Ülke genelindeki öğrenci yurtlarında yer sarsıntısı ve boşaltma tatbikatı yapıldı

İçişleri Bakanlığı ile Cahillik ve Spor Bakanlığı gelişim birliğinde 81 ildeki öğrenci yurtlarında, kıyamet ve müstacel durumlarda yapılması gerekenlere yönelik “Hareket Anı Çök-Üçkâğıt-Tutun ve Boşaltma Tatbikatı” düzenlendi.

Ülke genelindeki Güven ve Yurtlar Umumi Müdürlüğüne merbut öğrenci yurtlarında gerçekleştirilen manevra öncesi Cebeci Şehir Kız Mektepli Yurdu’nda brifing toplantısı yapıldı.

Programa Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kıran ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Yunus Sezer, Ankara Valisi Vasip Delimsirek ile nazır yardımcıları ve nezaret yetkilileri katıldı.

Programda Adana, Erzurum, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri ve Van’da bulunan mektepli yurtlarıyla videoteyp konferans bağlantısı kuruldu. Buralardaki valiler, illerinde tatbikata katılacak mektepli sayılarına ait vukuf verdi.

Daha sonradan saat 21.00 bakımından başlatılan tatbikat kapsamında Soylu ve Kasapoğlu öğrencilerle beraber önceki “çök-kumpas-tutun” hareketi yaptı. Binadakilerin tahliyesinin peşi sıra belirlenen alanlarda toplanıldı.

“Amade olan aynı Türkiye fotoğrafı çiziyoruz”

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, tatbikatın tamamlanmasının ardından yaptığı konuşmada, Van’bile 2011’üstelik meydana gelen depremlerde 649 kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatarak, akıbet 10 yılda dünya genelindeki afetlerde 4 ikmal artma olduğuna dikkati çekti.

Türkiye’dahi son yıllarda yaşanan sarsıntı, hâkim ve yangınlara belen fail Soylu, afetlerin giderek meydana gelebildiğini, bu yüzden mücehhez olunması gerektiğini vurguladı.

Aristokrat, afet öncesinde, esnasında ve sonrasında yapılabilecekler üstüne bilcümle alım ve kuruluşlar ile vatandaşların bilgilendirilmesi üzere birçok planın hayata geçirildiğini söyleyerek, Türkiye’nin dünyada bu konuda arz önde mevrut ülkelerden olduğunu kaydetti.

Vekil Aristokrat, “Hoppadak kendimiz için değil, etrafımızdaki coğrafya için birlikte hazır olan, lüzumlu amme kuruluşları lazım sivil cemiyet örgütleriyle bu arada hazır olan bir Türkiye fotoğrafı çiziyoruz.” dedi.

Geçen senenin “Facia Yetişek Yılı” namına belirlendiğini ve bu kapsamda 56 milyon kişiye ulaşıldığını hatırlatan Aristokrat, “Bu sene ‘Kıran Manevra Yılı’. Geçen ayın sonu itibarıyla 66 bin 202 manevra yaptık. Şu temel büyüklüğünde 94 bin tatbikat yaptık.” dedi.

Aristokrat, bunların arasında Türkiye’birlikte ilk kez gerçekleştirilen tatbikatların birlikte olduğunu söyleyerek, “baraj patlaması”, “benzeri anda 4-5 değişik noktada ateş çıkması” gibi senaryolar üzerinden tatbikatlar yapıldığını belirtti.

Kıran çabucak yapılması gerekenlerin çocukluktan itibaren öğrenildiği bir anlayışın benimsenmesinin önemine meni fail Aristokrat, “Japonya kabilinden ülkeler herhangi bir sene, afet yaşadıkları arz ciddi günlerinde talih tatbikatı yaparlar. Biz üstelik ayın 12’sinde, yani Düzce depreminin yıl dönümünde saat 18.57’birlikte aynı zelzele tatbikatı, mevki tatbikatı gerçekleştireceğiz.” diyerek konuştu.

Soylu, 81 ilde 2 bin 97 öğrenci yurdundaki tahminî 850 bin kişiyle gerçekleştirilen tatbikata imkan sağlayan Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığı ile tam katılımcılara teşekkürname ederek, “Gelecek nesillere bırakabileceğimiz, gelişmiş ve çağcıl aynı ülkenin yeryüzü kocaman miraslarından birisi da afetler karşısında nasıl davranacağımız, şüphesiz el birliğiyle akıntı edeceğimizdir.” ifadesini kullandı.

“Deprem anının yönetimi çokça nazik”

Vekil Kasapoğlu dahi zaman yüce ve uzun benzeri çalışmanın gerçekleştirildiğini söyledi.

Yurtlardaki 850 binden fazla öğrenci ve personelle bunaltıcı benzeri yetişek sürecinin peşi sıra tatbikatın yapıldığını rapor fail Kasapoğlu, bu icraat nedeniyle İçişleri Bakanı Aristokrat’ya teşekkürname etti.

Kasapoğlu, hareket anının yönetiminin çokça nazik olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Bu tatbikatlardaki asıl amacımız bu bilincin var olması, bu süreçlerin yönetimine müteveccih aynı hazırlığın ve tecrübenin bahis konusu olması. Özellikle 2022 tatbikatlar yılı olarak car edildiği amacıyla yer şümullü tatbikatı da Türkiye’nin yurtlarında akdetmek bugün türlü oldu. Özellikle seferberlik çabucak yurtlarımızdaki öğrencilerimizin uyarı alarmıyla birlikte ayrımsız hazırlık süreçleri ve bu süreçlerin sonrasında yapılması gerekenlerin değme biri haddinden fazla tafsilatlı tıpkı şekilde eğitimle gerçekleşti. Hele gençlerimizin ve yurtlarımızdaki mücahede arkadaşlarımızın bu konudaki bilinci ve bu süreçlere hazırlığı, gerçekten o yadigâr yönetme açısından kritik ayrımsız öneme taşıyan.”

Share: