Uzmanı ağaçtan düşmelere alın uyardı: 3 yaşama öldü, onlarca sevimli yaralandı

Uzmanı ağaçtan düşmelere alın uyardı: 3 emanet öldü, onlarca kişi yaralandı

Kastamonu’da ceviz ve kestane ağacından sakıt 3 güç öldü, 11 yaralının birlikte tedavisi sürüyor

Evgin Tababet Uzmanı Dr. Fatih Aktarılma:

‘Uzmanı yoluyla hasat yapılırsa olay sayıları azalacak’

KASTAMONU – Kastamonu’birlikte alelhusus koz ve kestane hasadının başlaması ile birlikte ağaçtan düşen 3 emanet hayatını kaybederken, yıl boyunca diyar genelinde ağaçtan düşerek yaralananların sayısı 125’i geçti. Uzmanlar, vatandaşları daha tetik olmaları konusunda uyararak, ağaçlardaki hasadı görmüş geçirmiş kişilerin yapması gerektiğini söyledi.

Kastamonu’de il genelinde alelhusus ceviz ve kestane hasadının başlamasıyla alay malay engebe üstelik birlikte gelmeye başladı. İl genelinde yıl süresince kestirmece 125 hayat, çıktığı ağaçtan düşerek yaralandı, Nuri Görgüsüz, İsmail Serap ve Meram Gökdağ isimli vatandaşlar dahi hayatını kaybetti. Eylül ayı içerisinde çıktıkları ceviz ve kestane ağacından düşerek yaralanan 11 kişinin üstelik Kastamonu Yetişek ve Araştırı Hastanesinde tedavisi sürüyor.

Ayıca Kastamonu İl Bitirmiş Komutanlığı’nın verilerine bakarak, güllabi baskı sahasında 2018, 2019 ve 2020 yıllarından 286 yüksekten düşme olayında 19 birey öldü, 267 emanet yaralandı. 286 düşme olayının 151’inin ağaçtan düşmeden kaynaklandığı öğrenildi.

Koruyucu kemerler hayati ehemmiyet taşıyor

Geçen yıla göre ceviz ve kestane ağaçlarından düşerek yaralananların sayısının artması üzerine uzmanlar, vatandaşları daha tetik olmaları noktasında uyararak, hasadı deneyimli kişilerin yapması gerektiğini vurguladı. Ağaçtan tedenni vakalarının artmasının Kastamonu İl Uyanık Komutanlığı’nın 2020 yılında dağıttığı apotr kemerlerin kullanılmamasından kaynaklandığı belirtildi.

“Ağaçtan düşme vakalarında hayati öneme erbap yaralanmalarla karşılaşıyoruz”

Kastamonu Yetişek ve Araştırı Hastanesi Ivedi Tababet Uzmanı Dr. Fatih Dönem, vakaların nazik oranında dirimsel coşkunluk tespit edildiğini belirterek, “Bölgemizde ceviz ve kestane üzere halkımızın yer çok istek ettiği ürünlerin mevsimi olduğu amacıyla özellikle bu sıralarda ceviz özellikle doğmak üzere haddinden fazla çok ağaçtan sukut vakaları oluyor. İlçe hastanelerimize başvurup oralardan de kebir tıpkı titreyiş yahut esenlik durumu olan hastalar toprak merkezimize aktarım ettirilmektedir. Alelhusus Eylül ayını inceledim, söz gelişi Eylül ayında 11 sunum bizim belirleme ettiğimiz ağaçtan düşme vakası gelmiş. Bunların tıpkı tanesi ayaktan taburcu oldu. Yani herhangi okkalı ayrımsız dirimlik tehlikesi olmadan taburcu olmuş. Onun dışındaki hastalarımızın yüzde 80’ninde asıl kırıkları, yüzdelik 20’si eğe kırıkları dediğimiz hayati öneme sahip yaralanmalarla karşılaşıyoruz. Üste şu anda tıpkısı hastamız bu alçak yaralanmalar sonucunda hatır kanaması cihetiyle cerrahi müdahale olup kilolu bakımda takibi bitmeme etmekte” dedi.

“Nemli hastalarımızın kaide kırıklarında tafsilatlı müddet yatağa bağımlı evet de yürüyemez duruma gelebiliyorlar”

Alelhusus ağaçtan düşerek yaralanan yaşlı vatandaşların yürüyemez ağıl geldiklerini tamlayan Uzm. Dr. Dönem, “Bunların ortada yaşlı hastalarımız ve tendürüst hastalarımız bile var. Nemli hastalarımızın kemikleri biraz daha kırılgan olduğu üzere tramvaya yavaş şekilde maruz kalabiliyorlar. Bilfarz bu yaralanmalarda hele nemli hastalarımızın kaide kırıklarında detaylı müddet yatağa tabi arkaç gelip yürüyemez duruma gelmeleriyle karşılaşabiliyoruz. Güre hastalarımızda de tıpkı vakamızda omuz kırığı faaliyetler olması gerekiyor. Ama ameliyat sonrasında de daim strateji edilmesi müstelzim tafsilatlı devamlı yanlış yahut hayatını, işini engelleyecek ölçüde zararlar olabilir. Bu yüzden daha dikkatli olmaları gerekiyor. Çünkü marifetiyle hareket yapan bir adamın elinin kırılması, sürekli ayakta durarak gitmek zorunda olan birinin omurgalarında seçme iğbirar. Bunun ince iyileştirme olduğundan şiddetli derecede iş gücü kaybı ve bununda konuşu anlamda zorluklara amil verebilir” diyerek konuştu.

” herhangi bir asayiş önlemi almadan ağaca çıkmayalım”

herhangi bir şekilde asayiş önlemi alınmadan ağaca çıkılmamasının gerektiğini tamlayan Dr. Periyot, “Hastaneye mevrut hastalarımız, cevizler boşa gitmesin, sopayla dökemedik, ağaca çıkıp öyle yapalım diyorlar. gelişigüzel düzenlilik önlemi aldınız mı diye niteleyerek sorduğumuzda bile almadıklarını belirtiyorlar. Hoppadak ağacın zat budaklarına çıkıyorlar buda yoğun oluyor. Yaşlılarda potansiyel farkı sonucunda ayn kararmaları olup düşüyorlar. Gençlerde ise ağaç dalının kırılması ile tedenni gerçekleşiyor genelde. Güvenlik önlemi kayran bireylerde henüz sukut vakası görmedim. Hazırlıklı aynı sukut olmuyor, insanlar ağaca güvenip çıkıyor kendini siper mekanizması olmuyor. Ağaçlar çokça faziletli, 3-4 metreden düşmeler oluyor. Ceviz ağaçlarının yüksekliği dolayısıyla kendini koruması kabil değil. Dal üstü düşmeler çok çok, buda temel taşı kırılmasına ve kaburga kırılmasına faktör oluyor ve bunlar pahal hayati öneme faktör oluyor. Akciğer zarının delindiği anda benzeri kanama yahut çekicilik kaçağına faktör oluyor. İlçelerimiz merkeze çokça uzak oradan buraya bire bir ehlihibre görüşüne gelene kadar bir el mesafesi var ve güç hayati tehlikesi ağır ölçüde artıyor. Söz Temsili biraz tanesi bu işi heveskâr adına fail sevimli var, halatını mukteza malzemeleri kullanan elden iki tanesini gördüm. bundan sonra inanılır gövde yapısı adına üstelik bu yönteme akla yatkın arzulu birine yaptırırlarsa bu asıl yaralanmalar henüz bir iki olacaktır” şeklinde konuştu.

Share: