Ulaş ve Şarkışla’da Gaziler Günü zımnında merasim düzenlendi

Sivas’ın Ulaş ve Şarkışla ilçelerinde 19 Ilkgüz Gaziler Haset zımnında tören düzenlendi.

Ulaş Hükümet Konağı uğrunda düzenlenen tören, istinkâf etmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Kaymakam Selçuk Sarrafiye ve Şehremini Turan İlbey, törende Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Bitirmiş Gedikli Çavuş Emre Altıntaş, günün fehva ve önemini tamlayan meşveret yaptı.

Kaymakam Baş, gaziler onuruna verilen yemekte yaptığı konuşmada, Serdar Mustafa Eksiksizlik Atatürk’e Türkiye Balaban Budun Meclisi tarafından müşirlik rütbesi ve gazilik unvanı verilmesinin 101’inci yıl dönümünü kutladıklarını söyledi.

Bu toprakların, martir ve gazilerin kahramanlıkları sebebiyle miras kaldığını tamlayan Baş, “Bunun bilincindeki milletimiz de yurdunu canından aziz bilici şehit ve gazilerimize görelik, istinkâf etmek ve minnettarlık duygularıyla bağlıdır. Bu vesileyle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk oluşmak için kutsi vatanımız üzere canını feda fail şehitlerimizi rahmetle anıyor, alp gazilerimizin bu düşündürücü gününü kutluyorum.” dedi.

Programa İlçe Güllabi Bölük Komutanı Kıdemli Başçavuş İbrahim Halil Ertural, İlçe Güvenlik Amiri Saha Komiseri Ağır Yılmaz, gazi ve şehit aileleri, siyasi parti temsilcileri ile alım amirleri katıldı.

Şarkışla

15 Temmuz Şehitler Meydanı’nda Ilçebay Gökhan Dolaş ve Şehremaneti Başbuğ Vekili Amaç Taş, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra Askeriye Şubesi Başkanı Personel Asteğmen Hüseyin Öndül, günün anlam ve önemini tamlayan konuşmayı yaptı.

Öğrencilerin türkü okumasının peşi sıra Şarkışla Garnizon Şehitliği ülfet edildi. Burada İlçe Müftüsü Tayyıp Koçer, Kur’an-ı Cömert okuyup yakarış etti.

Program böylecene şehit mezarlarına karanfiller bırakıldı.

Törene, İlçe Emniyet Müdürü Vekili Ünal Miğfer Imansız, İlçe Cingöz Komutanı Üsteğmen Müstakil Cengiz, kat amirleri, gaziler ve şehit yakınları katıldı.

Share: