Zelenski duyurdu: Lyman’dan sonraları Arkhanhelske ve Myrolyubivka’yı bile kurtardık

Ukrayna’daki Acımasız yanlısı ayrılıkçıların taharri ettiği Donetsk ve Luhansk ile Moskof ordusunun ele geçirdiği Herson ve Zaporijya bölgelerinde 23-27 Eylül tarihinde yapılan referandumlarda Rusya’ya iltihak kararı çıktı. İmzaladığı belgeyle bu bölgelerin bağımsızlıklarını tanıyan Rusya Devlet Başkanı Putin, şimdi bahis konusu bölgelerin ilhakını resmen açıkladı.

ZELENSKİ NATO’YA MÜRACAAT BELGESİNİ İMZALADI

Putin’in tekmil dünyada aksülamel çekici hamlesine Ukrayna lideri Zelenski’den takkadak cebin girişim geldi. Zelenski, ülkesinin NATO’ya müracaat belgesini imzaladı. Zelenski, “Hızlandırılmış NATO üyeliği için yöntemince referans yaptık. Ukrayna, Putin Rusya Ululuk Başkanı olduğu sürece, Rusya Federasyonu ile tek danışma yürütmeyecek.” ifadelerini kullandı.

KRİTİK KENTİ GERİ ALDILAR

Son olarak sahada ve masada devam eden savaşta muhteşem gelişmeler yaşandı. Ukrayna Mehabet Başkanı Vladimir Zelenski, Rusya’nın Ukrayna’nın doğusunda rabıt ettiği Donetsk bölgesindeki Lyman şehrinden çekildiğini duyurdu. Zelenski, “Lyman kenti Rus işgalcilerden ağız ağıza temizlendi” dedi.

“2 KENTİ ELAN KURTARDIK”

Bununla birlikte yetinmeyen Ukrayna ordusu Lyman’dan sonra iki kenti daha kalın kafalı kazandı. Zelenski, Ukrayna güçlerinin Herson bölgesinde 2 iskân yerinin kontrolünü baştan ele geçirdiklerini belirterek, “Başarımız Lyman kenti ile bağlı kalmadı. Arkhanhelske ve Myrolyubivka’yı bile kurtardık” dedi. Daha önceki Donetsk bölgesindeki Lyman kentini kafasız aldıklarını, kentte Ukrayna bayrağının dalgalandığını hatırlatan Zelenskiy “Donetsk’te Moskof güçlerini püskürtmeye devam ediyoruz” ifadesini kullandı.Share: