AFAD Başkanı Sezer: “Düzce depreminin yıl dönümünde; Hareket Yadigâr, ‘Çök-Numara-Tutun’ Devlet Tatbikatını bütün gelişigüzel gerçekleştireceğiz”

– AFAD Başkanı Sezer: “Düzce depreminin sene dönümünde; Deprem Anı, ‘Çök-Harmoni-Tutun’ Büyüklük Tatbikatını hep birlikte gerçekleştireceğiz”

AFAD Başkanı Yunus Sezer:

“2022 yılını Afet Manevra Yılı adına zar ederek, 66 bin 202 manevra ile hedefimizin üstünde manevra gerçekleştirdik”

AFAD Başkanı Yunus Sezer’den 12 Son Teşrin’üstelik talih genelinde gerçekleştirilecek tatbikatla ilgili açıklamalar

ANKARA – Mutluluk genelinde 12 Son Teşrin’de gerçekleştirilecek ‘Çök-Üçkâğıt-Tutun’ tatbikatla ilişik açıklamalarda mevcut Facia ve Acil Genişlik Yönetimi Başkanlığı Başkanı Yunus Sezer, “Kasım 1999 tarihinde saat 18: 57’de 7,2 büyüklüğündeki Düzce Depremi ile sarsılmıştık. Bu keder günün sene dönümünde Hareket Andaç, Çök-Tonga-Tutun Büyüklük Tatbikatını bütün gelişigüzel gerçekleştireceğiz” dedi.

AFAD koordinasyonunda, afetlere mukavemetli toplum tevlit vizyonu ile toplumda farkındalık rekzetmek için 12 Son Teşrin 1999 Düzce Depremi’nin sene dönümünde 81 ilde senkronik yerine parçalanmamış vatandaşların katılımıyla tatbikat gerçekleştirilecek. Tatbikat; 12 Teşrinisani 2022 Cumartesi Günü, Düzce Depreminin yıl dönümünde, depremin meydana geldiği saat olan 18: 57’de ‘Çök-Okus Pokus-Tutun’ hareketinin uygulanmasıyla yapılacak. Tatbikat öncesinde matbuat mensuplarıyla bir araya gelen AFAD Başkanı Yunus Sezer, brifing toplantısı düzenleyerek açıklamalarda bulundu.

“Saat 18.57’de Yer Sarsıntısı Ajanda ‘Çök-Sistem-Tutun’ tatbikatı yapılacak”

Tatbikatın, Düzce Depreminin meydana geldiği saatle bire bir anda başlayacağını belirten Başbuğ Sezer, “1999 Düzce Depremi’nin sene dönümünde 12 Son Teşrin’birlikte tekmil Türkiye’de tıpkı anda Düzce Depremi’nin gerçekleştiği saat 18.57’de Yer Sarsıntısı Hatırat “Çök-Komplo-Tutun” tatbikatı yapılacak. Son Teşrin 1999 tarihinde saat 18: 57’de 7,2 büyüklüğündeki Düzce Depremi ile sarsılmıştık. Bu biberli günün sene dönümünde Deprem Anı, ‘Çök-Kaşkariko-Tutun’ Devlet Tatbikatını hep birlikte gerçekleştireceğiz” ifadelerine meydan verdi.

“Yemeden Içmeden 2022 yılında şu temel kadar kestirmece 17 bin hareket gerçekleşti”

Türkiye’nin afet ülkesi olduğuna değinen Komutan Sezer, “Türkiye’de yıl içerisinde Ülkemizde almanak sayı farkı 24 bin adet yer sarsıntısı ölçümlemesi yapmaktayız. Vakit Kaybetmeden 2022 yılında şu asıl büyüklüğünde yaklaşık 17 bin hareket gerçekleşti. Gerçekleşen bu depremlerde 87 bin vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Toplam 605 bin binamız yıkılmış veya kısık hasar almıştır. Ülkemizin erbap olduğu afetsellik ve taşıdığı hareket riskinden yola çıkarak, afetlere dirençli aynı cemiyet oluşturma hedefi doğrultusunda değme sene afetlerle ilişik muhtemelen konulara odaklanıyoruz. Bu çerçevede, 2020 yılını, Afetlere Tedbir Yılı adına zar ettik ve çalışmaları 12 aya yayarak; Facia Riskleri, Kıran Ivedi Boyut Çantası, Toplantı Alanları, DASK, Çatı Güvenliği, Evgin Durum, Eş Planı ve İşyeri Planı gibi başlıklarda 12 tema belirleyerek, sene içerisinde farkındalık faaliyetleri gerçekleştirdik” şeklinde konuştu.

“2022’de 66 bin 202 tatbikat ile hedefimizin üstünde manevra gerçekleştirdik”

Başbuğ Sezer, sene içerisinde 60 binin fazla manevra gerçekleştirdiklerini aktararak, “Esasen bu çerçevede; 2021 yılını ise Facia Eğitim Yılı ilan ederek 51 Milyon vatandaşımıza facia farkındalığını ilam hedefi koyduk. Ortaya konulan çalışmalarla 56 milyonun üstünde vatandaşımıza bu vesileyle ulaştık. Eğitimlerimiz bu sene dahi bitmeme etmekte olup, 25 milyondan fazla vatandaşımız eğitimlerini tamamladı. Bugün geldiğimiz noktada, alınan eğitimlerin akıllıcasına davranışa dönüşmesini hatırlamak, afetlere mukavemetli toplum hazırlamak ve toplumun seçme kesiminde kıyamet farkındalığını yaygınlaştırmak amacıyla 2022 yılını Facia Manevra Yılı yerine ilan ettik. Hedefimiz 54 bin 302 tatbikatı gerçekleştirmekti; 66 bin 202 tatbikat ile hedefimizin üstünde manevra gerçekleştirdik” değerlendirmesinde bulundu.

“Tatbikatımızın amacı, toplumun gelişigüzel kesiminde facia farkındalığını yaygınlaştırmak ve yerleşik ayla getirmektir”

Tatbikat karşı bilgilendirmelerde kâin Başkan Sezer, “12 Teşrinisani 2022 tarihinde saat 18.57’de yapacağımız ‘Çök – Konsept – Tutun’ Tatbikatımızın amacı; afetlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı adlandırmak, budun adına afetlerin öncesi, sırası ve sonrasında yapılacak akilane davranışlara yapmak, toplumun değme kesiminde facia farkındalığını yaygınlaştırmak ve beledi arkaç getirmektir. Tatbikatımızın adını; Deprem Andaç Devlet Tatbikatı ‘Çök-Rabıta-Tutun’ olarak belirledik. Tatbikatımızı; 12 Kasım 2022 Cumartesi haset saat 18: 57’de, Sayın Bakanımızın başkanlığında AFAD Reislik Binasında ve 81 ilimizde ise Vali ve Kaymakamlarımızın koordinesinde antrparantez Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde senkronik adına gerçekleştireceğiz” dedi.

“Tatbikat gününe kadar bilgilendirmelerimiz devam edecek”

Manevra gününe kadar bilgilendirmelerin bitmeme edeceğini nâkil Başkan Sezer, “12 Teşrinisani Cumartesi gününe kadar, hafta süresince, sizler vasıtasıyla Milletimizi manevra üzerine bilgilendireceğiz. Içtimai medya ve TV kanalları aracılığıyla kamu spotları yayınlanacak; hazırladığımız ası ve broşürleri, yazılmış basında tatbikatı lanse etmek ve farkındalığı tezyit etmek üzere kullanacağız. 81 ilde Afetlerde geçer not komütatör ve gereç sergisi oluşturulacak ve hava şartları doğrultusunda lazım tedbirler alınarak sergilenecektir. Vatandaşlarımıza tatbikatın başladığını duyurmak amacıyla; Bilgelik Ahiz ve Yayma Sisteminden Brifing SMS’i göndereceğiz. Tekrar Bili Alma ve Ifşa Sistemi üzerinden Dirimsel Ihtar Bildirimi göndereceğiz” ifadelerini kullandı.

Öte yandan tatbikatta çökertme telefonlarına gönderilecek ve anons edilecek mesajda ise, “AFAD Tatbikat bilgilendirmesidir. Şu anda bilcümle ülkede Sarsıntı Hatıra, Çök-Uyum-Tutun Tatbikatı yapılmaktadır” ifadeleri meydan matlup.

Share: