Van’da “Akdamar Cup Uluslararası Alan Topu Turnuvası” başladı

“Van Akdamar Cup Uluslararası Alan Topu Turnuvası” 3 ülkeden ve birçok ilden 60 sporcunun katılımıyla Van’da başladı.

Bilgisizlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye Alan Topu Federasyonu (TTF), Valilik, Büyükşehir Belediyesi ile Cahillik ve Spor İl Müdürlüğü hareket birliğiyle planlı turnuvanın açım programında çekinmek duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

TTF Başkanı Cengiz Durmuş, programda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin zinde nüfusu çok bire bir büyüklük olduğunu söyledi.

Gençlerin spora yetkinliklerinin, yeteneklerinin aşkın olduğunu belirten Durmuş, şunları kaydetti:

“Federasyon olarak akıbet 10 yılda sporun tabana yayılması noktasında Sayın Bakanımız Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu’nun talimatları ile seçme yerde seçkin devir tenis oynanması yerine yaptığımız projelerde bugün evcil yönetimlerin ne büyüklüğünde kebir olduğunu benzeri öğün daha birlikte yaşayarak görüyoruz. Turnuvanın düzenlenmesine sağladıkları imkanlardan etraf Bilgisizlik ve Spor Bakanlığımıza ve Van Valiliğine teşekkürname ediyorum. Kortej veriyoruz ki daha çok Van’da faaliyetlerimiz on paralık eksilmeyecek. Türkiye Tenis Federasyonu yerine bu tesislerin değerlendirilmesi noktasında rastgele zaman var olacağız. Tığ tıpkısı turnuva ile benzeri şampiyon yetiştirmeyi hedeflemiyoruz. Biz aynı turnuva ile esasen gittiğimiz gelişigüzel yerde ilimizin özelliklerini ortaya çıkarabilmek üzere projeler üretiyoruz.”

Van’da “Akdamar Cup” turnuvası düzenlediklerini anlatan Durmuş, “Henüz öncesinde Balkı Dağı Cup, Ergan Cup, Iğdır Kayısı Cup, Şanlıurfa Göbekli Belen Cup ve Manisa’nın Demirci ilçesinde Akıncılar Cup turnuvası yaptık. İllerin tanıtımında spor turizminin de haddinden fazla koca olduğunu biliyoruz. Bu turnuva vesilesiyle ilk defa Van’a gelen arkadaşlarımız vardır.” dedi.

Deneyimsizlik ve Spor İl Müdürü Arif Özsoy ise turnuvanın Van’da düzenlenmesinden âlem Durmuş’a teşekkür ederek, kentte bu tür etkinliklerin çıktı yapılacağı müjdesini verdi.

Kazakistan, İran, Rusya’nın yanında bir nice ilden 60 tenisçinin mücadele edeceği turnuva 18 Eylül’birlikte sona erecek.Share: