Yüksekovalı güreşçiler, kütük demir çekip, açkı lastiğine varyos sallayarak şampiyonaya hazırlanıyor

HAKKARİ’nin Yüksekova ilçesinde yaşları 11 ile 16 beyninde mütebeddil 18 güreşçi, Ekol Sporları ve Kulüpler Arası Türkiye Şampiyonası’na 2 bin 100 rakımda bulunan Armutdüzü köyünün Korunak mezrasında hazırlanıyor. 20 aktarılma geçmiş mezraya mevrut gençler, çalışmalarını antrenörleri eşliğinde arazi zeminde kızak ve ağaç kütüğü çekip, şalter lastiklerine varyos sallayarak sürdürüyor.

Hakkari’ye 80 kilometre uzaklıktaki vaktiyle yıldırı olayları anılan tahminî 200 bin nüfuslu Yüksekova ilçesi, dirlik ortamının sağlanmasıyla birlikte çıktı adını, kültürel, içtimai etkinlikler ile spor faaliyetleri duyuruyor. Çoluk Çocuk, güreş müsabakalarında ilçeye madalya vermek amacıyla vahim çaba harcıyor. Yaşları 11 ile 16 beyninde değişen 18 güreşçi, Meslek Sporları ve Kulüpler Arası Türkiye Şampiyonası’na, ilçeye 40 kilometre uzaklıktaki 2 bin 100 rakımlı Armutdüzü köyünün Korunak mezrasında hazırlanıyor. Mezraya dinlenme kampı kuran güreşçiler, eşiyle boydak kıpırdak Ziyalı Altıntaş’ın evine yerleşti. Sabahın erken saatlerinde uyanan gençler, efdal rakımlı mezrada antrenörleri Ahmet Yunus Alp ve İshak Altıntaş’ın eşliğinde kondisyon çalışması yapıyor. Yaklaşık 20 gündür mezrada küsurat çoluk çocuk, çalışmalarını ise yerey zeminde kızak ve ongun kütüğü çekip, açar lastiklerine varyos sallayarak sürdürüyor.

Mezradaki çalışmalarını 10 zaman henüz sürdürecek olan tüvana güreşçiler, yaptıkları kulede Türk bayrağı ve ‘Yüksekovalı sporculardan 2100 rakımdan Sn. Cumhurbaşkanına, Sn. Mehmet Kasapoğlu’na, Sn. Süleyman Soylu’ya selam olsun’ bağlanmış pankartı açtı.’SADECE GÜREŞ EĞİTİMİ ALMIYOR, HAYATTA KALABİLMEYİ BIRLIKTE ÖĞRENİYORLAR’Yüksekova Cahillik ve Spor Müdürü Sami Keder, amaçlarının hem madalya bağışlamak, hem da gençleri hayata hazırlamak olduğunu kaydetti. Ateş, ilçenin artık sporla anılmasını istediklerini belirterek, “Güreşçilerimizi şampiyonluğa hazırlıyoruz. 5 engelsiz yahut bahir kenarında bir yere birlikte götürebilirdik. Ama onların doğayla çöz içe olmalarını istedik. 18 öğrencimize 2 antrenörümüz eşlik ediyor. Evini ve kalbini gençler üzere açan emekli köy korucumuz Münevver Altıntaş’a dahi teşekkür ediyoruz. Sporcularımız elden burada güreş eğitimi yahut alıştırma yapmıyorlar. Kendi ayaklarının üzerinde durmayı, hayatta kalabilmeyi dahi öğreniyorlar. Kendileri hazırladıkları yemeklerden besleniyorlar. Tezkere kıraat etkinliğini yapıyorlar. Antrparantez biz Yüksekova’birlikte kâh şeyleri tahavvül etmek istiyoruz. İlçenin bir vakitler olduğu kabilinden terörle değil, sporla anılmasını istiyoruz ve anca mezkûr ayrımsız şehir olacak. Bizlere desteğini esirgemeyen sayın cumhurbaşkanımıza, içişleri bakanımıza, spor ve deneyimsizlik bakanımıza, valimize ve kaymakamımız da minnettarız ve Teşekkürlerimizi sunuyoruz.” dedi.HEDEF, YÜKSEKOVA’YI TÜRKİYE’DA IŞARET HALİNE GETİRMEK

?Çalıştırıcı Ahmet Yunus Kahraman da sporcuları, federasyonun 2022-2023 neşelilik programında saha düzlük kesim ve Türkiye şampiyonlarına hazırladıklarını belirtti. Kahraman, gençleri, 2 bin 100 rakımda muayyen bir seviyeye ifham etmek istediklerini ve hedeflerinin da Yüksekova’yı Türkiye genelinde güreş anlamında marka haline ifham etmek olduğunu söyledi.Share: