Yaban koyunları doğaya salındı

Melez koyunları doğaya salındı

Konya’dan kamyonla getirilen 28 Anadolu çandır koyunu, Nurhak ilçesindeki 2 bin 200 rakımlı Uzun Hayvan Ovası’na bırakıldı

KAHRAMANMARAŞ – Kahramanmaraş’ta 28 sayı Küçük Asya çandır koyunu doğaya salındı.

Kahramanmaraş Huy Himaye ve Milli Parklar Ofis Müdürlüğü, Nurhak ilçesi kırsalında 2 bin 200 rakımlı Yılan Ovası’na 28 skor Anadolu yaban koyunu bıraktı.

Konya Bozdağ Yaban Koyunu Siper ve Çoğaltma Sahasından kamyonla getirilerek Nurhak dağlarına bırakılan karışık koyunlarının nesli felaket altında olduğu üzere 43 bin 944 hektarlık alan dulda altına alınarak avlanmaya kapatıldı.

Huy Dulda ekipleri, aşılanmamış hayatını müzaheret etmek ve ihya etmek amacıyla doğaya saldıkları karışık koyunlarına taktıkları GPS tasma ve alanın ayrı cinsten noktalarına yerleştirilen foto kapanlar ile koyunların kullandıkları yurt, kışı geçirdikleri alanlar, sağlıkları, tenasül dönemi, yavru sayıları, habersizce avlanmalar sonsuz izlem edecekler.

Gen kaynağı yerine dirim bilimsel zenginliğin bire bir parçası olan yaban koyunları bozkır ekosistemine ehil 1000-1700 metre yükseklikte berk ve kayalık tıpkı yer yapısında yaşamlarını sürdürüyorlar. Bu yüzden bile bozkırın çocukları adına adlandırılıyorlar. Proje ile soy neslinin ve dirim bilimsel çeşitliliğin sağlanması, sürdürülebilir av ve karışık hayatın devamı hedefleniyor.

Şölen havasında yapılan doğaya karışık koyunu salma etkinliğine Huy Himaye ve Milli Parklar 15’nci Toprak Müdürlüğü ve Kahramanmaraş Natür Koruma Milli Parklar Yazıhane Müdürlüğü ekipleriyle vatandaşlar katıldılar.Share: