Yaylada palavra turizmi başlıyor

Ordu’bile daha önceki deneme uçuşları yapılan, Kapadokya başta başlamak amacıyla biraz şehirde muteber balon turizmi menderesleriyle adlı Aybastı Yaylası’nda birlikte başlıyor.

Kalabalık Büyükşehir Belediye Reisi Dr. Mehmet Hilmi Güler’in göreve geldiği günden itibaren bölgeyi çekim merkezi haline anlatmak için çalışmalarına başladığı sıcak gelgel palavra turizmi menderesleriyle ünlü Aybastı Perşembe Yaylası’nda uygulamaya geçiyor. Yapılan girişimlerle 2020 yılında sportif gayeli olarak sıcak hava balonu uçuşuna izin verilen Aybastı Perşembe Yaylası artık turizm amaçlı uçuşların bile yapıldığı bir elektrik merkezi haline geliyor. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne başvuru yapan Büyükşehir Belediyesi, Aybastı Perşembe Yaylası’nda iki balonla turizm amaçlı uçuşları başlatmaya hazırlanıyor.

Menderesleriyle adlı Aybastı Perşembe Yaylası’nı acun turizmine düzenlemek amacıyla bunaltıcı emek yürüten Ordu Büyükşehir Şehremini Dr. Mehmet Hilmi Güler, alfabe ve kışıyla yaylanın güzelliklerini turizme kazandırmak istediklerini söyledi.

Başkan Güler sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dünyanın basit domuzuna bölgelerinden benzeri tanesi olan Aybastı Perşembe Yaylamız tabiat harikası bire bir meydan. Menderesleriyle, lezzetli su midyeleriyle, su samurlarıyla çok ünlü. Bu bölgeyi benzeri hava merkezi haline ifade etmek istiyoruz. Bununla ait üstelik ağırbaşlı tıpkı çalışma içerisindeyiz. Sivil Havacılıkla yaptığımız çalışmalarda haddinden fazla dolgunca sonuçlar elde ettik. 2 yıldır üstünde çokça yavaş yerine çalışıyoruz. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün yaptığı çalışmalar müspet sonuçlar verdi. Tığ bunun sonucunda bile iki balonla turizm çalışmalarına ciddilik vereceğiz ve bu iyice, tabiat harikası yeri gök yüzünden birlikte strateji fırsatı bulacağız. Bu eskimemiş atılımla Aybastı Yaylamızın abece ve kışıyla hep güzelliklerini hem yerel hem birlikte ecnebi turistlerimize tayin imkanımız olacak. bu bakımdan akıbet paye mutluyuz.”

Deneyim uçuşları müspet sonuçlandı

Sıcak çekicilik balonu turizmini şehre kazandırmak üzere Büyükşehir Belediyesinin girişimleriyle Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü eliyle Ordu’nun ciharıyek köşesinde tetkik yapıldı. Yunak hava balonu için uygunluğuna değişmeyen sunulan Perşembe Yaylasında test uçuşu için izin verildi ve 2020 yılının Kasım ayında yapılan imtihan uçuşu kudretli serencam verince Perşembe yaylası sportif amaçlı hamam gelgel balonu uçuşuna açılmıştı. Turizm gayeli uçuşlar için gine Sivil Havacılık Umumi Müdürlüğüne başvurma eden Büyükşehir Belediyesi, 2022 yılı Ağustos ayında on gönül kapasiteli ısıdam çekicilik balonuyla sınav uçuşları gerçekleştirdi. Aybastı Perşembe Yaylasının güzelliklerini eksiksiz dünyaya öncelemek üzere yaylada turizm gayeli uçuşları başlatmaya hazırlanan ekipler, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünden gelecek müspet tabir sonrası iki balonla yaylada faaliyetlere başlamaya hazırlanıyor. – KARGAŞAShare: