Yurtta hava şartları

Yapılan akıbet değerlendirmelere göre, yurdun geneli modüler meydan yer çok bulutlanmış, Marmara’nın doğusu, İç Iye, Akdeniz, İç Rum, Karadeniz, Şark Küçük Asya’nun şimal ve batısı ile Kırklareli, Şanlıurfa, Diyarbakır, Batman, Siirt, Mardin, Bitlis ve Muş çevrelerinin boğanak ve meydan meydan asuman curcunalı boğanak yağışlı geçecek. Yağışların Kastamonu, Kocaeli, Bilecik çevreleri ile Bursa’nın doğusunda Sakarya, Bolu, Düzce, Bartın, Zonguldak ve Kastamonu, Kocaeli, Bilecik çevreleri ile Bursa’nın doğusunda sağlam; Sakarya, Bolu, Düzce, Bartın, Zonguldak ve Karabük çevrelerinde domestik namına çok sağlam ve dokunaklı, Çankırı, Sivas ve Tokat çevreleri ile Ankara’nın kuzeyi ve Ordu’nun bağırsak ve günindi kesimlerinde sağlam olması bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, kuzey, çöz ve günindi kesimlerde zaman normallerinin altında düşecek, başka yerlerde mevsim normalleri civarında seyredecek. Rüzgar, alelumum kuzey ve kuzeybatı, yurdun cenup ve şark kesimlerinde güneyli yönlerden hafif, ara sıra itidalli kuvvette; Marmara ile Kuzey Iye kıyılarında şimal ve kuzeydoğu, Erzincan, Tunceli, Bingöl, Elazığ, Gümüşhane, Bayburt ve Sivas’ın gün doğusu çevrelerinde cenup ve güneydoğu yönlerden akva ve kısa mütemadi sıkıntı (40-70 düzlük kayran 80 km/sa) şeklinde esecek. Gâh illerde beklenen çekicilik durumuyla günün en efdal sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Modüler ve çokça bulutlu, bora, saha vadi asuman patırtılı boğanak yağışlı geçeceği oranlama ediliyor. Yağışların şimal kesimlerinde domestik gelmek amacıyla kuvvetli olması bekleniyor 15

İstanbul: Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, aralıklı bora yağışlı 21

İzmir: Modüler ve bir iki bulutlu 26

Adana: Modüler ve çok bulutlanmış, fasılalı sağanak ve saha yer gök curcunalı boğanak yağışlı 29

Antalya: Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, aralıklı bora ve düz meydan gök gürültülü sağanak yağışlı 25

Samsun: Parçalı ve çok bulutlu, bora yağışlı 21

Trabzon: Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, boğanak yağışlı 20

Erzurum: Parçalı ve çok bulutlanmış, boğanak ve gök patırtılı sağanak yağışlı 25

Diyarbakır: Parçalı ve haddinden fazla bulutlu sağanak yağışlı 28 – İSTANBUL

Share: