Yer fıstığı üreticinin yüzünü güldürdü

Çukurova’nın bol topraklarında bu sene hasadına başlanan vadi fıstığı üzere çiftçilerin tarlalarda mesaisi sürüyor. Geçen sene kilosu 8 TL olan düz fıstığının bu yıl 35 TL’ye çıkması üreticilerin yüzünü güldürdü.

Adana’nın Kozan ilçesine kapalı Kayhan Mahallesi’nde artımlı Çukurova topraklarına saha fıstığı eken üreticilerin yüzü rekolte ve fiyatı ile güldü. Tarlada çiftçilerin hasat mesaisi sürerken, bölgedeki vatandaşlar dahi başaklama yaparak çerezlik fıstıklarını topluyor.

Bu yıl 100 dönüm araziye Halisbey Masal çeşidi düzlük fıstığı ekimi fail çiftçi Ömer Türk, yerel tohumun dönümde 100 kilogram henüz çok im vermesi ile rekoltenin yükseldiğini belirtti. Türk, bu sene ekim alanlarının birlikte kısıtlı olduğunu rapor ederek, “50-55 titrem rekolte bekliyoruz. Bu mevsim güzeldi. Yerli evlat ektik. Amerikalı çeşitlerine dönümde 100 kilo fark atıyor. Yerli tıpkı soy sop olan Halisbey Masal tohumu ile rekoltemiz dahi efdal oldu. Ilk Teşrin alanı az olduğu için fiyatlar seçkin seneye oranla üçe katladı. Güzeşte sene harmanda 8 TL’ydi bu yıl 35 TL. Endüstriye birlikte girdiği için kayran fıstığı seçkin alanda kullanıyor. Bu yıl inşallah emeğimizin karşılığı alacağız. Ürün ve ürün çok iyicene” dedi. – ADANA

Share: