Vekil Hedef Alım, içtimai hane projesinin matbuat tanıtımında konuştu: (1)

Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Amaç Çekicilik, kentsel dönüşümle şehirlerin altyapısının güçlendirildiğini belirterek, “Bugüne kadar 3 milyon lüp dönüşümünü sağladık ve bakir yuvalarına munsap 12 milyon insanımızın bu manada hayatlarını değiştirdik.” dedi.

Bakan Çekicilik, Beşiktaş’ta planlı “Cumhuriyet Altını Tarihinin En Büyük Toplumsal Konut Hamlesi Matbuat Buluşması” programında, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı içtimai ev hamlesinin detaylarını paylaştı.

Son 20 yılda, Türkiye’yi her alanda tarihi hizmetlerle tanıştırdıklarını belirten Çekicilik, 81 ilde bilcümle ilçeleri dev eserlerle projelerle donattıklarını dile getirdi.

Yaklaşık 4 yıl ilk, yerli seçme öncesinde Cumhur Reisi Erdoğan’ın şehircilik manifestosunu ilan ettiğini hatırlatan Kurum, Türkiye’de yüzde 90’ı toplumsal bölük atılmak için bugüne kadar TOKİ Başkanlığı tarafından 1 milyon 170 bin bölük inşa ettiklerini kaydetti.

Çalım, var güçleriyle çalıştıklarını, şehirlerin altyapısını ve üstyapısını güçlendirmek, tarihi mekanları ihya etmek namına büyük projelerin gerçekleştirildiğini belirterek, “Bu manada tarihe vefa, geçmişe ocumak anlayışıyla Konya’dahi kullanılmamış Mevlana Meydanı’nı, yine Edirne’bile Mimar Sinan’ın emaneti Selimiye Camii ve çevresinde düzenlemeler yapıyoruz. Bursa’üstelik Celil Cami etrafında tekrar belediyelerimizle gelişigüzel yapmış olduğumuz bire bir proje kapsamında Ulu Cami etrafını, Bitlis’imizi, köprülerimizi, medreselerimizi, meydanlarımızı baştan ayağa kaldırıyoruz. Toplamda 45 ilimizde, 80 tarihi meydanımızı bulunduğu bölgeyi cazibe merkezi haline getirmeye ve milletimize aslına akıllıca bir şekilde kazandırmaya himmet gösteriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bir taraftan 70 milyon metrekare büyüklüğüne ulaşan millet bahçesi projeleri yürüttüklerini nâkil Çekicilik, 455 budun bahçesini birlikte Edirne’den Hakkari’ye büyüklüğünde vatandaşlara kazandırdıklarını dile getirdi.

Erek Çalım, “Kentsel dönüşümle şehirlerimizin altyapısını güçlendiriyoruz ve bugüne büyüklüğünde 3 milyon lüp dönüşümünü sağladık ve bakir yuvalarına kavuşan 12 milyon insanımızın bu manada hayatlarını değiştirdik. Kendilerinin fert ve para güvenliğini emniyet altına almış olduk.” diye niteleyerek konuştu.

Yaşanan afetlerin arkası sıra Elazığ’de Malatya’dahi ve İzmir’de tarihinin yer iri tahavvül projelerini başlattıklarını, Antalya’bile, Muğla’bile ve Doğu Karadeniz’in tamamında kıran alanlarında dev bir yenilenmeye imza attıklarını tamlayan Kurum, Türkiye’nin, ihtiyacı olan her ürünü, değme hizmeti, sunu hızlı ve kaliteli şekilde üretme kabiliyetine, kapasitesine, kararlılığına cemaat olduğunu söyledi.

“Içtimai konutu, önceliklerimiz arasında gördük”

Çekicilik, Türkiye’nin vizyonu ve hedefleri doğrultusunda kavim amacıyla arzuladıkları gelişigüzel hizmeti etme, seçkin eseri ortaya koyma imkanını ve cesaretini gösteren aynı talih olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

“Bu talih ve ulus üzere gece gündüz koşmamızın yer nazik sebebi bile temas ülkeye şans olmayan bu nazik potansiyelimiz. Bu tatlılıkla sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 20 yıldır bütün içtimai devletin anne görevi olan tahaffuz hakkını, sosyal konutu, önceliklerimiz beyninde gördük. 2019 yılında kendi yerli, yenilikçi, milli, sürdürülebilir kaynaklarımızla geçmiş 50 bin, peşi sıra bile 100 bin toplumsal göz dedik ve bu projelere 2 milyonu fazla vatandaşımız müracaat ederek nazik tıpkı hazzetme gösterdi. Biten konutlarımız vatandaşlarımız marifetiyle nazik aynı beğeniyle bedel buldu. Dernekevi mimariye, bölgenin değerlerine akıllıca şekilde inşaatlarımızı yapmaya bitmeme ediyoruz. Tabiatıyla milletimizin taleplerini siyasetin merkezine almış liderimiz, Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla dahi bu başvurunun karşılanabilmesi üzere bakir yuva ika hayaliyle vatandaşlarımız evlerine kavuşabilme hayaliyle bu başvurularını gerçekleştiriyorlar.”

Bölük hamlesiyle dünden itibaren telefonlarının susmadığını kaydeden Kurum, vatandaşlardan balaban bire bir haz gördüklerini söyledi.

(Sürecek)

Share: