Yaşanan çığ felaketinin 14. yılında Zigana Dağı karsız kaldı

Yaşanan çığ felaketinin 14. yılında Zigana Dağı karsız kaldı

GÜMÜŞHANE – Gümüşhane’nin Torul ilçesi sınırlarındaki Zigana Dağı’nda 14 sene önce yaşanan ve 10 tabiat tutkununun hayatını kaybettiği çığ faciasına şahit olan vatandaşlar, facianın peşi sıra ilk kez benzeri yıldönümünde Zigana’da kar olmadığını söyledi.

25 Ocak 2009 tarihinde Gümüşhane’nin Torul ilçesi sınırlarındaki Zigana Dağı’nda yaşanan çığ faciası hatıralardaki tazeliğini korurken olaya tanık olan mıntıka sakinleri facianın yıl dönümünde o anları anlattı. Türkiye’yi ve alpinizm camiasını kanun boğan talihsiz kazanın ardından her sene anma programları düzenlendiğini belirten Feride Belirti, çığ felaketi ve ardından yaşananları, ‘kıyamet koptu’ diye niteleyerek özetleyerek aradan sabık 14 yılda ise Zigana Dağı’nın ilk kez karsız kaldığını tabir etti.

“10 güç kar altında kaldı, burada afet koptu”

25 Eş 2009 tarihinde gerçekleşen çığ felaketinin haberini evvel aldıklarında haddinden fazla şaşırdıklarını dile getiren Feride Araz, “Çığ geldiğini duyduk, insanların kar altında kaldığını öğrendik. Ekiplerin buraya geldiğini hatırlıyorum. 10 dirilik kar altında kaldı, burada kıyamet koptu. Yani haberini ilk aldığımızda şaşırdık, nereden, şüphesiz çığ gelebilir diyerek düşündük. O nokta çığ gelebilecek bir dideban değildi, arka yoldan geldi. Bilahare dereye döküldüler. Biz haddinden fazla üzüldük. Bu sene Zigana’ya on paralık kar yağmadı. Ayrımsız 3-4 santim yağdı bıraktı, ondan sonrası henüz yok. İnsanlar yıldönümünde bu anıtta anma yaparlar, elan bilahare reviş yaparlar çığın döküldüğü noktaya” dedi.

Gümüşhane’nin Torul ilçesi sınırlarındaki Zigana Dağı’nda 25 Eş 2009 tarihinde meydana gelen çığ olayında doğa yürüyüşüne sâdır Trabzon Alan Topu Alpinizm Ski İhtisas Kulübü üyesi 17 dirilik çığ altında kalık, olayda Hüsniye Sarıbıyık, Hasan Uca İsaoğlu, Burçak Muhabbet, Hüseyin Karaosmanoğlu, Erhan Terzi, Dr. Dursun İnan, Tutku Timurcuoğlu, Gülhanım Piyale, Mısır Yasemini Aktaş ve Dr. Davut Akdeniz hayatını kaybetmişti.

Share: