ASAL Araştırma’nın 26 ilde gerçekleştirilen son anketinde SELIM Parti’nin rey oranı dikkat çekti

Türk siyaseti 2023 seçimlerine bundan sonra aylar kaldığında, seçim havasına girmeye başladı. Aykırılık partilerinin kuma namzet olarak birtakım göstereceğine ilişik istifham işaretleri değme güzeşte bölüm artmaya devam ederken, 26 ilde gerçekleştirilen tıpkısı anketin sonuçları bir hayli ilgi çekti.”

“BU PAZAR SEÇİM OLSA KİME DÜŞÜNCE VERİRDİNİZ?”

Esas Araştırma şirketi aracılığıyla İstanbul, Tekirdağ, Balıkesir, İzmir, Entelektüel, Manisa, Bursa, Kocaeli, Ankara, Konya, Antalya, Adana, Hatay, Kırıkkale, Kayseri, Zonguldak, Kastamonu, Samsun, Trabzon, Erzurum, Veca, Malatya, Van, Gaziantep, Şanlıurfa ve Mardin’dahi 2 bin 312 hayat ile yapılan ankette vatandaşlara, “Bu muamele milletvekili umumi seçimi olsa ne siyasal partiye fikir verirsiniz?” sorusu yöneltildi.

SELIM PARTİ YÜZDE 38.4 İLE İLK SIRADA VADI ALDI

5-14 Ilk Teşrin tarihleri arasındaki yapılan anketin sonuçlarına bakarak AK Fırka, ayrımsız esbak ankete bakarak oyların yükseltti ve yüzde 38.4 ile önce sırada kayran aldı. CHP bile ise oyların düştüğü görülürken yüzdelik 23.5 ile ikinci oldu. Bire Bir şekilde oyları azalan İYİ Öğür ise yüzdelik 11’üstelik kalarak üçüncü sırada meydan aldı. Yaptığı çıkışlarla dikkat çekici Beklenti Özdağ’ın liderliğini yaptığı Galebe Partisi’nin dahi oylarını artırdığı görüldü.

Diğer partilerin rey dağılımı ise şöyle oldu:

HDP: Yüzde 10.7

MHP: Yüzdelik 9.1

Zafer: Yüzde 1.5

DEVA: Yüzde 1.4

Y. Refah: Yüzde 1.1

SP: Yüzde0.9

GP: Yüzdelik 0.9

BBP: Yüzdelik 0.8

MP: Yüzdelik 0.7

Share: