4 buçuk milyon aşılı yemleme alarga doğaya bırakıldı

4 buçuk milyon aşılı yemleme açıktan doğaya bırakıldı

Tilkiler havadan aşılanıyor

225 bin kilometrelik ormanlık ve rustik alanda açıktan telkih çalışması yapıldı

NEVŞEHİR – Ekincilik ve Orman Bakanlığı aracılığıyla akur hastalığı ile savaşım için Avrupa Birliği destekli ‘Türkiye’de Kudurmuş Hastalığının Kontrolü’ projesi çerçevesinde alarga ilkah uygulaması yapılıyor. her bir uygulama döneminde 4,5 milyon sayı aşılı ağızotu kullanılarak, 225 bin kilometrelik ormanlık ve rustik alanda açıktan telkih çalışması yapıldı.

Eksi 24 derecede dondurulan yemler seçme 40 metrede tıpkısı uçaklardan doğaya bırakılıyor. Kısaca 10 kilometreden ahit kokusunu alan tilkiler, yedikleri yemlerin içre mevcut kapsüllerdeki aşılar marifetiyle ağızcıl namına aşılanmış oluyor. Aşılama çalışması için açıklama fail Tarım ve Orman Icra Vekili Yardımcısı Ebubekir Gizligider, Türkiye genelinde akur vakalarının yapılan bu himmet ile sıfıra indiğini açıkladı. Icra Vekili Yardımcısı Gizligider; “Ekincilik ve Orman Bakanlığı kendisine son üç yıldır Avrupa Birliği destekli yürüttüğümüz bir proje. Tilkiler eliyle kuduz hastalığının yayılması söz konusu. Bu hastalığın yayılmasını geciktirmek için çağcıl namına açıktan aşılama uygulaması yapıyoruz. Aşılama çalışmaları şuan Kapadokya Çekicilik Limanından bitmeme ediyor. Şuan itibariyle kuduz vakasında başarısız durumdayız. Çok tetik ve müdebbir olmamız gereken bire bir laf. Bir Zamanlar tehlikeli süreçlerin yaşandığı berenarı dilimini yaşadık. Bu nedenle yapılan himmet ömre bedel tıpkı hisse senedi ve yalabık bir uğraş” şeklinde konuştu.

Ekincilik ve Orman Bakanlığınca aşılanmamış hayatında kuduruk hastalığı ile uğraş için, daha önceki 2008-2010 tarihlerinde yapılan oral aşılama çalışmalarının devamı niteliğinde Avrupa Birliği destekli namına, ‘Türkiye’de Kuduruk Hastalığının Kontrolü Projesi’ 2014 yılında uygulamaya başlatılan projeye 2022 yılında birlikte devam ediyor. Edinilen bilgiye bakarak proje çerçevesinde çandır hayatı kaynaklı kuduz hastalığının ağır olarak görüldüğü 105 bin kilometre alanda 2014-2015-2016 yıllarında senede hele başlamak için alarga telkih çalışması yürütüldü. Seçkin aşılama kampanyasında tilkilere müteveccih 1 milyon 890 bin skor telkih biati açıktan atıldı. 2019 yılı sonbahar aşılama kampanyası, Avrupa Birliği Projesi çerçevesinde karışık hayatında kudurmuş hastalığının taharri edilebilmesi amacıyla; 3 sene süreyle, yılda 2 posta almak üzere toplanmış 6 uygulama yapıldı. her bir aplikasyon döneminde 4,5 milyon sayı aşılı yem kullanılarak, 225 bin kilometrelik ormanlık ve kırsal alanda havadan telkih çalışması yapıldı. bahis konusu proje ile hastalığa duygulu hayvanlar bire bir anda muaf ağıl getirilerek, evcil hayvanlar ile görgüsüz maltalık arasında süregelen enfeksiyon zincirinin kırılması amaçlanıyor. Mezkûr proje çerçevesinde 19 Teşrinievvel 2022 tarihinde başlanılan kampanya Çanakkale, Balıkesir, İzmir, Manisa, Okumuş, Denizli, Burdur, Muğla, Isparta, Afyonkarahisar, Kütahya, Yardımcı, Ankara, Aksaray, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale, Çankırı, Çorum, Tokat, Sivas, Nevşehir, Kayseri, Samsun, Konya, Amasya, Bursa, Sazak, Karaman, Niğde ve Antalya girmek amacıyla mecmu 31 ilde gerçekleştirilecek.

Havadan telkih çalışması 19 Ekim 2022 tarihinde Tokat Havalimanı kullanılarak yapılmaya başlanmış olup, halen Nevşehir Kapadokya Havalimanı kullanılarak açıktan telkih çalışması devam ediyor

Share: