Zamanla yarışan doktorlar arka arkaya iki hastaya karaciğer ve böbrek nakli yaptı

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Uğur Tababet Fakültesi Hastanesinde, beyin ölümü gerçekleşen kişinin bağışlanan karaciğer ve böbreği, yıllardır organ yetmezliği kâin iki kadın hastaya 10 saat süren ameliyatlarla arka arkaya nakledildi.

Organ Nakli Aplikasyon ve Araştırı Merkezi Müdürü Prof. Dr. Tevfik Küçükkartallar, AA muhabirine, Türkiye’dahi çoğunluğu süreğen böbrek yetmezliği olan binlerce hastanın organ nakli beklediğini söyledi.

Yaklaşık 15 gün önceki Isparta’de hayatını kaybeden 40 yaşında bir erkeğin böbrek ve karaciğerinin bağışlandığını anlatan Küçükkartallar, “63 yaşındaki hastamıza karaciğeri, tahminî 20 yıldır böbrek yetmezliği ruhlu 48 yaşındaki hastamıza birlikte sağlıklı böbreği naklettik. İki hastamız dahi gayet bol. Hastalarımızı birkaç dönem süresince evlerine göndermeyi planlıyoruz.” diye konuştu.

Ameliyatların inceden inceye yapıldığını tamlayan Küçükkartallar, “Seçme organın, nakledilinceye kadar bekleme süresi farklıdır. Öncelikle karaciğeri nakletmemiz gerekiyordu. Grup kendisine hazırlandık ve öncelikle uykuluk ameliyatını yaptık. Karaciğer hastamız bati bakıma alındıktan sonra böbrek nakli ameliyatına başladık. Takım namına 2 ameliyatı peş peşe yaptık. Ameliyatlar insanoğlu saat sürdü.” ifadelerini kullandı.

“Hanay yaşamaya değer”

Uykuluk nakli olan 4 yavru annesi 63 yaşındaki Dilber Ağızcıl, 30 yıl ilk halsizlik şikayetiyle başvurduğu hastanede çipo takviyesi yapıldığını dile getirdi.

Bir süre sonraları dalak büyümesi şüphesiyle hastaneye başvurduğunu belirten Oral, şöyle konuştu:

“Sonrası hayat mücadelesi. Kontrollerimi aksattım, doktora gelemedim, takibini yapamadım. Çocuklarım küçüktü, eşim mevt etti. 13 sene önceki siroz başlangıcı olduğu söylendi. Karaciğer yetmezliği olduğunu ve izleme altında olmam gerektiğini söylediler. Tedavi devam ederken daha çok aktarım gerektiğini söylediler. Yedi ay evvel nakil listesine girdim. ‘Uygun uzuv bulundu’ telefonu gelince çok sevindim. Şu an haddinden fazla iyiyim. Cenabıhak’tan umudumu kesmedim, hayata küsmedim. Maltalık yaşamaya ayar. Allah var ateş bulunmayan, olmazları oldurur.”

“Eşim böbreğini verecekti amma ihtisas hastası olunca akıllıca görülmedi”

Böbrek nakli olan 2 yavru annesi 48 yaşındaki Ayşe Çolpa birlikte yıllar önce bellek ağrısı şikayetiyle gittiği hastanede böbrek yetmezliği teşhisi aldığını söyledi.

Yedi yıl umar tedavisi gördüğünü anlatan Amatör, 12 yıl evvel böbreklerinin işlevini tamamen yitirmesiyle diyalize girmeye başladığını ifade etti.

Ayşe Acemi, haftada 3 dönüş diyalize girdiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Diyalize girdiğim eyyam çocuklarla babaları ilgilendi. Eşim bu süreçte koruyucu oldu. Çocuklarım büyüyünce, bu el birlikte onlar bana apotr oldu. Diyalizden çıkınca fütur, halsizlik oluyor, o bölüm fek oluyor, yaşanmamış gibi. Üç torunum var. Onlar da etkileniyordu, ‘Anneanne kâfi gitme imdi.’ diyorlardı. Eşim böbreğini verecekti ama ihtisas hastası olunca makul görülmedi. Çocuklara üstelik ego kıyamadım. Baht, akla yatkın böbrek bulundu. Şimdi çok iyiyim. Hocalarımız, hemşireler çokça ilgililer, hepsine teşekkürname ederim.”

Share: