29 Ekim Cumhuriyet Altını Bayramı törenlerle kutlandı

Adana, Mersin, Hatay ve Osmaniye’üstelik 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenlerle kutlandı.

Adana’da Vali Süleyman Elban’ın, Vilayet ilişik hizmet binasında saraka tebriklerini akseptans etmesinin arkası sıra Hedef Mumcu Meydanı’nda tören düzenlendi.

Programda Elban, 6. Kolordu ve Baş Başa Hususi Kuvvetler Başbuğ Yardımcısı Sancak Nihat Ergün ile Büyükşehir Şehremini Zeydan Karalar, merasim ara bulucu üzerinden selamladıkları katılımcıların bayramını kutladı.

Elban, konuşmasında, milletin, seçkin çevrim Cumhuriyeti geliştirmek üzere çabalama gösterdiğini söyledi.

Şehitleri rahmetle, gazileri bile minnetle andığını belirten Elban, “Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün ilkeleri ve Cumhuriyetin değerleri doğrultusunda, önümüzdeki dönme içerisinde bile yılmadan, bıkmadan, usanmadan bu ülkenin gelişmesi, milletin yücelmesi ve devletin elan tüvana olması amacıyla elimizden gelen seçme şeyi yapacağımıza sizlerle bu arada küçümseme veriyorum.” diye konuştu.

Ilbay Elban, konuşmasının peşi sıra fotoğraf, koşuk ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere hediyelerini verdi.

Halk oyunları gösterisinin sunulduğu program, boğaz töreniyle serencam buldu.

Sazak

Mersin’birlikte Kültür Merkezi’nde başlayan tebrik programında, Ilbay Mehabetli Hamza Pehlivan tebrikleri kabul etti.

Cumhuriyet Altını Meydanı’nda devam eden programda Güreşçi, Akdeniz Mıntıka ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Fuat Gedik ile Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, tören aracıyla gezdikleri meydandakilerin bayramını kutlama etti.

Güreşçi, Cumhuriyet Bayramı’nı gururla kutladıklarını tabir ederek, “Devletimizin, milletimizin, Türkiye Cumhuriyetimizin ilelebet zevalsiz kalması amacıyla bilcümle birlikte çalışacağız, emek ortaya koyacağız, cebin teri dökeceğiz.” diye niteleyerek konuştu.

Törende İl Jandarma Komutanlığı bünyesindeki komando er birliği tüfekleriyle eylem yaptı, yiğit oynadı.

Hatay

Hatay’da Vali Rahmi Doğan’ın makamında tebrikleri akseptans etmesiyle başlayan program, Ruz Caddesi’ndeki törenle bitmeme etti.

Doğan, Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Kavga ve Garnizon Komutanı Miralay Tarık Ağır, merasim uzlaştırıcı üzerinden vatandaşları selamladı ve bayramlarını kutladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra müşavere özne Ilbay Doğan, Cumhuriyet Altını Bayramı’nı kutlamanın gururunu ve coşkusunu yaşadıklarını dile getirdi.

Doğan, Cumhuriyetin, milletin gerçekleştirdiği sunu nazik atılımlardan birisi olduğunu belirterek, “Cumhuriyetimiz, bilimde, eğitimde, kültürde, sanatta, ekonomide, sosyal yaşamda ve askeri alanda var olan parçalanmamış kazanımlarımızın ve değerlerimizin, çağcıl medenilik düzeyine ulaşmak adına attığımız seçme adımın, aldığımız değme yolun belli güvencesi olmuştur. Milletimizin birliğini, dirliğini kirletmek isteyenler tek antlaşma amaçlarını gerçekleştiremeyeceklerdir.” ifadelerini kullandı.

Öğrencilerin koşma okuduğu, halk oyunları ekiplerinin da eylem sunduğu kutlama programı, geçit töreniyle sona erdi.

Osmaniye

Osmaniye’üstelik Devlet Bahçeli Bulvarı’nda planlı törende Ilbay Erdinç Yılmayan ve Belediye Reisi Bedel Kişmiri, katılımcıların bayramını kutlama etti.

Yılmaz’ın, günün deme ve önemine ilişkin konuşmasının ardından İl Kurnaz Komutanlığı ekipleri ve Osmaniye Belediyesi mehterhane gösteri yaptı, öğrenciler şiir okudu.

Kutlama, derbent töreniyle serencam buldu.

Share: