Yazar Dide Eşenkul’un ’60’ıncı Yılın Hikayelerinden’ kitabı tanıtıldı

Edip Görüş Eşenkul’un ’60’ıncı Yılın Hikayelerinden’ kitabı tanıtıldı

ANKARA Özbek yazar Ayn Eşankul’un ’60’ıncı Yılın Hikayelerinden’ kitabına TÜRKSOY, Özbekistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği ve Akara Hacı Saraka Veli Üniversitesi İş birliğinde lansman toplantısı düzenlendi

TÜRKSOY, Özbekistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği ve Ankara Hacı Alay Iye Üniversitesi İş birliğinde, Özbek çağdaş edebiyatının adlı yazarı Bakış Eşankul’un doğumunun 60’ıncı yıl dönümü ve Özbek Çevirgeç Bayramı çerçevesinde etkinlik düzenlendi. Akara Hacı Bayram Veli Üniversitesi’nde gerçekleştirilen etkinlikte Ayn Eşankul’un “60’ıncı Yılın Hikayelerinden” mektup tanıtımı ve “Özbekistan Gösterici ve Foto Sergisi’nin” açılışı gerçekleştirildi. Etkinliğe TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Bilal Çakıcı, Özbekistan Ankara Büyükelçisi Alişer Azamhocayev, ve Akara Hacı Saraka Veli Üniversitesi Prof. Dr. Orhan Kurtoğlu’nun yanı sıra takatli çok öğretim yardımcısı katıldı.

Burada konuşan Prof. Dr. Orhan Kurtoğlu Türkiye’deki üniversiteler arasında Türk Dünyasına geçmiş dikkat çekici, Türk Dünyası ile ait çalışmalara civar bukanak olan aynı üniversite olduklarını belirterek Türkiye’dahi ve dünyanın mukavemetli haddinden fazla yerinde Türk Dünyası ile ilişik çalışmaların önderliğini yapmış olan hocaları bünyelerinde bulundurduklarını aktardı. Kurtoğlu, Delik Eşankul’un kitabının önemine vurgu yaparak, “Hem Özbek Araç Bayramı münasebetiyle hem üstelik Ayn Mir ve onun hikayeleri etrafından oluşturulan kitabın Türk Dünyası ile ait çalışmalara ivme kazandıracağına, bizim birlikte üniversite namına bilindiği için içtimai bilimler ve nutuk ağırlıklı aynı üniversiteyiz Türk Dünyası ile ilişik yapılacak yekpare çalışmalara paydaş olma arzumuzu dile tefhim etmek isterim” şeklinde konuştu.

TÜRKSOY’un Türkiye Özbekistan, Türksoy Özbekistan ilişkileri akıbet dönemde haddinden fazla güç bire bir ivme kazandığını ifade eden Bıçakçı, “Bu gayet sevinme donör tıpkı boyut. Türksoy açısından gururla ifade edebiliriz. Bağımlı ki bu ilişkilerin gelişmesinde öncelikle ülkemizde kâin Gündeş Türk Lehçeleri Bölümlerinin büyük hizmetleri var. Zaman birlikte bu toplantıya bu vesileyle sülale sahipliği yapıyorlar. Mavera yandan 2019’da Tük Devletleri Teşkilatı adını kayran, teşkilatın kurulmasına revan yolda 93’te önce teşrikimesai teşkilatı namına kurulan TÜRKSOY’un çok eke benzeri rolü var” diye niteleyerek konuştu.

Etkinliğin böylelikle Özbekistan Ankara Büyükelçisi Alişer Azamhocayev, ÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Bilal Çakıcı ve Akara Hacı Küçümseme Ege Üniversitesi Prof. Dr. Orhan Kurtoğlu’na plaket takdim etti.

Share: