Üniversite Öğrencilerinin Kısık Yerine Yaşadığı Ankara Cebeci’de 2 Oda 1 Mağaza Dairenin Kirası 5 Bin, 3 Bakış 1 Mağaza Dairenin Kirası 6 Bin Liralık

AHU KUVVETLI

Ankara’bile darülfünun öğrencilerinin pahal yerine yaşadığı Cebeci Mahallesi’ndeki ara sıra emlakçılar, kayıt döneminde vitrinlerine kiralık daire ilanı asamadı. Tıpkısı emlak bürosu, “Karı namevcut. Beniz kişinin kiralık sülale ihtiyacı varsa, 3 şerha kiralık ocak var” dedi. Asılabilen ilanlarda ise 2 bakış 1 mağaza dairenin kirasının 5 bin liralık, 3 görüş benzeri salon dairenin kirasının ise 6 bin teklik olduğu görüldü.

Üniversite kayıtları 26 Ağustos tarihinde sona ermiş öğrenciler, tahaffuz sorununa çözüm bulmaya çalışıyor. Ankara’dahi öğrenci nüfusunun arz fazla olduğu taraf olan Cebeci’da gayrimenkul yazıhane sahipleri kiralık kat olmadığını ve fiyatların erdemli olduğunu belirtti. Yurt ofislerinin camlarının yersiz kalması ise özen çekti.

Ofislerde somurtkan olan ilanlara bakıldığında ise 65 metrekare 2 pozitif 1 dairenin fiyatı 4 bin TL kendisine görüldü. Cebeci Mahallesi’nde mevcut ikinci kattaki 3 artı 1 bire bir ofis fiyatı 5 bin TL, birinci katta gine 3 zait 1 dairenin fiyatı birlikte 6 bin TL.

Cebeci Mahallesi’nde kâin Kumsal Yurt Ofisi sahibi Serdar Oltun kiralık aile piyasasını şöyle değerlendirdi:

“KİMSE AŞIRI BİR HAYAT BEKLEMİYOR AMMA YERYÜZÜ AZINDAN KENDİMİZİ İDARE EDEBİLECEĞİMİZ BİR KONSEPTTE DIRIM DILEK EDİYORUZ”

“Şu anda emlak piyasasının yer cansız olduğu benzeri süreci yaşıyoruz. Bağımlı kim darülfünun döneminin başlaması öğrencilerimizin gelmesi henüz önceki senelerde şu dönemde bizim çok gani tıpkısı hisse senedi düzeyimizin olması gerekiyordu. Şu an itibariyle yurt piyasası, etraf şartlarına göre güvenilmez derecede ayrımsız değişkenlik gösteriyor. Tığ da yıllardır bu işi yapmamıza rağmen ilk kez kıymet ortalamalarının bu şekilde aynı yükselişini görüyoruz. İster istemez bağımlı ki öğrenci arkadaşlarımız olsun vatandaşlar olsun ocak ağrımak, eş kabul etmek, ocak isticar etmek şu anda inanılmaz derece zorlaştı. Soylu Erki koşullarımıza göre şu anda çokça yumruk koşullarda yaşıyoruz. Ayrımsız minimal ücretin 5 bin 500 lira olduğu Türkiye’mizde sunma kötü bir dairenin 4 bin TL civarında olması insanları kesin tahakküm ayrımsız sürece sokmuş oluyor. İhtiyacı olan insanlar şu anda belki kendi mağduriyetlerini yaşıyorlar ama bu mağdurluk hoppadak o kişilere yansımıyor; amma velakin bilcümle topluma yansımış ayrımsız durumda. Burada aslında sosyete adına hem ev sahiplerimizin hem kiracılarımızın, alıcılarımızın ve satıcılarımızın hepsinin esasta kuma bire bir karar bildirme etmesi geçişsiz. Sonuç itibariyle ululuk ayrımsız müdahalede bulunuyor amma bu ehliyetli değil; olur hesaplı şerait çokça pres, mevki ekonomisi edisyon aynı süreçten geçiyor. Şu anda tıpkısı ekmek fiyatının de 4 TL olduğu amma icar fiyatının sunu ufak giriş mezuniyet 3 artı 1 ofis üstelik 5 bin, 6 bin TL’den dun değil. Minimum ücretlinin 6 bin TL kira ücretini vermesi emretmek insanoğlunu el tıpkı duruma sokuyor. Hepimizin hesaplı koşulları oldukça belli, yaşam standartları mahsus. Kimse taşkin ayrımsız hayat beklemiyor ama sunu azından kendimizi dümen edebileceğimiz tıpkısı konseptte yaşam istem ediyoruz.

“YÖNETMELİK GEREĞİ YÜZDELIK 25 ZAMMI UYGULAYAN OLDUĞUNU GÖRMÜYORUZ, BUNA ŞAHİT OLUYORUZ”

Şu anda öğrenci arkadaşlarımızın bile yaşadığı mağduriyeti biliyoruz. Biz elimizden geldiği kadarıyla emlak ofisleri adına koruyucu olmaya bindi olmaya çalışıyoruz. Bu sadece yurt ofislerinin yapacağı bire bir madde değil; burada karı sahiplerinin, evlerde yaşayanlar bütün aynı şekilde bu işe, bu konuya havari olması gerekiyor. Bizim yapacağımız bir tane husus tığ burada uzlaştırıcı rolü oynuyoruz. Bizim yaşadığımız süreç itibariyle tığ elhak uzlaştırıcı olan, icra vekili olan kişiler adına burada mevrut arkadaşlara, müşterilerimizi, öğrencilerimize ve familya sahiplerimize aracı tıpkısı nümayiş uyutmak ile yükümlüyüz. Bunu biz aracı namına yapıyoruz ama bizim yetkimiz elden tıpkısı yere büyüklüğünde. Tığ o yetkiyi kullandıktan sonra asıl burada hisse senedi ev sahiplerine düşüyor. Bizim ricamız aile sahipleri arkadaşlarımızdan, öğrenci arkadaşlarımızdan… ılımlı yolu bulmamız yiyecek. Evde oturan aynı kiracı şu anda kendisini ifade edebilmesi amacıyla galiba tutar ödediği kiranın konusunda, talimatname gereği yüzde 25 zammı uygulayan olduğunu görmüyoruz, buna şahit oluyoruz.

“MEVKI KOŞULLARINA BAKARAK YAPMAMIZ MÜSTELZIM BIRICIK MOLEKÜL MUTEDIL YOLU ULAŞMAK”

Biz burada familya sahiplerimizi evet üstelik öğrencimizi tek devir amacıyla kötülemiyoruz. Sistem zat ihtiyacına göre benzeri bedel koyuyor ama bu biraz da başıboş piyasanın koşullarına göre belirleniyor. Açıkçası, burada yapılması gereken şey benzeri ılımlı kere bulunması geçişsiz. Bu tek taraflı olabilecek aynı husus değil. Talih koşullarına göre yapmamız gereken biricik özdek orta yolu tedarik etmek. Sülale sahiplerinin dahi bu konuda inisiyatifli olması gerektiriyor. Bağımlı kim hepimiz kazanmalıyız ama fazlasını dahi çokça istememek gerekiyor. Üniversiteler açılmadığı için öğrenci arkadaşlarımız umum fehim etmiş değiller, gelecekler; yurtlar henüz anlaşılan değil, yurtların sonucunu bekliyorlar. Yurtların sonucu belli olduktan sonraları dahi zorlanacaklarını zannediyorum. Fiyatlar bayağı yüksek, elimizden geldiği kadarıyla yardımcı olmaya çalışıyoruz ama bizim yetkimiz tıpkısı yere kadar.”

Ayrıksı aynı taşınmazlar ofisi sahibi ise şöyle konuştu:

“KİRALIK SÜLALE OLMADIĞI İÇİNDE SIKINTI VAR, KARI NAMEVCUT. BURADA YÜZ KİŞİNİN KİRALIK OCAK İHTİYACI VARSA ÜÇ ŞERHA KİRALIK KARI VARDIR”

“Şu anda anca bir ortam yaşanıyor kim sakat oturmuş kiracıları mağdur etmemek amacıyla eş sahipleri uğraşıyor, sıkıntıda. Üniversiteler mecbur olduğu tarihten beri anlaşılan tıpkı antant çıkmadı evden oturuyor, çıkmadığı üzere bile az buçuk tıpkısı ziyasız oldu. Fakat burada mülk sahipleri fahiş değer istiyorlar. Fahiş eşit istediklerinden kıran üstelik insanlarımız kıygın oluyor. Ocak satışlarında da iri ayrımsız takı var. Fakat şu anda 20 gündür ayrımsız çöküntü var. İsteksiz müşteri bile satanlar da belli ayrımsız şekilde kabuğuna oturdu. Hakeza bitmeme ederse inşallah ileride biraz elan rahatlık evet. Burada aileler, öğrenciler yük yaşadı biz bunun içindeyiz. Fiyatlarda az buçuk relaks var. Satılıkta de gevşeme var, bu fiyatlar etmez semtine göre. 30 bin TL mahiye alsın bir ev 2 trilyonluk aile alamazsınız, henüz birlikte kriz olacak fiyatlarda, öyle anlayış ediyoruz. Kiralık eş olmadığı içre ağırlık var, ev yok. Burada beniz kişinin kiralık aile ihtiyacı varsa 3 şerha kiralık sülale vardır.”Share: