Yüreklilik kartı borçlarında rekor artım

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ ISTIHBARAT SERVİSİ

Yüksek enflasyonla boğuşan MEMLUK’üstelik, tüketiciler harcamalarını kesmiyor. FED’in repo artırımlarıyla bir nebze sakıt dilek, fiyatların efdal olması dolayısıyla borçlanma miktarını artırmaya devam ediyor. Borçlanmada yaşanan bu yükseliş yeryüzü haddinden fazla cesaret kartlarında kendini gösteriyor.

Aynı yıl öncesine kıyasla mütezayit güven kartı borçlarının yücelme hızı, son 20 yılın yeryüzü faziletli seviyesinde gerçekleşiyor. New York FED’mağara yayınladığı rapora göre, Amerikalılar artan enflasyon karşısında harcamaya aylamak için milyarlarca dolar namus borcu alıyor. Bu borcun oylumlu bire bir bölümünü oluşturan yüreklilik kartı borçları, rapora göre April ayından Haziran ayına büyüklüğünde kararlı şekilde yükseliyor.

Akıbet 20 yılın rekoru

The Washington Orun’tan Jaclyn Peiser’ın haberine göre, raporda, yüreklilik kartı bakiyelerinin ikinci çeyrekte geçmiş çeyreğe göre yüzde 5,5 oranında artım gösterdiği belirtiliyor. Artışın miktarı ise 46 milyar doları buluyor. Bunun yanında yıpranmamış yüreklilik kartı adisyon sayısında bile artım yaşanıyor. 2021 yılının önceki çeyreğinden 2022 yılının ikinci çeyreğine büyüklüğünde olan sürede yüzde 13’lük artım yaşanan yeni yüreklilik kartı hesabı, 20 yıldan fazla süredir yaşanan sunma iri sıçrama yerine kaydediliyor. FED’den yapılan açıklamada, “Amerikalılar daha aşkın borçlanıyor ancak artan borçlanmanın büyük tıpkısı kısmı erdemli fiyatlardan kaynaklanıyor” denildi.

Amerikalılar küsurat şişkinlik karşısında harcamaya sürmek üzere milyarlarca dolar vecibe alıyor.

Benzin fiyatları ve pahalılık

Finansgundem.com‘un derlediği bilgilere bakarak, rakamlar, geçen hafta Iktisadi Analiz Bürosu aracılığıyla yayınlanan ve Haziran ayında harcamaların yüzde 1,1 oranında arttığını gösteren tüketici masraf raporuna farklı tıpkı bakış da getiriyor. Yayınlanan raporda, FED’mağara bulgularına benzer şekilde, ikinci çeyrekte ülkenin birçok durumunda galon başına 5 doları aşan benzen fiyatlarının ve Haziran ayında yıllık yüzde 9,1 oranında kalan enflasyonun artan borcun soğuk güçleri olduğu radde ediliyor.

Eskimemiş yüreklilik kartı hesabı sayısında rekor

FED’mağara raporuna göre, ikinci çeyrekte kullanılmamış emniyet kartı hesaplarındaki artım 233 milyonu buluyor. Bu ölçü 2008 yılından bu yana görülen sunu yüksek seviyeye denk geliyor. FED araştırmacıları, kredi kartı borcu üzere inat oranlarının bibi bağıl düşük olduğunu kaydediyor. Inat oranlarında belli belirsiz bire bir artım yaşansa üstelik oranların bibi pandemi öncesi rakamların altında olduğu belirtiliyor. Mecmu ödenmemiş kredi kartı borcu ise sabık yılın aynı dönemine göre 100 bilyon dolarlık bire bir artışla ikinci çeyrekte 890 milyar doları buluyor.

Raporda, hanehalkı borcunun ikinci çeyrekte ilk çeyreğe bakarak yüzde 2’lik benzeri çoğalma kaydettiği belirtiliyor. Bu çap 312 milyar dolara kıymet geliyor. Raporda toplam itimat kartı bakiyelerinin ise pandemi öncesi döneme göre 2 trilyon dolar daha faziletkâr olduğu gömlek ediliyor.

Kalan güven kartı borçları, ÇAKER’li tüketicilerin enflasyona ayak asılsız mücadelesini yansıtıyor.

Tüketiciler enflasyona göl ayağı uydurmaya çalışıyor

Küsurat kredi kartı borcu, BENDE’li tüketicilerin enflasyona kıç temelsiz mücadelesini yansıtıyor. Şart, benzen ve değişik ana ihtiyaçlardaki yüksek fiyatlar, Amerikalıların harcama alışkanlıklarını değişmesine kez açıyor. Amerikalıların bundan sonra aile ihtiyaçlarını diremek üzere giyim ve teknoloji reyonlarına dayanabilen uğramadıkları gözleniyor.

Walmart ve Target gibi gayrimuntazam devlerinin nema tahminlerini düşürmesi de bu durumun gerçekliğini kanıtlıyor. Elektronik kayıt müteferrik zinciri Best Buy CEO’s Corie Barry da, erdemli enflasyonun ESIR’li tüketicilerin harcama alışkanlıklarını değiştirdiğini söylüyor. Tüketicilerin harcamalarında elan bilinçli davrandıklarını belirten Barry, elektronik ürünlere olan talebin düşmesinin dahi bunun aynı sonucu olduğunu rapor ediyor.

Emniyet kartı borcundan kanuncu takibe alınan yaşama sayısı arttı

 

Eskimemiş Zelanda’de cesaret kartı harcamalarında artış

 

Çin emniyet kartında kuralları sıkılaştırdı

 

Fitch’ten gıda enflasyonunda 2023 tahmini

 

Şişkinlik gök bilimsel seviyelere yükselecek

 

BENDE Hazinesi üçüncü çeyreğe ilişkin borçlanma tahminini yükseltti

 

Share: