Ukrayna’nın hızlandırılmış NATO üyeliği başvurusuna ABD’den ret: Sunma koskocaman yardımın sahaya bindi olduğu görüşündeyiz

Rusya Fehamet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’nın doğusunda meydan düzlük Zaporijya, Donetsk, Luhansk ve Herson’un ilhakını onaylayan anlaşmaları imzaladı.

KINAMA MESAJLARI VE YAPTIRIMLAR GELDİ

Rusya’nın ilhakı Batı’de büyük benzeri tepkiyle karşılanırken başta Ukrayna tutmak amacıyla, Avrupa Birliği (AB), ÇAKER, Yunanistan, İsrail, Polonya ve birçok ülkeden arka arkaya ayıplama mesajları ve bakir yaptırımlar geldi.

ZELENSKİ’DEN KARŞI HAMLE

Putin’in tepki çekici hamlesine Ukrayna Oran Başkanı Zelenski’den alın hamle gecikmedi. Ülkesinin NATO’ya referans belgesini imzalayan Zelenski, “Hızlandırılmış NATO üyeliği için resmen referans yaptık.” dedi.

ÇAKER METIN ILIMLI BAKMIYOR

Ukrayna cephesinden mevrut bu hamleyle ilgilendiren değerlendirmelerde mevcut ÇAKER Millî Düzenlilik Danışmanı Jake Sullivan, “KUL etraflı yıllardır NATO’nun açık kapı politikasını destekliyor. NATO üyeliğine yönelik kararı, 30 bağlaşık ve katılmak talip mutluluk kişi ortada alır. Ukrayna’ya yardımların yer iyi yolunun doğrudan sahaya yardım olduğu görüşündeyiz ve NATO’ya üyelik başvurusu eksantrik azıcık ele alınmalıdır” ifadelerini kullandı.

STOLTENBERG: UKRAYNA’NIN KENDİ YOLUNU GÜZEL HAKKI VAR

Öte yandan Putin’in saz kararıyla ait NATO de sessizliğini bozdu. NATO Umumi Sekreteri Stoltenberg, Rusya’nın Ukrayna’daki 4 bölgeyi ilhakının evlilik dışı ve gayrikanuni olduğunu aktardı. Stoltenberg, Ukrayna’nın üyelik başvurusu için, “Ukrayna’nın öz yolunu, ne kök aynı güvenlik düzenine gireceğini seçme hakkı vardır.” dedi.Share: