YÜKSEKOVA’DA 20 YILDIR SÜREN SU ÇİLESİ

HAKKARİ’nin Yüksekova ilçesine vabeste Doğanlı köyünde yaşayanlar, içme suyunu, 20 yıldır, kendilerine 1 kilometre uzaklıkta bulunan su kaynağından bloke etmek zorunda kalıyorlar. Yaz aylarında sıcak albeni, kış aylarında ise metrelerce kar ve antipatik albeni yüzünden zahmet çektiklerini belirten köylüler, yetkilelerden şebe suyu istediklerini söyledi.

Bölgedeki yıldırı olayları nedeniyle 1995 yılında Hakkari’nin Çukurca ilçesine tutkun, 3 bin nüfuslu Uzundere beldesinden göç edenlerin bire bir kısmı, Hakkari- Çukurca karayolu üzerindeki bölgeye yerleşti. Burada meydana mevrut sel ve göçü nedeniyle evleri hasar görünce da 2002’üstelik valiliğin kararıyla Yüksekova ilçesine 16 kilometre uzaklıkta bulunan Doğanlı bölgesine yerleştirildiler. Anbean 207 haneye ve kısaca 2 bin nüfusa ulaşan Doğanlı köyü sakinleri, o tarihten beri birlikte içme suyu sıkıntısı yaşıyor. Köylüler, yaz aylarında yunak havada, şita aylarında ise metrelerce kar ve soğuk havada 3-4 misil yaparak umum arabalarına koydukları bidonlarla evlerine su almak zorunda kalıyorlar.

Köyülerden Mut Alkan, içmece suyu sıkıntılarının artık çözülmesini istediklerini söyledi. Köyde hayat dolu erkeklerin büyük bölümünün güvenlik korucusu olduğunu ve düzenlenen operasyonlarda fariza aldıklarını belirten Parafin, onların insan ve çocuklarını ise temas dönme 3-4 kez yaparak su taşıdığını belirterek, “Cumhurbaşkanımız, büyüklerimiz, milletvekillerimiz var. Su üzerine bize havari olsunlar. Biz bile iyi bir avlu istiyoruz. Şita aylarında dondurucu itici ve kurt korkusu sürmek istemiyoruz. Kış aylarında köylüler su taşımaya gittiği antlaşma güvenlik korucuları kaynağın olduğu bölgede kat tutmak zorunda kalıyorlar. Yetkililerin sesimizi duymalarını ve sıkıntımızı çıktı gidermelerini istiyoruz. “dedi.

Doğanlı köyü muhtarı Musa Parafin birlikte köyündeki akarsu sıkıntısının 2002’den beri sürdüğünü anlattı. Kullandıkları kaynağın sağlıksız olduğunu da tamlayan kocabaşı Parafin, “Şu an suyunu kullandığımız kaynağımızdan aldığımız numuneleri üstelik tıpkı birçok kere tahlile gönderdik. Fakat yapılan tahlillerde suyun dimdik olmadığı söylendi. Buna karşın içme suyu yerine çekmek zorunda kalıyoruz. Birçok vatandaşımız ise akarsu ihtiyaçlarını zat arabalarıyla çevredeki mail köylerde bastırmak zorunda kalıyorlar. 20 yıldır su şebekesine hasretiz. 20 yıldır su ihtiyacımızı köyden 1 kilometre uzaklıkta bulunan temel suyunda ahali arabasıyla karşılıyoruz.”diye niteleyerek konuştu.

Muhtar, Parafin, geçen sene Hakkari Valisi’nin nesep üstüne bölgede araştırı yaptırdığını, köylerine mail olan Gürkavak köyünden 3 hamur akarsu getirilmesine değişmeyen verildiğini, Sabırsızlıkla bu çalışmanın başlayacağı tarihi beklediklerini söyledi.Share: