19 yaşındaki oto onarım ustası kadını görenler şaşkınlığını gizleyemiyor

Kocaeli’de daha 11 yaşındayken çıraklığa başlayan 19 yaşındaki Eslem İnce, özişler bölümünden çıkışlı olduktan sonra babasının gelişim durumunda ateş parçası kendisine oto tamiri ve bakımı yapmaya başladı. Müşteriler tarafından geçmiş şişman şaşkınlıkla izlenen İnce, yaptığı işle şişman paylama topluyor.

Kocaeli’üstelik diri 19 yaşındaki Eslem İnce’nin mesleği görenlerin takdirini kazanıyor. Haddinden Fazla yoz yaşlarda babasının mesleği olan oto tamirciliğine nikbet salan İnce, elan 11 yaşındayken hafta sonları ekol çıkışlarında babasının beraberinde şakirt olarak çalışmaya başladı. Lisede özişler bölümünden çıkışlı olan Eslem, daha çok babasının yanında dirayetli namına sigortalı aynı iştirakçi kendisine yer aldı. Mesleğine büyük bir aşkla kapalı olan 19 yaşındaki kız, üniversitede özişler bölümü kavzamak için sınavlara hazırlanıyor.

“Gelişigüzel kadın istediği mesleği yapabilir”

Ağababa mesleğini sürdüren Esnem İnce, “Ego 11 yaşlarındayken ata mesleğini zaaf ettim ve başladım. İnsanlar beni görünce şaşırıyorlar ama haddinden fazla edisyon tıpkı özdek değil. Kas gücü gerektiren hâller olunca babamdan yardım alıyorum, elimden geldiğince yapıyorum. İlk evvel gören müşteriler şaşırıyordu fakat onlarda alıştı. Bence seçme avrat istediği mesleği yapabilir. Babam bu konuda cinsiyetçi yaklaşmadığı için çokça mutluyum, cinsiyetler şan oynamıyor. Örneğin benim ağabeyim var amma burada çalışmıyor fakat ego kız olduğum halde burada çalışıyorum. Düşkünlük varsa gelişigüzel şey oluyor, bu konunun cinsiyetle alakalı olduğunu düşünmüyorum. Liseden çıkışlı olduğumdan beri burada babama müzaheret ediyorum. Elan filhakika burada sigortalı işçi yerine çalışıyorum. İlk 18 yaşıma girdiğimde ehliyetimi aldım. Annem üstelik bizim kadar makine bakımından anlıyor. Hassaten benden bile bilgili olduğu konular var. Ailecek arabalara ilgimiz var” dedi.

“Kızım, hazin ayağım oldu”

Çok yoz yaşlarda mesleğe başlayan Eslem İnce’nin babası Mustafa İnce (46), “Motosiklet mekanik bölümü okumasam üstelik sanayide yetiştim. Kızımla, ailemle çalışıyorum. 35 yıldır bu işi yapıyorum. Kızım küçüklükten beri mesleğime aşıktı. Kızım çıktı küçükken bana yanımda hizmet etmek istediğini söyledi ego de kabul ettim. Arabalara hizmet yapıyor, tamirat yapıyor, elinden seçkin aksiyon geliyor. Araba ve motosiklette kullanıyor. Elimiz ayağımız oldu, rastgele şeyimizi o kurtarıyor. Kâh müşteriler gelip, ‘Burada Eslem Maharetli varmış’ diye niteleyerek onu soruyor. Bana ‘Kızını birlikte kendine benzetmişsin’ diyorlar. Ara Sıra müşteriler ‘Kızımı, çocuğumu birlikte getirsem onu bile yetiştirir misin?’ diye istekte bulunuyor. Müşteriler arabalarını dilek rahatlığıyla Eslem’e konfirmasyon ediyor. Ilçe yapmam cihetiyle işe gelemedim, dükkanı ayrımsız kamer süresince kızım işletti. Hiç gözüm arkada kalmadı, kızım dram ayağım oldu” diye konuştu. – KOCAELİ

Share: