“Zirve Kartal: Girişimcilik ve İnovasyon Zirvesi”

Uran ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Amasra’daki beyaz zehir ocağındaki patlamayla ilişkin vacip soruşturmanın başlatıldığını bildirerek, “Tekmil boyutlarıyla inceleme bitmeme ediyor. Bu kazada ihmali, sorumluluğu kâin kim varsa cezasını çekecektir. Bundan bile emniyetli olmanızı istirham ediyorum.” dedi.

Varank, KartalDernek eliyle düzenlenen “Zirve Kartal: Girişimcilik ve İnovasyon Zirvesi”nin açılışında yaptığı konuşmada, kendisini aynı mortocu hatipli yerine evinde üzere hissettiğini söyledi.

Zaman gerçekte bu hissiyatın verdiği huzurla, ahenktar çatlak geçirecekleri, sevinçli sohbetler yapacakları benzeri program tayf ettiğini anlatım fail Nazır Varank, ancak dün Bartın’dan bağırsak yakan, çokça yara haberler aldıklarını, eroin ocağında yaşanan patlama sonucu hayatını kaybeden emekçilerin bulunduğunu, bu nedenle içinin ekşimsi olduğu dile getirdi.

Varank, hayatını kaybeden madencilere Allah’tan rahmet, yakınlarına sabrı cemil yalvarma ettiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

“Yaralanan kardeşlerime bile ivedi şifalar diliyorum. Olayın duyulduğu ilk adan itibaren devletimiz tüm imkanlarını seferber etti. Bakan arkadaşlarımız Bartın’a her an çalışmaları yakından strateji ediyor. Sayın Cumhurbaşkanımız de Diyarbakır’daki programını fesih etti, zaman oraya geçerek çalışmaları bizzat arama edecek. Taharri kurtarma başta doğmak üzere, patlama ile ilgili kül konularda hep kurumlarımız çalışmalarını titizce sürdürüyor. Bölgedeki sağlık ekipleri ve hastaneler çorlu kardeşlerimiz üzere seferber edildi. Bunlara arttırma kendisine ayrımsız müstacel engelleme ünitesi kuruldu. Gine ihtiyaç halinde ambulans uçaklarımız, helikopterlerimiz zaten görevlerini tahsis etmek için hazırda bekliyor.”

“Bu kazada ihmali, sorumluluğu mevcut ki varsa cezasını çekecektir”

Varank, bunun kadar ateş hadiselerin birtakım provokatörlerin istismarına belirgin hale geldiğini aktararak, “Lütfen kimesne provokatif ve dezenformasyon içeren art oruçlu içeriklere değer etmesin. Patlamayla ilgilendiren vacip sormaca filhakika başlatıldı, tamlık boyutlarıyla inceleme devam ediyor. Bu kazada ihmali, sorumluluğu kâin kim varsa cezasını çekecektir. Bundan bile güvenli olmanızı istirham ediyorum. Olayın detayları netleştikçe, arz akla yatkın bilgiler, doğrusu eskiden resmi kurumlarımız yoluyla şu anda kamuoyuyla paylaşılıyor, paylaşılmaya dahi devam edecek.” diye konuştu.

Temenni ve mecmu çabalarının elan fazla can kaybı olmaması ve madencilerin sağ selamet kurtarılması yönünde olduğunu vurgulayan Nazır Varank, “Rabbim hem yılgın altında kalan kardeşlerimizin hem bile onlara ulaşmaya çalışan ekiplerin yardımcısı olsun. Rabbim inşallah ayrımsız elan hakeza kazalarla, ızdırap olaylarla bizleri imtihan etmesin.” dedi.

“İmam dil cambazı öğrencilerine milletle birlikte devletin üstelik eş çıktığı ayrımsız ortamda yaşıyoruz”

Icra Vekili Varank, bugün girişimcilik ve inovasyon bahsetmek için aynı araya geldiklerini anımsatarak, hakeza bire bir organizasyonun bir mortocu hatip lisesinde düzenleniyor olmasının alelhusus kendi jenerasyonundaki insanlar için hangi kadar düşündürücü olduğunu vurguladı.

İnsanın bu atmosferi görünce, nereden nereye diye bağırsak geçirmeden, şükretmeden geçemediğini rapor eden Varank, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yaşınız itibarıyla sizler 2002 öncesi döneme şahit olmadınız. İyi ki üstelik olmadınız, çünkü o dönemdeki abileriniz ablalarınız sizin kadar ak yazılı değildi. Sizin gördüğünüz değeri maatteessüf onlar görmüyorlardı. 28 Şubat’ın kapkara zihniyeti şahsen imam hatiplerin üstüne kâbus gibi çökmüştü. İmam hatipliler katsayı garabetiyle üniversitelere giremediler, ikna odalarına tabi tutuldular, kadınlar başörtüsü cihetiyle bir nice imkandan yoksun bırakıldı. Amma Recep Tayyip Erdoğan diyerek benzeri kahraman imam hatipli daha çok ve parçalanmamış bu faşist uygulamaları tarihin çöplüğüne gönderdi. Hamdolsun bugün değişik bire bir iklimin içerisinde yaşıyoruz. Cumhurbaşkanının önder hatipli olmakla hava duyduğu tıpkısı devletin vatandaşlarıyız. Bugün önder dil cambazı okullarına, önder hatip öğrencilerine milletle alay malay devletin de sahip çıktığı tıpkı ortamda yaşıyoruz. İşte bu yüzden imdi önder hatip neslinin omzunda çokça daha büyük, tehlikeli sorumluluklar var. Nedir o? Temas açıdan yaşıt aynı evlat olabilmek.”

Varank, devletlerin, birbirlerine alın üstünlüğü savaşlarla değil ekonomilerle kurduğunu anlatarak, Türkiye’yi güçlendirecek, kazançlı ve teknolojik bağımsızlığı tahkim edecek tıpkı çocuk olmalarının bildirme büyük hayali olduğunu söyledi.

“Canan gençler, şunu katiyen unutmayın” diye niteleyerek seslenen Nazır Varank, “Bizim Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde belirlediğimiz ve önünde gece gündüz çalıştığımız bire bir idealimiz var. Milli Uygulayım Bilimi Hamlesi Vizyonu. Tığ bu vizyonla ciddi teknolojilerin elden pazarı değil, ayrımsız zamanda üreticisi olan tıpkısı Türkiye’yi bina etmek istiyoruz. Bu amaçla yürüttüğümüz cümle çalışmaların merkezine de gençlerimizi koyuyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Havacılıktan uzaya, defans sanayisinden elektrikli araçlara, yazılımdan sentetik zekaya büyüklüğünde bir nice alanda yaptıkları atılımlara gençlerin önderlik etmesini istediklerini vurgulayan Varank, vesile verildiğinde, imkan tanındığında Türk gençliğinin yapabileceklerinin bir sınırı olmadığına yüz kere şahit olduklarını, bu başarıları değme alana yaygınlaştırmak ve gençlerin öncülüğünde ülkenin teknolojik bağımsızlığını iaşe etmek istediklerini, bunun için bile çocukluktan darülfünun ve sonrası döneme kadar hayatlarının rastgele aşamasında gençlere yer modern imkanları sağladıklarını anlattı.

Varank, Deneyap Uygulayım Bilimi atölyelerini bu sebeple hayata geçirdiklerini anımsatarak, “Ortaokul ve ortaöğretim çağındaki öğrencilerimize burada bileşimli zeka, robotik, kodlama, nanoteknoloji, havacılık ve uzay eğitimleri veriyoruz.” şeklinde konuştu.

Benzer şekilde seçme sene rekorlar kırarak büyüyen Teknofest’in de bu amaçla kurguladıkları sair kocaman bir projeleri olduğunu tamlayan Varank, “Alelhusus lise ve darülfünun çağındaki çoluk çocuk Teknofest’te dünyanın sunu yıpranmamış teknoloji alanlarındaki yarışmalara zat projeleriyle katılıyorlar. Zat geliştirdikleri roketleri, elektrikli otomobilleri, insansız hava araçlarını, denizaltıları yarıştırıyorlar. Kartal de Teknofest’te adı sık mahsus okullarımızdan birisi.” dedi.

Salonda Teknofest’e katılan gençlerin olup olmadığını soran Bakan Varank, gördüğü sayının kötü olmadığını, fakat bunun da artırılması gerektiğini söyledi.

Varank, teknolojinin ruhu olan yazılım konusunda herif kaynağı kapasitesini yükseltmek üzere yıpranmamış evlat yazılım okulları açtıklarını bildirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“kendi kendine öğrenme metoduyla etkin dünyanın gözde yazılım okullarından olan 42 okullarını ülkemize kazandırdık. Bugüne kadar 1.000’e mail gencimiz bu okullarda eğitim almaya başladı, bu çoluk çocuk çok dolgunca birer yazılımcı kendisine arzulu hayata atılacaklar. Yeniden gençlerimizin olgun ve teknoloji aşkını gökyüzüne taşıyoruz. Ilkin takkadak Antalya’birlikte düzenlenen Âlem Rasat etkinliklerini Küçük Asya’nun sair illerine yaygınlaştırdık. Antalya’dahi, Diyarbakır’birlikte, Van’üstelik, Erzurum’de çok serbest katılımlı etkinlikler düzenleyerek gençlerimize uzayı ve uzay teknolojilerini tanıtıyoruz. Teknoparklar ve girişimcilik merkezleri kurarak yenilikçi fikirlerin hayata geçmesine destek oluyoruz.”

Türkiye’nin en büyük teknoparkının Bilişim Vadisi olduğuna belen eden Varank, Enformatik Vadisi ile Türkiye’birlikte iz açıcı işlere yatırımlar yaptıklarını, destek olduklarını söyledi.

Varank, TÜBİTAK burslarıyla gençlerin ve araştırmacıların ilmî çalışmalarına katkılar sunduklarını aktararak, gelişigüzel alanda gençlerin beraberinde olduklarını bundan sonra birlikte hükümetler namına yanlarında olmaya bitmeme edeceklerini belirtti.

Milli Uygulayım Bilimi Hamlesi Vizyonu ile hazırladıkları Sanayi ve Teknoloji Stratejisi’nde girişimcilik amacıyla ayrı tıpkısı başlık oluşturduklarını rapor fail Varank, şunları kaydetti:

“Girişimciliğin dinamizmiyle kalkınan Türkiye’yi düz yazı edecek kapsamlı politikaları bu strateji çerçevesinde uyguluyoruz. Teknoloji tabanlı amal başta oluşmak amacıyla girişimcilik sürecinin herhangi bir aşamasını hızlandıracak altyapıları ve ihtiyaç mahsus destekleri sağlayarak müteşebbislerin, hele genç müteşebbislerin hayatını kolaylaştırıyoruz. Kurduğumuz teknoparklar, gurk merkezleri ve TEKMER gibi yapılarla yenilikçi hareket fikirlerinin ticarileştirildiği yerlerle esasen Türkiye’bile ayrımsız gürecilik nesir ediyoruz.

Buralarda, girişimcilere fiziksel imkanlardan, vergisel avantajlara mentörlükten network desteğine kadar bir nice kolaylaştırıcı imkan sunuyoruz. Bu altyapılar elbette çokça mehabetli amma biricik başına ehliyetli değil. Çünkü girişimcilik dediğinizde yer makro hususlardan birisi girişimcilerin bayağı bire bir şekilde finansmana ulaşabilmesi. Finansman konusu bibi girişimcinin önündeki yeryüzü şişman soru işareti kendisine önümüzde duruyor. Tığ da icap zat kurduğumuz gerekse destek sağladığımız fonlarla girişimcilerimizin kullanabileceği kaynaklar oluşturuyoruz. TechInvesTR, Uygulayım Bilimi-İnovasyon Fonu ve Bölgesel Kadem Sermayesi Fonu bizzat bizim Bakanlığımızın kurduğu fonlar. Bilişim Vadimizde biz kişi yatırım fonumuzu oluşturduk.”

Varank, kendisinin İstanbul İmam Dil Cambazı Lisesi mezunu olduğunu, ama değişik dönemlerde Kartallı arkadaşlarıyla haddinden fazla çalıştığını belirterek, “Beraber yöntem yaptık, savaşım yaptık ve dolayısıyla Kartal ile olan istek bağımız çokça değişik.” dedi.

Bu fonların beraberinde Kalkınma ajanslarıyla TÜBİTAK ve KOSGEB ile girişimcilere sağladıkları birçok finansal desteğin mevcut olduğunu anlatan Varank, bu desteklerle ilgili sunu kapsamlı ve edimsel bilgilere yansımak için “www.yatirimadestek.gov.tr” adresini görüşme edilmesini referans etti.

“Yıpranmamış Türk markaları yakalamak için bıçkın girişimcileri, yenilikçi fikirleri desteklemeye bitmeme edeceğiz”

Varank, “Siz yeter kim yenilikçi fikirlerinizin ve hayallerinizin peşinde koşmaya bitmeme edin” diye, kapılarının herhangi bir ant sonuna büyüklüğünde bulutsuz olduğunu söyledi.

Cumhuriyetin 100’üncü yılı olan 2023 ve sonrası amacıyla çok iri hedeflerin bulunduğu aktaran Varank, şunları kaydetti:

” Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci yüzyılının dünyada ‘Türkiye Yüzyılı’ olacağına inanıyoruz ve buna göre çalışıyoruz. Yenilikçi ve uygulayım bilimi tabanlı girişimcilerimizin katkılarıyla bu hedeflere çok henüz acul ulaşacağımızın farkındayız. Bu nedenle küresel piyasalarda adından hezel ettirecek bakir Türk markaları fehmetmek amacıyla külhanbeyi girişimcileri, yenilikçi fikirleri desteklemeye bitmeme edeceğiz. Efendimizin dahi buyurduğu kadar rızkın 10’bile 9’u ticarette yani girişimcilikte ise bu alanı asla boş bırakmadan, ilk gençleri girişimciliğin dinamizmi ile tanıştırıp sonraları kariyer hedeflerine yönlenmelerini sağlayarak yolumuza bitmeme edeceğiz. Gençlerin bu dönemdeki başarıları emniyetli olun bizi fazlasıyla gururlandırıyor. Güzeşte sene Türkiye’dahi er hamle girişimler, startuplar 1,5 milyar dolar yatırım aldı, bu yıl bu misil geçmiş 7 ayda 1,5 milyar doları buldu. Sabık sene Avrupa’bile baziçe yatırımı alanında sunu çok yatırım alan site İstanbul oldu. İkinci şehre bakıyorsunuz Londra. Londra’dahi en çok yatırımı ki almış diye niteleyerek bakıyorsunuz tekrar bir Türk vatandaşı baziçe girişimciliği alanında sunma aşkın yatırımı almış.”

Icra Vekili Varank, güzeşte dönüş Hacettepe Teknopark’a gittiğini, üniversiteden yıpranmamış çıkışlı biriyle tanıştığını anımsatarak, özlük şirketini kurduğunu, oyun geliştirdiğini, 9 nefis ekibinin olduğunu söyledi.

Söz konusu girişimcinin geliştirdikleri oyunu ABD’ye 200 milyon dolara sattığını öğrendiğini anlatan Varank, “Bunu sattıktan sonraları bile, ego aşağı şundan alım duyuyorum, ‘Tığ bu yıl 200 milyon liraya yakın algı ödeyeceğiz ve inşallah ego kazanç rekortmenleri arasına gireceğim.’ dedi. Bakınız gepegencecik tıpkısı arkadaşınız. 200 milyon dolarlık munzam değer üretebiliyor. O arkadaşımız şunu söyledi, gerçekte hareket yapış şekillerinin hangi büyüklüğünde değiştiğini göstermesi açısından çok yüce, ‘Ben 9 arkadaşımı dahi şirkete ortak ettim, bütünü şu anda milyoner’ dedi. Gerçekte önümüzdeki dönemde mülhak değeri aslında sizin kabilinden gençler oluşturacak. Bizler üstelik onun altyapısını alıştırmak için çalışıyoruz. Başarı hikayesini siz zer gençlerimiz yazacaksınız.” diye niteleyerek konuştu.

Varank, uluslararası medyanın Türkiye’nin ürettiği insansız gelgel araçlarından bahsettiği haberler olduğunu anlatarak, insansız çekicilik araçlarının geliştirildiği ekibin gözyaşı ortalamasının 30’un altında olduğunu, gençlere bunun üzere önem verdiklerini vurguladı.

29 Ekim’bile Togg fabrikasının resmi açılışını yapacaklarını, seri istihsal araçların banttan ineceğini bildiren Varank, bu coşku donör işlere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde imza atmanın gurur verici olduğunu, Togg piyasaya çıktığında herkesin gururu olacağını söyledi.

Konuşmasının arkası sıra Icra Vekili Mustafa Varank, Kartal Rum İmam Dil Cambazı Lisesi’nin Kartal Bilgelik Üssünü gezerek öğrencilerin projelerini dinledi.

“İçinde bulunduğumuz sürecin merkezi kavramı inovasyon”

Kartal Anadolu İmam Dil Cambazı Lisesi Müdürü Özkan Öztürk ise açım konuşmasında, insanın içre bulunduğu doğaya müdahale ederek, kültür ve uygarlık kurabilen yegane sağlık olduğunu belirterek, insanın elan mebzul ayrımsız dünya için bitimsiz benzeri yenilik süreci arayışında olduğunu vurguladı.

Temas koku alışta yenileniyor koyulmak üzere bili, ekin ve teknolojik gelişmelerin birlikte koku alıp verdiğini anlatım eden Öztürk, “Günümüzde merkezi aynı kavram kendisine inovasyon terimiyle ifade edilen bu süreç bilgi ve uygulayım bilimi tezyit, kayırıcı yetiştirme kapasitesi ölçüsünce gerçekleşiyor. Dördüncü endüstri devrimi namına adlandırılan süresince bulunduğumuz bu sürecin merkezi kavramı bu sebeple inovasyon adına ortaya çıkıyor.” diye konuştu.

Öztürk, çağın düşün yörüngesinin etrafında inovasyon, konuşma, AR-GE, aşama, tasarım, sürdürülebilirlik, bileşimli zeka, sayısal hars, robotlar, arttırılmış gerçek, akıllı sistemler, nesnelerin internetinin seyrettiğini söyledi.

Kartal Anadolu İmam Dil Cambazı Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği Başkanı Mahmut Kayacık dahi serencam yıllarda yükselişte olan teknolojileri ve mutluluk bazında gerçekleşen gelişmeleri konuşacakları bu zirvede, Bakan Varank’ı görmekten bahtiyarlık duyduğunu belirterek, “İki çevrim süresince gerçekleşecek olan bu zirvenin hayırlara dil olmasını, hedeflenen bilgelik ve sınama aktarımının gerçekleşmesini, bilcümle katılımcılarımızın bundan bolca kâr görmesini arzu ederim.” dedi.

Bu arada, Yeryüzü Portföy ve Değiş İstanbul asıl sponsorluğunda, KartalDernek vasıtasıyla planlı “Şahika Kartal: Girişimcilik ve İnovasyon Zirvesi”, Kartal Rum İmam Dil Cambazı Lisesi Konferans Salonu’nda gerçekleştiriliyor.

Zaman girişimcilikten yazılıma, “metaverse”den insansız teknolojilerine, havacılık ve feza sanayisinden savunma sanayisine büyüklüğünde ele alınacak paneller, ferda dahi devam edecek. Zirvenin keynote sunumlar, önce etap dersleri ve yarışmalarla katılımcılara ongun benzeri birikim yaşatması bekleniyor.

Share: