’la geçmeyi hedefliyorum’. Ego hangi üniversiteye gideceğime, sınava giderken karar verdim. Meğerse 12 yaşındaki oğlum 2 yıl evvel bana okuyacağı üniversitenin adını ve bölümünü söylüyor. Onun şimdiden benzeri hedefi var. Siyasetle ilgilendim, CHP İl Başbuğ Vekili oldum, memleket sekreteri oldum, Kadıköy Belediye Başkanı oldum. Bu sükse mı? Başarı nereden baktığınıza sınırlı. Oğlumunsa daha iri hedefleri var. Sizler hedeflerinizi kucak, herhangi bir devir henüz iyisini hedefleyin, bu azimle yaparsanız başaracağınıza inanıyorum. Zayi Etmek, rate tevessül etmek yara ayrımsız husus değil; oradan alacağınız ibret ve tecrübeyi sonraki yaşamınızda uygularsınız.”

Odabaşı konuşmasını çoluk çocuk için hazırladıkları ayrımsız projelerinden bahsederek bitirdi. Odabaşı, “Ayrımsız seçme vaadim vardı; gençleri Türkiye’de yetik, dünyada kendisini akseptans ettirmiş isimlerle buluşturmak. Pandemiden dolayı ertelediğimiz bu projemizin hazırlıklarına başladık. Bu projedeki hedefimiz şuydu, çoluk çocuk izledikleri göstergeç dizilerinden haddinden fazla etkileniyorlar. Alelhusus mafyatik karakterlerden. Çoluk Çocuk kendilerine bu isimleri yiğit yerine görüp, yaşıt alıyor. O yüzden bu projemizi hayata kılmak üzere hazırlıklarımızı yapıyoruz” dedi.

Konuşmasının ardından Başbuğ Odabaşı’na benzeri teşekkürname plaketi verildi.

Zirvenin konuşmacıları ortada Index Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, Kale Grubu Başkanı ve CEO’su Zeynep Bacaksız Okyay, Talih Ana Ortaklık Umumi Heyet Üyesi Murat Ülker, oyuncu İbrahim Güzel, Iktisatçı Akademisyen Prof. Dr. Anlayış Akçiğit ve İstanbul Toyluk Platformu Başkanı Tabiat Duygusal Coşar yer aldı. Konuşmacılar gençlere esin olması amacıyla onlarla özlük mücahede hayatlarındaki kudretli ve başarısızlık hikayelerini paylaştı.

İstanbul Gençlik Platformu marifetiyle planlı ve katılımın temsili 5 TL olduğu zirveden elde edilen sağlık ile Antalya Elmalı Hapis Köyü İlkokulu’na Oyuncak Kütüphanesi kuruldu ve açılışı zirveyle eşzamanlı adına alarga bağlantıyla gerçekleşti. – İSTANBUL

Share: