Yaz süresince yaylalarda konaklayan göçerler eve periyot yolculuğuna başladı

Yaz döneminde Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki illerden Van’daki yaylalara mevrut göçerler, günlerce süren aktarılma yolculuğuna başladı.

Van’daki degaje ve ensesi kalın nebat örtüsüne topluluk yaylalarda yaz boyunca hayvanlarını otlatan göçerler, benzeyen sonbahar öncesinde çadırlarını toplayarak sürüleriyle yola koyuluyor.

Günlerce süren seyahat boyunca geceleri akıllıca gördükleri yerlerde otağ kurarak konaklayan göçerler, gündüzleri de yolculuk yaparak dayanıklı natür koşullarıyla uğraş ediyor.

Göçerlerden Hamit Turhan, AA muhabirine, gelişigüzel yıl yaz aylarında sürülerini henüz ongun incelemek için Batman’dan Van’daki yaylalara geldiklerini söyledi.

Bu yıl Faraşin Yaylası’na gittiklerini anlatan Turhan, “Tıpkısı aydır yoldayız ve 10 bölüm elan arazilerle yolculuğumuz sürecek. Genelde yağız yolu boyunca gittiğimiz üzere bazı bazı sıkıntı yaşayabiliyoruz. Yüzlerce koyunla yollarda başlamak macerasız değil.” dedi.

Çobanlardan Şemsettin Aygün ise bu yılın kurak geçtiğini, koyunların bu durumdan zıt etkilendiğini söyledi.

Gece çağ koyunlarla uğraştıklarını anlatan Aygün, hayvancılığın çok pres olduğunu ancak bir tane ittifak kaynakları olduğu üzere fayrap etmek zorunda kaldıklarını dile getirdi.

Share: