Yer Sarsıntısı bölgelerinde ‘salgın’ çor incelemesi

ZELZELE bölgesinde Kahramanmaraş, Adıyaman ve Hatay girmek üzere 3 ilde incelemede bulanan Ahali Sağlığı Komisyonu üyelerinden Prof. Dr. Recep Öztürk, “Şu anda Türkiye’nin ayrıksı aynı ilinde tanıdık enfeksiyonlar büyüklüğünde burada dahi bulaşan hastalık görüyoruz şeklinde ki bu doğaldır. O nedenle sahada sunulan zinde koordinasyonla sağlanan hizmetler sayesinde tıpkı salgın ve biriktirim durumu olmadığını şu dakika üzere söyleyebiliriz” dedi.

? Türkiye Esenlik Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) Başkanı Prof. Dr. Erhan Aksungur, Gazi Üniversitesi Tababet Fakültesi Umum Sağlığı Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Medipol Üniversitesi Tababet Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Recep Öztürk, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Hatay’birlikte salgın hastalıklara yönelik yapılan saha çalışmalarına ilgili açıklamalarda bulundu.

TÜSEB Başkanı Prof. Dr. Erhan Aksungur, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Hatay’birlikte ahali sağlığı açısından sahada kapsamlı incelemelerde bulunulduğunu belirterek, komisyonun tıp alanında ayrımlı disiplinlerden mevrut olgun adamlarından ve zir faaliyet gruplarından oluştuğunu kaydetti. Üç ilde site merkezlerinin yanısıra köylerde birlikte verilerin halk sağlığı hizmetlerinin durumunda incelendiğini belirten Prof. Dr. Aksungur “Bu minvalde deri ve taşımalık kentler, bakım veren hastanelerimiz ve kapasiteleri teferruatlı yerine çözümleme edilmiştir. Sahadan daima adına toplanan sağlık ülke eş güdüm verileri üzerinden değerlendirmeler yapılmıştır” dedi.Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, depremlerden sonra bölgedeki el sağlığı hizmetlerinde anne-yavru sağlığı, çocukların aşılanması gibi konularda seçkin arıza olmadığı ve rutin gittiğini söyledi. Tetanoz aşılarının bitmeme ettiğini belirten Prof. Dr. İlhan, “Hele gebelerin, çocukların, kronik hastaların takibi haddinden fazla muhteşem. Tabi bu hareket sonrası ahali sağlığı hizmetlerinde alelhusus ana-çocuk sağlığıyla alay malay hipertansiyon, şeker, ruh hastalıkları gibi kronik hastalığı olan vatandaşların keyif sorunlarını durumunda tespiti, kusurlu ilaçlarının sağlanması heybetli bileşenlerden birisi. Burada majör olan tamlık ilde bu eksiksiz hizmetlerin verilmesi, yani elden merkezde kıvrak, konteyner yahut oba kentte olanlar değil, ilçeler ve beldelerde olanlar amacıyla de rutin adına bu hizmetler bitmeme ediyor” diye niteleyerek konuştu.Bölgedeki bulaşıcı hastalıklarla ilgili vukuf veren Prof. Dr. Recep Öztürk, “Şu an amacıyla depremle ilgilendiren iveğen-müstacel çevrim doğrusu bitmek için, çıktı muhtemel bölgenin ve kâin şartların doğuracağı hastalıklar bahis konusu. Alelhusus akut ishaller, ayrı ayrı cilt enfeksiyonları ve alelhusus ense solunum yolu enfeksiyonları başta tutmak amacıyla bölgedeki illerdeki verileri değerlendirip, lüzumlu iklim merkezlerinde gerekse sahada, köylerdeki çerge kentlerde yaptığımız incelemelerde, şu an itibarıyla bahsettiğimiz bu enfeksiyonlarda bire bir salgın durumu katiyen olmadığını, amma mevcut koşullarda, bu bölgede deprem olmasaydı, o şartlarda görülebilen enfeksiyonların şu an görünmekte olduğunu belirleme ettik” dedi.’SAHADA BİR SALGIN EVET ÜSTELIK BIRIKTIRME DURUMU ŞU AN İÇİN YOKTUR’Prof. Dr. Öztürk, yaptıkları inceleme ve sonuçları hakkında şöyle devam etti:

“Burada cümle altyapının, bu enfeksiyonların oluşmaması amacıyla ait konaklama yerlerinde tuvaletlerin güçlendirilmesi, sayıca artırılması, gezmen çamaşırhanelerin rahat şekilde kullanıma girmesi, cağ imkanlarının artırılması, bu enfeksiyonların şu anda kontrol altında olmasının sunma yetişkin nedeni. Sahadan merkeze kıvrak bir bütünleşme var, lüzumlu ishaller, lüzumlu solunum yolu enfeksiyonları bildirme encam düzeyde kurulmuş durumda. Teneffüs yolu paneli değimiz, hep anne etkenleri müteharrik sistemler kâin. Sahadan bu şekilde suratsız enfeksiyon, bulaşan hastalık bildirildiğinde şu anda buradaki laboratuvar imkanlarında bu etkenler derhâl çalışılıp, sahaya yönelik tedbirler alınma yerinde. Eczanelerin çoğu işlemez durumda olduğundan lazım ilaçların hepsinin gerçekleştirme edildiğini mahallinde gördük. Bu 3 ilde dahi sağlanıyor. Şu anda Türkiye’nin bambaşka bire bir ilinde görülen enfeksiyonlar büyüklüğünde burada dahi bulaşan hastalık görüyoruz şeklinde; ki bu doğaldır. O nedenle sahada verilen zihayat koordinasyonla sağlanan hizmetler yardımıyla bire bir salgın ve biriktirim durumu olmadığını şu dakika üzere söyleyebiliriz. Böyle benzeri riski bile engel olmak için haddinden fazla aktif laboratuvar sistemi kurulmuş deli dolu bir izlem sisteminin çalıştığını gözlemledik.”

Share: