Ürgüplü Gazi Bekir Çavuş’un makber toprağı beygir sırtında 6 günde memleketine getirildi

Ankara’de 1987 yılında irtihal fail Gazi Bekir Çavuş’un, Karşıyaka Mezarlığı’ndaki kabrinden alınan toprak ile Türk bayrağı, at sırtında 6 periyot süren yolculuğun ardından memleketi Nevşehir’in Ürgüp ilçesine ulaştırıldı.

Hara Atlı Spor Kulübü üyeleri, Nazik Taarruz’un 100’üncü yılında farkındalık sağlamak amacıyla, dönemin kahramanlarından Ürgüplü Gazi Bekir Çavuş’u anmak için etkinlik gerçekleştirdi.

Bekir Çavuş’un Ankara’daki mezarından aldıkları toprağı Ürgüp’e getiren atlılar, Ürgüp Belediyesi uğrunda Belediye Reisi Mehmet Aktürk ve Gazi Bekir Çavuş’un torunu Ertan Akyağ eliyle karşılandı.

Grup lideri Çarpışma Baytok, gazinin mezarından aldıkları yerey ve Türk bayrağını Akyağ’a doğrulama etti.

Baytok, gazetecilere, Nazik Taarruz’un 100’üncü sene dönümü zımnında isimleri unutulan kahramanları anmak üzere mücahede yaptıklarını belirterek, “Bu ülkedeki çoğu kahramanı bilmiyoruz. Bu kök etkinliklerle onları anmak istiyoruz. Bu insanlar Amerika veya apayrı ülkede olsa eminim isimlerine filmler çekilir, romanlar yazılırdı. Ülkemiz dahi bunlardan hoşgörüsüz kalmasın diyerek böyle benzeri canlılık gerçekleştirdik. Çokça da duygulandık.” dedi.

Gazinin torunu Akyağ ise dedesinin böylesine özel bire bir etkinlikle anılmasından mutlu olduğunu dile getirdi.

Zaman ant Ankara’ya anbean kara yer ziyaretinde bulunduğunu nâkil Akyağ, “Haddinden Fazla çalım donör benzeri nitelik. Toprağı evinin bahçesine koymayı düşünüyoruz. Bayrağı dahi saklayacağız. Rastgele antlaşma dedemin amacında gezmek üzere savaşım edeceğim.” diyerek konuştu.

Başkan Aktürk dahi ortaya koydukları azim ve oluşturdukları farkındalıkla ülkesi üzere fedakarlıkta bulunan Gazi Bekir Çavuş’u anan ekibe teşekkürname etti.

Vatanları uğruna uğraş fail kahramanların izinde olduklarını vurgulayan Aktürk, şunları kaydetti:

” Türkiye’bile yurt toprağı martir ve gazilerin kanıyla mahmul. Bizler şu an abat ve huzurlu benzeri hayat sürebiliyorsak onların cephede verdikleri iri mücadeleden kaynaklıdır. İlelebet bu mutluluk zevalsiz kalacak. Bizler bile gözümüzü kırpmadan benzeri şekilde bu mücadeleyi vermeye bitmeme edeceğiz. Ürgüplü Gazi Bekir Çavuş amcamız birlikte cephede Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün yer yakınında mücadeleyi verdi. Hara Atlı Spor Kulübü mezarından toprağı ve bayrağımızı 6 dolaşma süren yolculukla süvari birlikle Ürgüp’e kadar getirdi. Kendilerine teşekkür ediyorum.”

Share: