Yerel hayvanlara getirilen çip zorunluluğu uygulanmaya başlandı

Yerel hayvanlara getirilen yonga zorunluluğu uygulanmaya başlandı

ISPARTA – Sahipli kedi, kapik ve gelinciklere mikroçip uyumsuz zorunluluğu Isparta’da uygulanmaya başlandı. Şehirlere göre farklılık gösteren yonga fiyatları Isparta’da 160 TL’den uygulanıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Türk Baytar Hekimleri Birliği ortada imzalanan protokol sonucunda sahipli pisik, kapik ve gelinciklere mikroçip muvakkat zorunluluğu getirildi. Bu aplikasyon ile birlikte evde sönümsüz hayvanların aşılama kontrollerini yarmak ve sokağa bırakılan hayvanların konumlarını sınırlamak amacı asıl alındı.

“Elverişsiz çipin hayvanlara tek aynı zararı namevcut”

Mahdut çip uygulamasının pisik ve köpekler üzere önemine değinen Baytar Hekim Aydan Özer İnal “yetersiz yonga işlemi seçkin kedi, kapik ve gelinciklere yasalı zorunluluk adına başlatıldı. Pisik ve köpeklerin evdeki kişi sayısı, evden kaçma kabilinden durumlarda kolay bulunabilmesi, maalesef evde bakılan pisik ve köpekler serencam zamanlarda çokça sokağa bırakılmaya başlandı hem onun kontrolü için, hem aşılama ve bağırsak aut ekti takipleri üzere devlet daraç yonga takılmasını mecburi arkaç getirdi. Mikro çipin hayvanlara hiç bir zararı bulunmayan. Yonga pirinç tanesi büyüklüğünde, iki kürek kemiği arasına takılıyor. Huzursuz edecek ayrımsız boyutta değil. İlk pratikte hayvanlara ufak bir elem hissedebilir amma o elem pisik ve köpekler amacıyla hoşgörü edilebilecek tıpkı incitici” dedi.

Yetersiz yonga fiyatlarının herhangi bir şehirde farklılık gösterebildiğine değinen İnal ” 220-300 TL’ye kadar ücretlendiriliyor. Sıkıntılı çip ve pasaport ücreti birlikte alınıyor. Isparta’da 160 TL yonga uygulaması, 60 TL da pasaport uygulaması aktüel fiyatı. Bize yer haddinden fazla sorulan sorulardan birisi “elverişsiz yonga çıkar mı” dar yonga takıldıktan sonradan kedi ve köpeklerin sevilmemesi o bölgeye çok kalın uygulanmamasını başvuru ediyoruz. Bunun harici aplikasyon bölgesinden balkon çokça karşılaştığımız tıpkısı buut değil.” şeklinde konuştu.

Share: