Van’a cumhuriyet altını tarihinin yeryüzü yetişkin yatırımı

DOĞRU Fırka Van Milletvekili Abdulahat Arvas, Van Zirai Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü üzere düzlük seçimi üzere saha incelemesi yapıldığını belirterek, “Van Zirai Araştırı Enstitüsü, niteliği itibarıyla cumhuriyet altını tarihinin sunu şanlı yatırımlarından biridir” dedi.

Van’da Tarımsal Araştırma Enstitüsü kurulması konusunda önce günden bu yana sürecin mümasil takipçisi olan YANLIŞSIZ Tümen Van Saylav Abdulahat Arvas’ın çabaları serencam vermiş, 7 April 2022 tarihli 31802 az Resmi Gazete’da yayınlanan kararname ile Van Zirai Araştırı Enstitüsü Müdürlüğünün kuruluş kararı yayınlanmıştı. Yapılan hazırlıklar neticesinde Ekincilik ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğünden bire bir astronomi Van’a gelerek vadi seçimi amacıyla düzlük incelemesi yaptı. TAGEM Genel Müdür Yardımcısı Şerafettin Kurnaz, Ofis Başkanları Hakan Nalbantoğlu ve Suat Yılmaz’ın saha aldığı bakanlık heyeti; Van Mebus Abdulahat Arvas, Ekincilik ve Orman İl Müdürü İbrahim Görentaş, Müdür Muavini Abdulkerim Yücel ve YYÜ Tarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Uğur Tunçtürk ile gelişigüzel mütenavip arazileri yerinde değerlendirdi. İki günlük vadi çalışması sonucunda yeniden Van Valisi Dr. Saz Şairi Balcı ile tıpkısı araya gelen vekâlet heyeti, kapsam değerlendirmesi yaparak Ankara’ya döndü.

Konuyla ilgili açıklamalarda kâin DOĞRU Öğür Van Milletvekili Abdulahat Arvas, Van Zirai Araştırı Enstitüsünün niteliği itibarıyla cumhuriyet tarihinin arz yetişkin yatırımlarından biri olduğunu tabir ederek, enstitünün çabucak Van’a değil bünye yapısı gereği Balkı, Bitlis, Hakkari ve Muş illerine da bakım vereceğini söyledi. Arvas, “Van Gölü Havzası, Zap Havzası ve bölgedeki küçükbaş efsanevi popülasyonu ve otlak imkanlarını kıymetlendirmek, hayvancılıkta verimliliği, üretimi tasarruf etmek ve çeşitlendirmek, bitkisel istihsal, su ürünleri konularında araştırma fayrap etmek üzere hep bu çalışmalara Van Tarımsal Araştırı Enstitüsü kandil tutaç ve ilişik ayar sağlayacaktır. Van, Balkı, Bitlis, Hakkari ve Muş illerine dahi hitap edecek Van Zirai Araştırma Enstitüsünün bünyesinde hayvanca, bitkisel, hayvan sağlığı, nebat sağlığı, akarsu ürünleri, çayır-otlak ve ağızotu bitkileri, tıbbi hoş kokulu nebatat ile eğitim bilimi ve yayım bölümleri yer almaktadır. Yapı yapısı bakımından hareketli ayrımsız şekilde planlanan Van Zirai Araştırma Enstitüsü; bölgede tarımı modernleştirecek, çiftçilere müteveccih yenilikler sunacak ve zirai kalkınmayı önceleyecektir. Tarımsal kâr ile birlikte kazançlı ve içtimai açıdan de bölgemize katma derece sağlayacak Zirai Araştırı Enstitüsü inşallah kuruluşundan itibaren bütün paydaşlarla işbirliği süresince araştırı ve ihya çalışmalarını yürütecektir. Enstitünün yapacağı araştırma ve ihya faaliyetleri ile alay malay bölgeye katışıksız düzeltme çalışmaları yapılacak ve ayrımlı gen kaynakları oluşturulacaktır. Bilcümle bunlarla gelişigüzel ilimizin lokomotif sektörü olan ekincilik ve hayvancılık alanında nişane çeşidi artacak, ürün yükselecek, yerey bereketlenecek, sertifikalı tohumculuk yaygınlaşacak ve çiftçilerimizin geliri bereketlenecektir. Bütün bunlara imkan sağlayacak önemli tıpkısı yatırım olan Van Tarımsal Araştırma Enstitüsünün kurulmasına olur veren Cumhurbaşkanımız özellikle girmek amacıyla bu çabamıza destek veren Tarım ve Orman Bakanlarımıza, TAGEM Genel Müdürlüğüne, Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğüne şükranlarımı sunuyor, Van Tarımsal Araştırma Enstitüsünün yine ilimize ve bölgemize güzel olmasını diliyorum” dedi. – VAN

Share: