Zeki Müren’in halı koleksiyonunun sonuç parçası

Anlaklı Müren’in halı koleksiyonunun akıbet parçası

345 numaralı serencam parça olan ve “Amor Şarabı” ismi sunulan halı Kahramanmaraş’ta ayrımsız mağazada sergileniyor

KAHRAMANMARAŞ – Rahmetlik artist Anlaklı Müren vasıtasıyla 1968 yılında resmedilen 12 nüsha halı tasarımının sonuncusu Kahramanmaraş’taki halı mağazasında sergileniyor.

Sanat Güneşi Anlaklı Müren’in İstanbul’daki yalısında yolmak amacıyla Isparta’birlikte yapışık 12 halının serencam parçası Kahramanmaraş’taki tıpkı halı mağazasında ortaya artık. Mağazanın süresince sergilenen halı salon yetkililerince manevi ayrımsız değeri olduğu için satılmıyor.

Halının benzeri ucunda ‘Anlaklı Müren’ özge ucunda ise ‘Aşk Şarabı’ yazıyor.

Üzerinde tavus kuşlu desenlerinin düz aldığı halının yapılan tetkikat sonucu özgün olduğu öğrenildi.

Halının kendileri için maddesel değerin yanında manevi bire bir ayar olduğunu söyleyen mağaza müdürü Hayati Tekiş, “Ben 30 yıldır mağazada çalışıyorum. Benden ilk bile kestirmece 30 yıldır halı bizde. Özel ve muayyen sayıda üretilen benzeri halı. Geçmişini çok bilmiyoruz. Merhum Zeki Müren kendisine başmaklık hususi kendisine ürettiği halılardan birisi bu halıdır. Haddinden Fazla dünyalık verip almak isteyenler oldu ancak maddesel değerini yanı sıra manevi değeri bizim için eke. Saklıyoruz ve iki gözümüz üzere bakıyoruz. Türkiye’nin ayrımlı bölgelerinden aradılar alelhusus Antalya’dan aradılar ve halıyı istediler. Biz banko veremeyeceğimizi ilettik. İş yerimizin yer sunturlu durumunda saklıyoruz ve rastgele gördüğümüzde Zeki Müren’i hatırlıyoruz. Yılda tıpkı kat hususi bakımlarını bile yapıyoruz” dedi.

Share: