Vekil Kurum’dan

Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Meram Gelgel, “İlk Evim İlk İşyerim Projesi” kapsamında 1 milyon konut arsası ve 10 bin işyeri amacıyla müracaat detaylarını anlattığı içtimai iletişim araçları hesabından videoteyp plan olarak paylaştı.

”ARSA DAĞILIMLARINI İLLERE VE İLÇELERE GÖRE BELİRLEDİK”

Vekil Maksat Alım, 1 milyon basamak amaçlı arsanın dağılımını illere ve ilçelere bakarak yaptıklarını belirterek, “81 ilimizde arsaların yüzde 40’ını site merkezlerinde, yüzde 60’ını ilçelerde olacak şekilde belirledik. Milletimizin istifadesine sunacağımız mecmu 1 milyon basamak gayeli arsamızın bazen illerdeki dağılımını birlikte ısınmak isterim. 50 bin İstanbul’üstelik, 100 bin Ankara’da, 25 bin İzmir’da, 45 bin Gaziantep’te, 55 bin Konya’bile, 25 bin Kayseri’bile, 30 bin Diyarbakır’üstelik, 28 bin Eskişehir’da, 26 bin 700 Van’bile, 23 bin Antalya’da koyulmak için 81 ilimizde; 1 milyon göz amaçlı arsamızı vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız” dedi.

”HEM KONUTA HEM ARSAYA BAŞVURABİLİRLER”

Icra Vekili Hava, vatandaşların arzuladıkları yuvalarını faizsiz aynı şekilde, çakılı ve uygun ifa koşullarıyla; altyapısı tamam, ümran planı müstahzar arsalarda mensur edebileceklerini ifade etti. Mukteza beceri ve hukuki destekleri Vekâlet ve Şişman Hane İdaresi Başkanlığı (TOKİ) olarak ayrıcasız gelişigüzel vatandaşa sunulacağını söyleyen Bakan Çalım, “Vatandaşımız hem konuta hem de ev gayeli arsaya referans yapabilir. Seçkin ikisinin de kurasına katılabilir. Şayet ikisi anide çıkarsa birini yeğleme ederek familya sahibi cins” ifadelerini kullandı.

”ARALIK AYINDA TAPULARI VERECEĞİZ”

Kura ile vatandaşlara verilecek arsaları iki gruba ayırdıklarını ifade eden Nazır Tasavvur Gelgel şunları söyledi: “İlk grupta 350 ila 500 metrekarelik alanlardan oluşan bağımsız milletvekili parsel şeklindeki arsalar, ikinci grupta bile parseller bulunuyor. Gene yanında parsellerde adalet sahiplerinin çoğunluk sağlamaları yerinde TOKİ Başkanlığımız buradaki konutları etme hususunda da değme makule proje desteğini verecek. Bu parsellerde nesir edilecek binalar dayanç pozitif 4-5 imansız geçmeyecek. Müstakil parsellerde ise adalet sahipleri belirlenen proje doğrultusunda evlerini mensur edebilecekler. İnşallah; genişlik geç iki yılda arsaların altyapısını tamamlayarak eksiklerini gidereceğiz. Meyan ayı itibariyle planları onaylanan illerde ve ilçelerde doğruluk sahipleri galiba olan arsaların tapularını vatandaşlarımıza inşallah doğrulama edeceğiz.

FİYATLARI AÇIKLADI

Hür parsel grubundaki arsalarımız 192 bin 500 liradan başlayan fiyatlarla ve 1604 liradan başlayan sabit ödemelerle, 10 yıl vadeyle faizsiz şekilde ödenebilecek. Beraberinde parsellerin ödemesi ise, 112 bin 500 liradan başlayan fiyatlarla ve 937 liradan başlayan taksitlerle yeniden 10 yıl vadeyle, faizsiz ve sabit ödemelerle yapılabilecek.”

“IÇTIMAI KONUTLARIN TEMELİ EKİM AYINDA”

Içtimai konutların temellerinin 25 Ekim’bile atılacağını hatırlatan Bakan Çekicilik, “İnşallah içtimai konutlarımızın ilk temellerini Ankara’dahi, Cumhuriyetimizin başkentinde atacağız. Bu anlamda; 25 Ekim’üstelik, Ankara, Afyon, Amasya, Görgülü, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Yardımcı, Yozgat ve Zonguldak başlamak için 17 ilde 5.000 konutun temellerini Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle, milletimizle alay malay atacağız” dedi.

“İŞ YERLERİNİN TEMELİ 2022 YILI BİTMEDEN ATILACAK”

Nazır Alım, 50 bin hisse senedi yeri üzere ise önce etapta Ankara’dan Adana’ya, Erzurum’dan Diyarbakır’a, Kastamonu’dan Konya’ya 28 ilde toplamda; 50 ile 200 metrekare büyüklüğünde 10 bin yıpranmamış işyerinin hizmete sunulacağını anlatım ederek, “Bu işyerlerimizi birlikte, 350 bin liradan başlayan fiyatlar ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle; 120 kamer vadeyle sanayicimize, tendürüst girişimcilerimize sunacağız. İnşallah endüstri hareket yerlerimizin bile temellerini 2022 yılı bitmeden atacağız. Bu aksiyon yerlerimiz; ülkemizin yatırımına, üretimine, sanayisine, istihdamına, 10 binlerce kullanılmamış melfuf istihdam sağlayacak” dedi.

”2 TRİLYONDAN FAZLA EKONOMİK HAREKETLİLİĞE AMIL OLACAK”

Vekil Gelgel, 2003 yılı esasen itibaren üretilen içtimai göz sayısının 2 milyona, ayrıksı projelerle birlikte şevket namına üretilen konutlarda oturan vatandaş sayısının dahi 10 milyonun üzerine çıkarılacağını vurgulayarak, “Yatırım miktarı 900 bilyon lira olan sosyal bölük hamlemizin, özge sektörlerimizi birlikte tetikleyerek; 2 trilyon liradan aşkin kazançlı hareketliliğe açkı olacağına içtenlikle inanıyoruz. Ego milletimizin talepleri doğrultusunda hazırlanan ‘Milletin projesi İlk Evim, İlk İş Yerim Sosyal Ev Hamlemizin’ beherglas türe sahibi vatandaşımız için, ülkemiz ve milletimiz amacıyla ömre bedel, uğurlu olmasını diliyorum.” ifadelerine vadi verdi.

Share: