‘vazife Malulü’ Emekli Polis Güçleri: “Nakdi Tazminatım Ödenmedi, Haklarımı Alamadım”

Malatya’dahi hayat dolu ve İçişleri Bakanlığı tarafından kendisine verilen haberleşme kartında “hizmet malulü tekaüt polis güçleri memuru” yazan Mualla Acemi, duruşma kararına rağmen malullükten doğan haklarını alamadığını kanıt etti. Acemi, “120 aydır başvurmadığım çekicilik kalmadı amma bana müspet ayrımsız karşılık vermediler. Mart ayında ‘görev malulü’ diye niteleyerek polis güçleri enformasyon karnesi düzenlediler. Polis tanıtma kartımda ‘hizmet malulü’ yazıyor. Haklarımı talep ediyorum. Nakdi tazminatım ödenmedi, haklarımı alamadım” dedi.

Sinop’ta 1986 yılında polis memuru olarak göreve başlayan ve 1991 yılında Bingöl’e atanan Uca Tıfıl, Malatya- Sivas kara önünde gidiş geliş kazası geçirdi. 25 periyot hastanede otama gören ve sağlıklı koluna plak ve vida takılan Saftirik, tedavisinin arkası sıra 1992 yılında Bingöl’de göreve başladı. Bingöl’de beş sene çalıştıktan sonra Güvenlik Genel Müdürlüğü’nde göreve başlayan Tıfıl, 2005 yılında geçirdiği çor sonucu hastaneye kaldırıldı. Geçirdiği rahatsızlık sonrası şifahane marifetiyle ‘yönetimsel polis’ kendisine görev yapabileceği yönünde ifade sunulan Tıfıl, SGK tarafından ‘uhde malulü’ sayılmadı. Ancak Ankara 5. İdari Mahkemesi, Tıfıl’un ‘yer malulü’ sayılmasına değişmeyen verdi. Danıştay birlikte bu kararı onadı.

“ŞIFAHANE, RAHATSIZLIĞIMIN KAZAYLA İLGİLİ OLDUĞUNA KARAR VERDİ”

Ulu Amatör, duruşma kararına rağmen malullükten doğan haklarını alamadığını öne sürdü. Tor, bu süreçte yaşadıklarını ANKA Veri Ajansı’na şöyle anlattı:

“Sinop Emniyet Müdürlüğü’nde görevli iken OHAL bölgesi olan Bingöl’e atandım. 1991 yılında Sinop’tan Bingöl’e giderken Malatya-Sivas karaca yolunda trafik kazası geçirdim. Sağlık kontrolü olmadan teferruatlı yıllar Bingöl’de görev yaptım. Elan sonradan Güven Genel Müdürlüğü’nde Doküman Yönetimi Ofis Başkanlığı’na işyar olarak tayinim artık. Görevde iken 2005 yılında tıpkı çor geçirdim. Ankara hakem hastanesine atıf edildim. Hastane, rahatsızlığımın 1991 yılında geçirdiğimiz trafik kazasıyla ilgisinin olduğuna, yönetimsel polis namına fariza yapabileceğime ve normal polis güçleri olarak fariza yapamayacağıma karar verdi.”

“MAĞDURİYETİMİN GİDERİLMESİNİ İSTİYORUM”

120 aydır muallel maaş aldığını kanıt eden Acemi, “Afiyet dosyam, Itimat Genel Müdürlüğü’nce Sosyal Düzenlilik Kurumu’nun Zor Sandığı’na gönderildi. Orası de ‘vazife malulü olamaz’ şeklinde tıpkı karar verdi. Süreç mahkemeye taşındı ve Ankara 5. İdari Mahkemesi, ‘işlev malulü’ adına görev yapabileceğime karar verdi. Danıştay birlikte bu kararı onadı ve 2 yıldan fazla ‘hizmet malulü’ adına fariza yaptım. Fakat Güvenlik Umumi Müdürlüğü ile Toplumsal Güvenlik Kurumu arasındaki yazışmada normal polis güçleri memuru yerine gösterilmiş. Burada tıpkı vebal var ve nereden kaynaklandığını bilmiyorum. 120 aydır sakat maaş alıyorum, mağduriyetimin giderilmesini istiyorum” dedi.

“HAKLARIMI TALEP EDİYORUM”

Dünkü, haklarını temenni ettiğini ve bununla ait her yere başvurduğunu kaydederek, “120 aydır başvurmadığım çekicilik kalmadı ama bana müspet ayrımsız yanıt vermediler. Mart ayında ‘hizmet malulü’ diye polis güçleri enformasyon karnesi düzenlediler. O tarihe büyüklüğünde akışmaz kaldılar. Polis tanıtma kartımda ‘işlev malulü’ yazıyor. Haklarımı temenni ediyorum. Nakdi tazminatım ödenmedi, haklarımı alamadım” diyerek konuştu.Share: