VakıfBank aktif büyüklüğünü yüzdelik 76 artırdı

VakıfBank (#VAKBN), 2022 yılı ilk yarısına ilişkin mali sonuçlarını halkoyu ile paylaştı. 

VakıfBank’ın ulaştığı mali sonuçlara ilgili değerlendirmelerde kâin VakıfBank Umumi Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, “Bankamızın 2022 yılının ilk yarısında nakdi ve maada nakdi krediler tarafından ülkemiz ekonomisine sağladığı finansman desteği, almanak bazda yüzde 65 artarak 965 bilyon TL’ye ulaştı. Tıpkısı dönemde nakdi kredilerimiz almanak yüzde 58 artışla 726 bilyon TL seviyesine çıkarken, faal toplamımız ise almanak yüzdelik 76 artışla 1,3 trilyon seviyesine yükseldi” dedi. Üstünsalih, “Katma derece yaratıcı, üretim odaklı, ülkemiz ihracatını destekleyen ticari müşterilerimize kullandırdığımız krediler ise tıpkısı esbak yılın aynı dönemine göre yıllık yüzde 65 artarak 571 milyar TL’ye ulaştı” İfadelerini kullandı.

Kırat Korumalı Tevdiat Hesapları iz grubu büyüklüğü 125 milyar TL’yi aştı

Fonlama tarafında dahi kudretli aynı dönemi geride bıraktıklarının altını çizen Üstünsalih, “Mecmu mevduatlarımız yıllık yüzdelik 82 artım ile 788 bilyon TL seviyesine ulaşarak anne fonlama kalemimiz olmaya devam etti. Birlik bankalar için mevduat tarafında arz şanlı yayın olan vadesiz mevduatlarımızı ise almanak bazda yüzde 105 oranında artırarak 192 milyar TL seviyesine yükselttik. Antrparantez hep 125 bilyon TL’yi aşan düzey korumalı yatırım hesapları im grubuyla TL birikimlere bindi vermeye devam ettik. Sonunda TL mevduatlarımız yıllık bazda yüzdelik 75 artarak 387 milyar TL’yi aştı” diye konuştu.

“Ticari müşterilere VakıfBank garantisi ile tahsilat süreçlerini diyet kolaylığı”

Bodur müddet önce devreye alınan yenilikçi ifa ve tahsilat ekosistemi Vinov kapsamında, işletmelerin zat alacaklarını tezce yönetebilecekleri ve tahsilatlarını VakıfBank garantisi ile gerçekleştirecekleri Vinov İşyeri uygulamasını hizmete sunduklarını belirten Üstünsalih, sözlerini şöyle tamamladı:

“Tıpkısı ahir bankacılık mottosuyla gelişigüzel segmentten bankacılık müşterisi için kamu ödeme ve tahsilat süreçlerine zorlamasız, çabukluk ve yürek kazandıran Vinov çağını başlatan Bankamız, bu ekosistemi henüz dahi geliştirecek çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor. Bu kapsamda, küresel ve perakende komutan yapan, bayilik/salon ağına cemaat işletmeler ilkin atılmak üzere, VakıfBank garantisiyle tahsilat yapmak isteyen her büyüklükte pres ve kuruma müteveccih Vinov İşyeri uygulamasını devreye aldık. Etkili teknolojik altyapımızla müşterilerimize rastgele alanda basitçe sağlayacak mahsulat sunmaya devam edeceğiz.” 

VakıfBank’tan 1 milyar dolarlık eskimemiş sendikasyon kredisi

 

Share: