AK Öğür Muğla Mebus Gökcan: “Delbek çalgısını keyiflendirmek istiyoruz”

SELIM Fırka Muğla Mebus Gökcan: “Delbek çalgısını yaşatmak istiyoruz”

Mebus Gökcan, Fethiye’de Delbek Projes’ini inceledi

MUĞLA – Muğla’nın Fethiye ilçesinde musahabe programları üzere Fethiye’ye gelerek ‘Elden Ele, Nesilden Nesile Delbek’ projesi hakkında Fethiye Kaymakamı Alper Balcı’dan bilgelik kayran AK Öğür Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, “Delbek çalgısını neşelendirmek istiyoruz” dedi.

Geçtiğimiz günlerde projenin tanıtımının yapıldığını kaydeden Fethiye Kaymakamı Alper Balcı, müzik öğretmenleri ve öğrencilerin düzlük alacağı faaliyet çerçevesinde Telmessos Antika Tiyatrosu’nda bir konser düzenleneceğini kaydetti. AK Fırka Muğla Saylav Yelda Erol Gökcan, Delbek Sanatçısı Türkan Abacı’dan bu geleneksel çalgının yapımı hakkında bilgelik aldı. Kültürümüzde düzlük kayran delbeğin resmileştirilmesi yerine UNESCO’ya başvuruda bulunulduğu dahi öğrenildi.

SELIM Fırka Muğla Saylav Yelda Erol Gökcan yaptığı açıklamada, “Kaymakamımız anadan görme kültürümüz olan delbek çalgısını keyiflendirmek amacıyla tıpkı girişimde bulunmuş. Bölgenin geleneksel çalgısını resmileştirmek amacıyla UNESCO’ya da başvuruda bulunuldu. Fethiyemizin çokça kebir ayrımsız kültürü. Bölgemizde 6 kişi delbek çalmayı biliyormuş. Bizler bu sayıyı yükseltmek istiyoruz. Bizler düğünlerimizde tafsilatlı yıllardır bu sesleri duyuyoruz. Delbek kursları ve eğitimleri verilecek. Gerekirse Ekin ve Turizm Bakanlığı’nın destekleri ile ayrımlı çalışmalarda yapabiliriz. Kültürümüzü ilk Türkiye, sonra dahi bilcümle dünyaya öncelemek isteriz” diye konuştu.

Share: