Yunan basınından bomba argüman: Girit’in cenup ve batısındaki karasularının 12 deniz miline çıkarılma olasılığı masada

Ankara- Atina hattındaki gerginlik seçme geçen bölüm henüz üstelik yükselirken, Palikarya basınında düzlük düz tıpkı sav ortalığı kötü karıştıracak üzere.

“YUNANİSTAN KARASULARINI GENİŞLETMEK İÇİN HAREKETE GEÇTİ”

Yunanistan’ın köklü yapıt kuruluşlarından MEGA TV, Atina yönetiminin, Girit’in güney ve batısındaki karasularını 12 deniz miline emisyon olasılığını masaya koyduğunu argüman etti. Live News programı sırasında Nikos Evaggelato’ya açıklama yapan gazeteci Christina Korai, Atina hükümetine dayandırdığı haberinde, Yunanistan’ın karasularını genişletmek amacıyla harekete geçtiği öne sürüldü.

DENDIAS: SEÇKIN TÜR İMKANI KULLANMAYA HAZIRIZ

Gazeteci Korai, hükümet kaynaklarına dayandırdığı haberinde, bu genişlemenin Türkiye ile yıpranmamış aynı soruna illet olabileceğini belirtirken, Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ise konuyla ilişkin yaptığı açıklamada, “Değme çeşit imkanı kullanmaya hazırız.” dedi. Yunanistan’ın müttefiklerine hikmet vermediği, buna esbabımucibe olarak ise, “Yunanistan’ın tek yanlı bir eylemi olduğu üzere tek faktör olmadığını ve cumhurbaşkanlığı kararnameleri hazır olduğunda doğrudan BM’ye sunulacağı” belirtildi. Türkiye ile Libya mutabakatına yöneltme yapılan haberlerde Atina’nın bu kararı benzeri ceviz adına kullanabileceğinin üstelik altı çizildi.

“EGE, DEYİM YERİNDEYSE PALIKARYA GÖLÜNE DÖNER SERMAYE”

Türkiye ile eskimemiş benzeri krize neden olabilecek değişmeyen, Yunanistan’ın karasularını 12 deniz miline çıkarmayı hedefliyor. 1936’bile Lozan dengesini nakzen karasularının genişliğini 6 mile çıkaran Yunanistan, eğer hedeflerini yerine getirirse Veli, deyim yerindeyse tıpkı Palikarya gölüne dönebilir. Yunanistan makul koşullar bulur ve karasularını 12 mile çıkarırsa, Türkiye’nin Ege’deki engin alanları oranı kestirmece yüzde 20’ye inecek, Türkiye’nin karasuları istila oranı yüzde 8,7’ye, Yunanistan’ın ise yüzde 62’ye çıkacaktır.

Share: