18 yaşında kazada hayatını kaybeden Berfin’in ailesi kazanın aydınlatılmasını istiyor

18 yaşında kazada hayatını kaybeden Berfin’in ailesi kazanın aydınlatılmasını istiyor

Üzüntülü karı ilk defa konuştu: “Kazayı gören varsa Cenabıhak rızası üzere bildirsinler”

-Esas Naciye Günden: “Allah rızası için biri görseydi ambulansı arasaydı çarpmış birlikte olsa ben affedecektim”

MUĞLA – Muğla’nın Marmaris ilçesinde 6 Ilk Teşrin tarihinde elektrikli bisikleti ile ilçe yaparak hayatını kaybeden 18 yaşındaki Berfin Günden’in esas ve babası Naciye-Beşir Günden, kazanın elbet yaşandığını nikbet ettiklerini, kızlarına görüştükten 4 dakika bilahare ulaşamadıklarını, değme şeyin 4 an içre olduğunu, yoldan geçerken kazayı gören olduysa inanma birimlerine bildirmelerini istedi. Izdıraplı asıl kızının kaymakamlık yaptığı yola kapanarak ayn yaşı döktü, “Allah rızası amacıyla biri görseydi ambulansı arasaydı çarpmış dahi olsa ben affedecektim” dedi.

Olay 6 Ilk Teşrin tarihinde sabahleyin haddinden fazla erken saatte Armutalan Mahallesi’nde meydana geldi. Darülfünun sınavlarına hazırlanan ve yaz tatilinde ailesine destek olmak amacıyla tıpkı otelde çalışan 18 yaşındaki Berfin Günden ailesiyle yaşadığı evden, kazadan 2 hafta geçmiş aldığı elektrikli bisikleti ile artık. Edinilen bilgiye bakarak, 18 yaşındaki Berfin Günden bisikleti ile yolda düştü. Yoldan geçen benzeri vatandaşın yerde yatan tendürüst kızı görüp 112 Ivedili Servisi aramasının arkası sıra kaza yerine mevrut keyif ekipleri, güre kızı Marmaris Mehabet Hastanesi’ne kaldırdı. Yapılan mecmu müdahalelere rağmen güre kız hayata tutunamadı. Kaza ihbarının geldiği evvel andan itibaren konuya duyarlık ile benzeyen Marmaris İlçe Güven müdürlüğü ve Marmaris Cumhuriyet savcılığı kaza ile ilişkin haddinden fazla şümullü araştırı ve sormaca yapmaya bitmeme ediyor.

“Acılı ocak kazanın aydınlatılmasını istiyor”

Acıları bibi evvel günkü üzere genç olan ve yasları devam eden karı kazanın olduğu yere değme dönme gelerek kazayı gören olup olmadığını araştırıyor. Berfin’in babası 59 yaşındaki Beşir Günden ” Ego ilçe saatinde uyuyordum. Annesi uyandırırdı. “Kızım kahvaltı yapmadan evden gezinti” demiş, o dahi ilk kez annesine “hakkını helal et ben kahvaltı yapmayacağım” dedikten sonraları çıkıp gidiyor. Telefonuna baktığımızda en son 06.58 bile ablası ile konuşuyor bilahare 7’yi 2 geçerken arıyoruz aynı henüz ulaşamıyoruz. Ne olduysa o dört dakikada oldu diye düşünüyoruz. O saatlerde buradan geçen servis araçları, dolmuşlar, vatandaşlar gelip geçiyor tığ kimseyi suçlamıyoruz fakat kazayı gören varsa ellerini vicdanına koysunlar hangi olur bize anlatsınlar” dedi.

“Benim kızım koku kaybından ruhsuz”

Acılı ata Günden “Yoldan geçen kazayı görenlerin bize anlatmasını istiyoruz, aklımızda bilcümle istifham işaretleri var. Benim kızım hesap pusulası ettiğimize bakarak yeryüzü az kusurlu saat burada kalıyor. Berfin kafasını çarpmış ama çağ kaybından kalbi durarak öldü. 7′ yi 40 geçe kaldırıldığı hastanede etibba engelleme ediyor amma kurtaramıyorlar maalesef Berfin’i kaybediyoruz” şeklinde konuştu.

‘Aklımızda bütün soru işaretleri var’

Yaslarının bibi bitmeme ettiğini ve kimseyi suçlamadıklarını belirten Beşir Günden ‘ Aklımızda bütün istifham işaretleri var, Tanrı rızası amacıyla kazayı gören kuşkusuz olduğunu bilici varsa söylesin tığ vâkıf olmak istiyoruz. Berfin’i dümbelek getiremeyiz ama olayı sanmak istiyoruz. Bizim kuşkularımız şu; Berfin’e biri çarpmamış birlikte olsa tıpkısı miftah önünü kesmiş gibi kızım panik yaparak dengesini kaybedip duvara çarpmış cins. Kaza yaptığı yokuştan her periyot bisikleti ile gidip geliyordu bu düzlük yolda lacerem kaza yaptığını bibi aklımız almıyor. Olayı gören varsa bize bildirse sunma azından rahatlarız” dedi.

“Benim kızımın başına geldi, başkalarının başına gelmesin”

33 çevrim önceki 18 yaşındaki kızını toprağa veren ve kızının fert verdiği yolda bibi ağıtlar yakıcı kederli temel Naciye Günden ” Yoldan geçenler bilgi verseydi, belki kızım kurtulurdu. Tanrı rızası amacıyla biri görseydi ambulansı arasaydı çarpmış üstelik olsa ego affedecektim. Çünkü kazadır olmuştur derdim, benim kızım sakat saat burada minval dem kaybetmiş az buçuk vicdan diyorum” diyerek apayrı insanların de bir durumda kalmaması üzere herkesin duygulu ve alıngan olmasını istedi.

“Bisikletin üzerinde başka araca ilişik boya var mı diyerek kriminale gönderildi”

Ata Beşir Günden, elektrikli bisikleti kazadan iki kamer önceki aksiyon yeri servisine görgüsüz gelsin gitsin diyerek aldıklarını belirterek, “Berfin bisikletini haddinden fazla bereketli kullanıyordu yetenekliydi. Bisikletçiler bize “üzerinde boya var” dediler derakap derrace İzmir kriminale gönderildi ama gelen raporda apayrı boya olmadığı yazıyordu, bu defa İstanbul kriminale gönderildi velespit” dedi.

“Bisikletin freni tutmuyor deniyor amma tutuyordu”

Ilçe sonrası Marmaris İlçe Inanma Müdürlüğü’nün yaptığı degaje yetenekli soruşturmalarda Berfin’in telefon mesajlarında tıpkı arkadaşına frenlerinin tutmadığını yazmasının görülmesinin üstüne mütekellim cet Günden ” Telefon kayıtlarında sâdır anca tıpkı sav var, fakat olaydan iki gün geçmiş yeğeni ile bisiklete bindiği ve arkasında oturan torunumun çektiği tıpkı videoteyp var orada çokça tehlikeli sürüyor, benim gördüğüm kadarı ile frende ayrımsız arıza yok” iddiasında bulundu.

‘Itimat birimleri de, savcı üstelik haddinden fazla yardımcı oldu’

Kızının kazasını görenlerin kendilerine ya bile emniyete giderek anlatmalarını talip ata Beşir günden “Kaymakamlık ile ilişik evvel günden bu yana emniyet te haddinden fazla duyar savcımız birlikte haddinden fazla duygulu” dedi.

Ailenin avukatı Namık Kemal Alpargu ise “Türel proses bildiğiniz üzere bitmeme ediyor. Lazım güven birimleri lazım savcılık makamı olayı hassasiyet ile incelemeye bitmeme ediyorlar. Tığ dahi haricen maddesel gerçeğin ortaya çıkması namına araştırmalarımızı sürdürüyoruz . Olayın yaşandığı güne olay anına dair bilgisi olan vatandaşları adli makamlara rapor atfetmek için bekliyoruz” diye niteleyerek davanın takipçisi olduğunu belirtti.

Share: