Yüksekova’da 2 bin 500 rakımda Güreş Şampiyonası’na hazırlanıyorlar

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinin Armutdüzü köyünde 15 günce kamp eden 18 pehlivan, 2 bin 500 rakımda Türkiye Güreş Şampiyonası’na hazırlanıyor.

Yüksekova Cahillik ve Spor Müdürlüğü bünyesindeki 18 sporcu, ilçenin Armutdüzü köyünde 15 günce kampa girdi. ‘Yüksekova Bundan Sonra Sporla anılacak’ sloganıyla Yüksekova Bilgisizlik ve Spor Müdürlüğü, ilçede güreş, tekvando, rafting, ayak topu, yamaç paraşütü, uçan top, flyboard, kano, masa tenisi ve kış sporlarıyla Türkiye Şampiyonası üzere uğraş veriyor. Armutdüzü köyünde 18 sporcu ve 2 eğitmenin eşliğinde 15 günlük kampa giren güreşçilerin kavi maraton süreci başladı. Sabahın ilk ışıklarıyla kahvaltılarını fail 18 sportmen, daha sonradan dağlarda koşuya çıkıyorlar. Koşunun peşi sıra köye gelen sporcular, burada hocaları eşliğinde şampiyonluğa hazırlanıyorlar.

Armutdüzü köyünün ortasında kurulan parkurda; şınav, mekik, balyozla sargaç vurma, korse çekiş, kütük demir kaldırma, taş kaldırma, bel koşusu, interval, yordam ve çeviklik, bukağılık kadar çalışmalarla sporcular Türkiye şampiyonasına hazırlanıyor.

Ahmet Yunus Yiğit: “Amacımız Avrupa ve Acun şampiyonalarında bayrağımızı dalgalandırmak”

2 bin 500 rakımda sportmen yetiştirdiklerini rapor eden Güreş Antrenörü Ahmet Yunus Kahraman, “Yüksekova’daki güreşçilerimizi Türkiye Şampiyonası’na hazırlamak için 15 günlük tedbir kampı düzenledik. Seçkin dönüş sabah saat 05.00’te kalkıp 2 saatlik ayrımsız antrenmanımız oluyor. Saat 08.00 kabil kahvaltı yaparak dinlenmeye çekilirken, o esnada ise zeka oyunları kabilinden etkinlikler yapıyoruz. 12.00 ile 13.00 saatleri beyninde betik okuma saatimiz oluyor. Nısfınnehar yemeğinin ardından gene dinlenmeye geçiyoruz. Akşam saat 17.00 üzere antrenmanımız başlıyor ve geç saatlere büyüklüğünde devam ediyor. Açılış ve germe ile başladığımız antrenmanımız; koşu, ivinti, çabukluk, dayanıklılık, bilek çalışmalarıyla serencam çabukluk devam ediyor. Elimizdeki imkanlar doğrultusunda taş, kütük demir, kızak, balyoz, sargaç kabil malzemelerle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Amacımız nahiye ve Türkiye şampiyonu çıkartıp Avrupa ve Dünya şampiyonalarında bayrağımızı dalgalandırmaktır. Burada 18 sportmen ve 2 antrenör ile alay malay 15 günlük kampımızın sonunda çalışmalarımızı Yüksekova’ya dönerek orada bitmeme ettireceğiz. Bize bu imkanı sağlayıcı Yüksekova Kaymakamı Ömer Çimşit ve Yüksekova Toyluk ve Spor İlçe Müdürü Sami Keskin’e teşekkürname ediyoruz” dedi.

Aras Kızıldoğan: “Yüksekova sporla anılacak”

Köyde Survivor’ı yaşadıklarını belirten Aras Kızıldoğan isimli sporcu ise, “18 mektepli adına 55 kilometre uzaklıkta kâin Armutdüzü köyüne gelerek dinlenme kampı kurduk. Sabahın geçmiş ışıklarıyla antrenmanlara başlıyoruz. Burada yöntemince survivorı yaşıyoruz. Köyde kurduğumuz parkurda dayanıklı benzeri proses ve şizoit güneşe rağmen Türkiye şampiyonasına 2 bin 500 rakımda hazırlanıyoruz. Daha Çok Yüksekova sporla anılacak. Bize bu imkanı sağlayıcı herkese teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı. – HAKKARİShare: