Yetişek-İş, Muallimlik Meslek Kanunu’nun Geri Çekilmesi İçin ‘Öğretmene Saygı’ Eylemlerine Başlıyor: “Sınavlı ya da Sınavsız Bu Kanun Tarihin…

Eğitim Bilimi-İş Genel Başkanı Aşama Özbay, Öğretmenlik Patika Kanunu’nun idraksiz çekilmesi üzere talih genelinde yapacakları ‘Öğretmene Saygı’ gösteri programını açıkladı.  1 Eylül’üstelik Burdur, 2 Ilkgüz’üstelik İzmir, 3 Eylül’da İstanbul, 5 Ilkgüz’da Samsun, 7 Eylül’dahi Diyarbakır’de, 9 Eylül’dahi Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı uğrunda olacaklarını kaydeder Özbay, “Sınavlı evet da sınavsız bu kanun tarihip çöplüğüne gönderilmelidir” dedi.

Eğitim Bilimi-İş Umumi Merkezi Öğretmenlik Çığır Kanunu’nun vurdumduymaz çekilmesi için kamu Türkiye’da yapacakları gösteri programını açıkladı. Kavim Meydanı’nda yapılan matbuat açıklamasıyla duyurulan programda konuşan Eğitim-İş Umumi Başkanı Kadem Özbay, şunları söyledi:

“Bugün 81 ilde örgütümüz alanda, öğretmene gocunmak eylemliliğimizi eksiksiz kamuoyuna car ediyoruz. 1 Ilkgüz’üstelik Burdur’da Kimsesiz Baykurt’un kentinden ‘Öğretmen halk açmaz, yalvarmaz, dal eğmez ders verir’ diyeceğiz. 2 Ilkgüz’üstelik İzmir’üstelik, 3 Ilkgüz’üstelik İstanbul’birlikte, 5 Eylül’da Samsun’da, 7 Eylül’dahi Diyarbakır’dahi olacağız. Bütün bölgelerden mevrut örgütümüzle, öğretmen arkadaşlarımızla ve inanıyorum ki bize bindi olacak tam yurttaşlarımızla öğretmenlere gocunmak duyulmasını tıpkısı kez da alanlardan ibret vererek anlatacağız. 9 Eylül’bile Ankara’birlikte olacağız. Saat 10.00’dahi bakanlık önünde hep çabalarımıza rağmen kafalarını eş gömen, kendisi eğitimci olmayıp o koltuğu kendine türe gören zat yeterliliğinden bihaber bakana tıpkı da Bakanlığın önünden haykıracağız. Saat 15.00’bile başöğretmenimiz Mustafa Eksiksizlik Atatürk’e ihtiram duruşu gerçekleştireceğiz. Eğitim Bilimi-İş namına bizim buradaki çağrımızı ayrımsız işi eden öğretmenlerin kategorize edilmesine karşıyız.

“SINAVLI YA DAHI SINAVSIZ BU KANUN TARİHİN ÇÖPLÜĞÜNE GÖNDERİLMELİDİR”

Sınavlı evet dahi sınavsız bu kanun tarihin çöplüğüne gönderilmelidir. Tıpkısı defa elan ilan ediyoruz, bu proses 20 yıldır sistemli namına cumhuriyet altını değerleriyle hesaplaşmayı kendine fariza edinmiş politik iktidarın cumhuriyetin sunu majör değerlerinden biri olan başlangıç öğretmenlik ünvanını sıradanlaştırma çabasında olduğunu görüyoruz. Üretimden mevrut gücü kullanmaya gerekirse hisse senedi bırakmaya gerekirse greve amade olduğumuzu buradan üstelik tam eğitim bilimi bileşenlerimize ve yurttaşlarımıza bindi olmaya sunuyorum.”

Basın açıklamasını okuyan Eğitim-İş Ankara 1 No’lu Idarehane Başkanı Turgay Kaçan ise şunları söyledi:

“OKULLARI ÜSTELIK MÜCADELEMİZİN BİR PARÇASI HALİNE GETİRECEĞİZ”

“Bu yasa adaletsizdir. Kanun elhak kontratlı, ücretli, amelî diyerek kategorize edilerek sömürülen öğretmenleri bu yol de bilirkişi hoca, başöğretmen diye bölmeyi hedeflemektedir. Öğrenciler ve veliler birlikte, hangi unvana cemaat öğretmenlerin sınıfında eğitim gördüğüne bakarak ayrışacaktır. Buradan takma tıpkısı rekabet ve muhtemeldir ki aynı ihsan adı altında toplanan pusat paraları gibi, illegal tıpkısı ekonomi doğacaktır.  Oysaki öğretmenlerin kullanılmamış unvanlara değil, adamlık onuruna şayan ayrımsız ücretle çalışmaya, liyakatsizce atanan yöneticilerin mobbinglerinden ve keyfi soruşturmalarından kurtulmaya, anayasal benzeri türe olan garantili istihdama erişmeye, uydurulmuş kriterlere değil kıdeme göre sevap artışı almaya, öğrencilerini iktidarın sırtını sıvazladığı tarikatların elinden almaya ihtiyacı vardır.

“ÖĞRETMEN BİTERSE ATI BİTER”

Bugün itibariyle Türkiye genelinde cemi şube ve temsilciliklerimize ‘Öğretmene korku’ kayıtlı pankartlarımızı astık. Pankartlarımız bu sıkılma tablosu ortadan kalkıncaya arbede asılı kalacak. Faaliyet alanımız olan okulları birlikte mücadelemizin aynı parçası haline getireceğiz. 5-9 Eylül ortada parçalanmamış üyelerimiz okullara ‘Mesleğimiz onurumuzdur’ yazan kokartlarla gidecek ve gine aynı tarihler arasında düzenlenecek olan öğretmenler kurul toplantılarında meslek kanununa karşı bir takatli okunup tutanaklara geçirilecek. 12-16 Eylül arasında ise öğretmenlerimiz okullarına ‘Her öğretmen uzmandır’ yazan kokartlarla gidecek.

Bilinsin ki mesleğimize hakaret, emeğimize akın niteliğindeki bu patika kanunu ferasetsiz çekilmedikçe ya dahi biz eğitim bilimi emekçilerinin talepleri doğrultusunda baştan düzenlenmedikçe, mücadelemizin yoğunluğunu artırmaktan da üretimden mevrut gücümüzü kullanmaktan da hoşgörüsüz durmayacağız. Hayatımıza sokulan bu gariplik, Muallimlik Çığır Kanunu değil öğretmenlik mesleğini mezuniyet kanunudur. Öğretmen biterse ati biter.”Share: