Yüksekova’da tescilli “Çirek Peyniri”nin lansman toplantısı düzenlendi

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde kucak sütünün değişik aşamalardan geçirilmesiyle elde edilen ve coğrafi meni tescil belgesi sunulan “Çirek Peyniri”nin lansman toplantısı ve sertifika töreni düzenlendi.

İpek Yolu’ndaki müstahsil firmaya ilişkin benzen fabrikasının uğrunda gerçekleştirilen törende konuşan Vali ve Uray Komutan Vekili İdris Akbıyık, bu süreçte emeği geçenlere teşekkür etti.

Yatırımlarla değişip dönüşen ilçeye yönelik mufassal vadeli projelerinin olduğunu tamlayan Akbıyık, “Yüksekova’nın haddinden fazla potansiyeli var. Tığ üstelik bu yönde desteklerimizi sürdürüyoruz. Birçok yayın amacıyla coğrafi bel başvurusu yapıldı. Hakkari’nin hep ilçelerinin potansiyeline göre projeler üretip desteklerimizi bitmeme ettireceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımıza, bakanlarımıza desteklerinden ufuk teşekkür ediyorum.” dedi.

Kaymakam ve Şehremaneti Başbuğ Vekili Ömer Çimşit birlikte ilçenin ekincilik ve hayvancılık alanında erdemli potansiyele eş olduğunu dile getirerek, ilçeye has diğer ürünler için birlikte bu garip çalışmaların bitmeme etmesi gerektiğini aktardı.

Yüksekova Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Abdurrahman Bulak ise 2019’da tescil başvurusunda bulundukları Çirek Peyniri’ni 5 kamer evvel coğrafi işaretli işaret namına tescillediklerini, 10 nişane için üstelik müracaat sürecini başlattıklarını aktardı.

Fabrika sahibi Soylu Başat ise peynirin ilçede ince yıllardır elde edildiğini anlatım etti.

Fabrika yetkililerine şehadetname verilmesiyle akıbet bulan toplantıya Esendere Yer Belediye Başkanı Dırbaz Büyüksu, Yüksekova Belediye Başkan Yardımcısı Fevzi Yıldırım, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, alım amirleri ve girişimciler katıldı.

Share: