Yerli canlandırma filmi “Balya”ın galası İstanbul’da yapıldı

Hz. Muhammed’in muhaceret yolculuğunu laf düzlük TRT eş yapımı “Yorgan” filminin galası, Yalancı Akasya AVM’dahi gerçekleştirildi.

Yerli canlandırma filmin galasına İlim Yayma Cemiyeti Mütevelli Heyeti Başkanı Bilal Erdoğan, Sümeyye Erdoğan Bayraktar, Esra Albayrak, TRT Umum Müdür Yardımcısı Muhammed Ziyad Varol ve TRT yöneticilerinin beraberinde sinema ve müzakere dünyasından birçok insanoğlu katıldı.

TRT Genel Müdürü Yardımcısı Varol, matbuat mensuplarına yaptığı açıklamada, yapımın etraflı ve bilek bire bir yolculuk sonucu ortaya çıktığını belirterek, “Hem TRT ailesi adına hem çekimci arkadaşlarımız, grup ayrıntılı ve huysuz tıpkısı çalışmayla filmi gösterime sokmayı başardık. Bunun mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi.

Filmin bu yıl vizyona giren TRT yapımlarından ayrımlı olduğuna dikkati calip Varol, şunları kaydetti:

“Sefir Efendimizin nakil yolculuğunu, animasyon türünde annesini kaybeden bayağı bir tayın buğulu aynı dedeyle Mekke’den Medine’ye olan yolculuğu esnasında o hatıraları el ederek, çocuklarımıza hatırlattığımız, amma velakin bu kuvvet yolculukta birlik, fedakarlık, ülfet kadar muhteşem değerleri bile çocuklarımıza hissettireceğimiz, ailelerimizle gelişigüzel keyifle izletmeyi rağbet ettiğimiz bire bir imal. Esbak Ankara’da tıpkı ön gösterim gerçekleştirdik. Zaman birlikte İstanbul’üstelik oldukça korkulu bir bent var. Tezyifkâr izleyicilerden birlikte çok okkalı tıpkı karşılığı olacağını rüya ediyoruz.”

Varol, aynı amme kurumu adına çocuk alanındaki çalışmalarına önemseyerek devam ettiklerini ve TRT Yavru kanalının 13 yıldır özlük alanında lider yerine minik seyircilerle buluştuğunu söyledi.

Dijital mecralarda bile TRT Yavru olarak yaşayış sürdürmeye çaba ettiklerini aktaran Varol, “TRT Bala Bibliyotek uygulamamız 4 milyon kullanıcıyı aştı. 23 Nisan’dahi esasen TRT Bala şenliğinde hayata geçirdiğimiz TRT Çocuk Oyun Dünyası uygulamamız dahi çok kısa sürede 1 milyonu çok kullanıcıya erişti. Sistemimizdeki tüm çalışmalar ve oyunlarla birlikte kısaca 80 milyonu çok indirmeyle bu alanda üstelik çokça ağırbaşlı ayrımsız hazzetme görüyoruz. Çocuklarımızı, onların hayatındaki her bir detayı önemsiyoruz.” diyerek konuştu.

“Filmin bütün dünyada izlenmesini hedefledik”

Filmin yönetmeni Nurullah Yenihan ise AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Hemayar”ın hikayesine dayalı şunları anlattı:

“Filmimiz Mekke’de işlek yaşama tayımız Riyah’ın hikayesi. Bire Bir sabahleyin kalkıp annesi amacıyla çiçek toplamaya hariç çıkıp, ansız döndüğünde annesini bulamıyor zira annesi Medine’ye satılmış. Onun ardı sıra dokuz canlı badiye yolculuğuna çıkıyor. Buğulu ayrımsız devemiz da ona it canlı badiye yolculuğunda apotr oluyor. Devemizin özelliği daha önce Peygamber Efendimiz döneminde hicrette bulunmuş ve güzergahı biliyor. Bu güzergahla ilişkin yardımcı olurken, bazen Elçi Efendimizle ilişkin bilgiler veriyor. Hikayeler, çileli huruç yolculuğunu anlatıyor. Nedeniyle film bittiğinde çocuklarımız hem eğlenecek bazı bazı gülecek, hüzünlenecek, ara sıra heyecanlanacak. Amma film bittiğinde Peygamberimizle ilgili bir nice bilgiye erbap olacaklar.”

“Yatak”ın anlamına değinen Yenihan, “Birinci Türkçede var olan bedel. Fakat filmi yaparken yalnız Türkiye’yi düşünerek yapmadık. Filmin bütün dünyada izlenmesini hedefledik. Zira Sefir Efendimizi ikna etmek istiyoruz. Anne hedefimiz, kaygımız bu. Zımnında ‘bedel’ın iki anlamı var. İkinci İngilizce anlamı ‘thinking about you’nun kısaltması, yani ‘seni düşünüyorum’ anlamında olan kelimeyi icmal kendisine kullandık.” ifadesini kullandı.

“Tay filmine bilcümle çocukları aileleriyle alay malay davet ediyorum”

Filmi izledikten sonraları matbuat mensuplarına açıklamada bulunan Bilal Erdoğan ise “Bütün emeği geçenleri kutlama ediyoruz. Çocuklarımızın afiyetle seyredecekleri, çokça derin anlamları de makro tıpkısı hikayeyi dahi ortamında barındıran bir animasyon.” değerlendirmesini yaptı.

TRT’nin ve TRT Yavru’un filmde haddinden fazla büyük katkıları olduğunu dile getiren Erdoğan, “Çocuklarımıza müteveccih böyle faydalı içeriklerin çoğalması amacıyla siftinlik TRT’yi kamu yayıncısı namına tesit etmek geçişsiz. Bu sayede bu toprakları yurt yapan değerlerden temas devir bahsediyorum, o değerleri çocuklarımıza bu mecralarda nakil imkanı bulabilmiş oluyoruz. İnşallah çocuklarımız hem güzelce koridor geçirecekler hem üstelik Efendimizin hicret hikayesinin ayrımsız hatırlatmasını izlemiş olacaklar. Onun amacıyla ‘Bedel’ filmine hep çocukları aileleriyle birlikte nida ediyorum.” diye konuştu.

Yaklaşık 80 karakterin kayran aldığı film, Türkiye’nin yanı sıra Orta Şark ve Avrupa’dahi bir nice ülkede vizyona girecek. Senaryosunu Betül Yağsağan Birgören’in kaleme aldığı yapımın müziklerine Burak Çambel imza attı.

Share: